Bilgisayar Kontrollü Araba Projesi Yardım

meloner

Üye
Benim bitirme projem bu c# kullanmam gerekiyor.Fikir paylaşımın da ve yardım ederseniz çok memun olurum.

sevgili meloner ,

mesajın çok kısa bilgisayar kontrollü araba projesi kısa bir mesajla anlatıldığında gelecek olan cevaplar ise çok az olacaktır.

ne tür donanımın var? servo motor mu kullanacaksın devren var mı plc mi kullanacaksın yoksa PIC ile mi yapcaksın onlar belli değil

bence bu söylediklerimi tariflendirip sonra mesajı tekrar yollarsan daha iyi neticelere ulaşırsın

iyi çalışmalar

oyuncak arabayı bilgisayardan kontrol etmek istiyorum.C# kullanmam lazım ve bir de veri tabanı olması lazım.Veri tabanı olayı arabanın her haraketini kaydederek yapmayı düşünüyorum.Uzaktan kumanda olayını ise paralel portdan yapmak istiyorum fakat daha iyi bir yöntem varsa fikrim değişebilir.Fazla bir bilgim yok elektronik kısmıyla.Eğer bunları yaparsam birde kamera takmak istiyorum

bu iş için elindeki mali durumlar nedir diye sormaya başlıyım , çünkü;

1- paralel porttan arabaya uzanan bir kablo max. 5-6 mt. daha uzunu voltaj düşüklüğüne yol açabilir.
2- her olayın kayıt edilmesi olayı için ortada bir olayın oluşması gerekli yani
arabanın tekerlerine dönüşünü sayabileceğin mini counterlar,
arabanın enerji harcamasını ölçeceğin ADC devresi,
bunları okuyacağın bus hattı da paralel port hattından geleceğine göre onu ayrıştıran bir yazılım
3- kamera, kamera usb düşünüyorsan yine max. 5 mt bir mesafen olacaktır.

bunun yerine en temizi bence pcnin anakartını hard diskini yani kasayı dört teker üzerine bindirip
bir de akü koyduğun zaman bu iş olur ;)

şimdi işin şakası bir yana bir projeyi sınıflandırırken şu adımları takip edersen daha makul bir yol bulabilirsin

1- ben ne istiyorum ? araba kontrolü uzaktan
2- ne tür ihtiyaçlarım var?
uzaktan olduğuna göre bir uzaktaki cihaz (araba) nın enerjilenmesinin çözümü
uzaktan olduğu için haberleşmenin kablosuz olmasını sağlamak mümkün ise!!
arabanın ileri geri hareketini sağlayacak çok enerji harcamayan bir motor
sağa sola götürecek olan rotor ya da servo benzeri motorcuklar

3- maliyet?

bu iş için ödeneğim ne kadar araba , radyo haberleşmesi için devre, motorlar vs..

4- mühendislik zamanı - ne kadar zamanım var

gibi

bu tür soruları daha da arttırabiliriz ancak burada kısa tutuyorum

diğer yol en ucuzu sadece motoru 5 v dc ile paralel porttan döndürürsün bu da en fazla yazıcı kablosunun mesafesi kadar olur

bu kadar zor olcagını düşünmemiştim benim ki klasik türk mantığı uzaktaktan kumandalı arabanın kumandası bilgisayar olcak bu programına c# yazmayı planlıyorum önemli olan arabayı bilgisayara nasıl tanıtıcam maliyet olayına gelince 2 yada 3 kişi karşılıcamız için pek sorun olcağını düşünmüyorum.Heves de ediyorum bişekilde yapıcaz artık bunu :)

umarım çok sıkıntı çekmezsiniz ilk projeler basit de olsa gözünüzü korkutabilir adım adım devam etmek lazım

projenizde başarılar

siteniz biraz karışık bazı şeyleri bulamıyorumm ama yeni üye oldugumdan olsa gerek ama çok güzel olabilirdiiii ::) birşey daha bu site ne zamnadır varr bize hocanız tavsiye etti kusura bakmayın merak işte :D ???

arkadaşlar bu konu başlığı altında daha ayrıntılı bir bilgiye nasıl ulaşabiliriz?

Visul Basic 2008 programlama dili istediğinin aynısını yaptım.
Port olarak seriport kullandım.
Paralelport kullanımı biraz daha karmaşık ama bağlantılarda kolaylık sağlar.
Seriport üzerinden haberleşmek için kumanda ve PC arasında üzerinde pic bulunan bir devreye ihtiyacın olur.
Paralel porttan çalışacaksan 1-2 direnç atarsın araya işini görür ama kod kısmında zorluk çekersin.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,905
Kullanıcılar
451,059
Son üye
landonor
Geri