Bilgisayar fanı ile ampul yakmak

Bir elektrik motorunda degisken manyetik alan mutlaka vardir. Bu dc de olsa ac de olsa mutlaka vardir.

Sizin bahsettiginiz sistemde degisken manyetik alan yok. Sabit miknatis kullaniyorsunuz. Dongu nasil baslayacak motor nasil hareket edecek?

Bence vakit kaybetmeden farkli fikirler uretin bu fikirle vakit kaybetmeyin. Nokta.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar, bugün fizik öğretmenimle konu hakkında biraz konuştuk. Kendisi onay verdi. Yapılabilirmiş. Sistemdeki enerji yoktan var edilmiyor, manyetik enerji kinetik enerjisine o da elektrik enerjisine çevriliyormuş.
Projede iki tane pc fanı, neodyum mıknatıs ve deney ampülü*(led) kullanacağım. Sistemin kitlenmesini de iki tane mıktanısın aynı kutbunu birbirine bakacak şekilde yapıştırmayla çözmeyi düşünüyorum. Olmazsa tek yönlü ( diğer yönleri yalıtılmış) mıknatısla yaparım. Sizce de uygun mudur? Bir hata var mıdır? Önerileriniz nelerdir?

Dostum konuyu ilgi ile takip ediyor olacağım.

Dışardan enerji vermeden mıknatıslarla pc fanını döndürecek ve fanın elektrik kablolarından led yakacaksınız. Merakla nasıl olacağını bekliyor olacağım. Gelişmeleri bizlerle paylaşırsanız sevinirim.

Hangi ildesiniz eğer Antalya ise okulu ziyaret edip öğretmeninizle tanışmak isterim.

O zaman lütfen gelişmelerden bizi haberdar edin. Bu mıknatısla motor döndürüp ışık ( led ) yakmayı bende isterim. Kızımın odasına bir gece lambası yaparım.

Aynen bende gece lambası filan yapmayı düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar ederim. Eğer başarılı olursa videoda koyarım.

Yakınen takip benden de :), pc fanları ile ledi hemen bağlayıp yakamıyorsun, kimisi 2 kimis 4 sargı sonra hall sensörü vb var, onu dağıtıp sargı uçlarını direk dış bağlantıya vermelisin, 3 sargı olursa ideal olur, küçük gerilim vereceğinden köprü diyod da istemez, ledi bağla elinle hızlı hızlı çevirt ledin yanar, ama hareketi mıknatısla nasıl sürekli hale getirirsin bilemem ... Aşama aşama resimle sabırsızlıkla bekliyoruz :). Hdd motoru kullanırsan bunda direk 3 sargı mevcut ve direk uçları dışarıda ;), @abuzerefendi gibi lakaplı üye vardı ona tarif etmiştik, arama yap.

Arkadaşlar, bugün fizik öğretmenimle konu hakkında biraz konuştuk. Kendisi onay verdi. Yapılabilirmiş. Sistemdeki enerji yoktan var edilmiyor, manyetik enerji kinetik enerjisine o da elektrik enerjisine çevriliyormuş.
Projede iki tane pc fanı, neodyum mıknatıs ve deney ampülü*(led) kullanacağım. Sistemin kitlenmesini de iki tane mıktanısın aynı kutbunu birbirine bakacak şekilde yapıştırmayla çözmeyi düşünüyorum. Olmazsa tek yönlü ( diğer yönleri yalıtılmış) mıknatısla yaparım. Sizce de uygun mudur? Bir hata var mıdır? Önerileriniz nelerdir?
İki PC fanı deyince, Acaba fanın biri elektrik ile döndürülüp araya mıknatıslarla manyetik bir kaplin yapmak diğer fanı bu şekilde döndürmek gibi birşeyden mi bahsediliyor diye düşündüm.
Öyleyse sorun yok.Elimizden geldiğince de yardımcı oluruz.

Ama hiç elektrik vs. dışarıdan enerji verilmeyip sadece mıknatıslarla elektrik üretmekten bahsediliyorsa, tavsiyem önce hocayı, sonrada kafanı değiştirmen olacak.

Motorun içerisinde mıknatıs var ve o mıknatısların oluşturduğu manyetik alan içerisinde dönen ve manyetik kuvvet çizgilerini kesen iletken bobin var, bu bobinin uçlarında gerilim indüklenmesi sizce de mantıklı değil mi? evet oluşan bu gerilim 60w akkor flamanlı lambayı yakmayabilir ancak bir ledi yakmasının neresi anormal anlamadım. Bence mantıklı.

**tt ile mobilden yazıyor...

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,320
Son üye
agurpinar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri