Bilimsel bilmeceler.

KAR'ın nötr ucu boş değil. Tesisat tam ilmine göre yapılmış.
Biz tek faza örneğin bir prizden faza bir iletkeni bağlayıp bahçeye toprağın üzerinde olacak şekilde çekersek..
KAR atar mı atmaz mı?
Yani fazdan 30mA veya daha fazla bir akım geçer mi geçmez mi?

klasik anlamda yük olmadığı için bi yük akımı da yok. canlı kablodaki kapasitif kaçak 30mA eşit veya fazla ise KAKR açacağı kanaatindeyim.

Bilimsellikten bahsedip bir sürü bilinmeyeni bilmeden cevap beklemek...:)
Ben atmaz diyorum. AG kablolarda kapasite çok etkili olsaydı kapasite bilgisini kablo kataloglarına koyarlardı OG kabloların kataloglarına koydukları gibi. Gerçi AG kablolar genelde yer altına döşenmedikleri içinde koymuyor olabilirler...

Son düzenleme:
klasik anlamda yük olmadığı için bi yük akımı da yok. canlı kablodaki kapasitif kaçak 30mA eşit veya fazla ise KAKR açacağı kanaatindeyim.
KÖTEK :D
Bilimsellikten bahsedip bir sürü bilinmeyeni bilmeden cevap beklemek...:)
Ben atmaz diyorum. AG kablolarda kapasite çok etkili olsaydı kapasite bilgisini kablo kataloglarına koyarlardı OG kabloların kataloglarına koydukları gibi. Gerçi AG kablolar genelde yer altına döşenmedikleri içinde koymuyor olabilirler...
Al sana da kötek. :D
Şimdi aynı kabloyu yan yana bitişik olarak saralım. Fişten çekerek haa. Kapasitif etkisini hesaplamak sizlere kalıyor.
Sarılı kablonun üzerine basalım. Faza elimizi değdirelim. Çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.

Kablonun iletkeni ayaklarımıza göre daha fazla kapasitif etki gösterir. Yani kablo ayaklarımızdan daha iyi iletkendir. Vücut omik direnci kabloya göre daha fazladır.
Hatta işi biraz daha gıcık hale getirip kablonun yalıtkan malzemesinden kendimize terlik veya ayakkabı yapalım. Bu ayakkabılar ayağımızda iken ve toprağa basarken faza elimiz değse çarpılırmıyız çarpılmazmıyız.

AG kablolar da topraktan geçerler. Tek fark plastik boru içerisinde ve uzunluk olarak daha kısadır. Doğal olarak belli bir uzunluğa kadar kapasitif etkileri önemsenmez. Bu o kablonun kapasitif etkisinin olmayacağını göstermez. Kayda değer kapasite etkisinin olmayacağını gösterir. Ancak kablo çok uzun ise kapasitif etkilerinin hesap edilmesi gerekmektedir.
Sorunun esası bu denli uzunlukta olan bir kablonun kapasitif etkisi kaçak akım olarak ne kadar etkilidir.
Kendi adıma belirtmem gerekirse yukarıda anlattığım basit mantıkla bir KAR'ın işlevini etkileyecek kadar toprağa kaçak yapacağı yönündedir.
Dileyen arkadaşlar bu dediklerimi ölçerek de test edebilirler.
Kabloyu aynen sorudaki gibi yerleştirip faz ucundan ölçüm yapılırsa kaçak akımı rahatlıkla ölçebilirler. Bu durumda sorumuz muallak olmayıp bilimsel olarak ispata dayalı olacaktır.
Ben uzun yıllar önce böyle bir ölçüm yapmıştım. Üstelik kablo sadece 100m idi ve antigron kablo idi.
Daha sonra bu mevzu diğer mevzu ile bağdaştırılarak tartışmaya açılacaktır. Bi çizim yapayım gelirim.

Offf ammada uzun yazmışsın ya:). Bizde daha düne kadar bırak 200 m yi daha uzun kablo yer altı yer üstü karışık çekilmiş bir hat vardı. Yıllardır sorun yoktu geçen kış kaçak atmaya başlamış bir baktık ki 30mA takmışlar. Yıllardır çalışıyordu bu meret.

Bayagi bir ihmalle cok kaba bir hesap yapalim.

Varsayimimiz 2mm capli teli 2mm genisliginde yaprak levha gibi dusunelim. Iletkenin disinda 1mm plastik izolasyon oldugunu varsayalim.

30mA akim cekebilmek icin gerekli kapasitor degerini, sonra da bu kapasite degerini elde etmek icin kac metre kablonun toprak ustune serilmesi gerektigini hesaplayalim.

V=220v
Xc=220/30*10^-3=7333 Ohm.
F=50Hz

Xc=1/(2*3.14*F*C)
C=1/(2*3.14*50*7333)=4.3*10^-7F (430nF)

C=S*Epsilon/d

kablo disindaki plastik (PVC) icin epsilon 3 civarinda.

S=(4.3*10^-7 * 0.001)/(3* 8.85*10^-12)=16metre kare

2mm genisliginde seritten kac m kullanirsak 16 metre kare olur?

16/0.002 = 8000 metre. 8Km

Hata yapmadiysam 8 km tek damarli kablo, topragin ustune serilirse 30mA kapasitif akim ceker.

Bayagi bir ihmalle cok kaba bir hesap yapalim.

Varsayimimiz 2mm capli teli 2mm genisliginde yaprak levha gibi dusunelim. Iletkenin disinda 1mm plastik izolasyon oldugunu varsayalim.

30mA akim cekebilmek icin gerekli kapasitor degerini, sonra da bu kapasite degerini elde etmek icin kac metre kablonun toprak ustune serilmesi gerektigini hesaplayalim.

V=220v
Xc=220/30*10^-3=7333 Ohm.
F=50Hz

Xc=1/(2*3.14*F*C)
C=1/(2*3.14*50*7333)=4.3*10^-7F (430nF)

C=S*Epsilon/d

kablo disindaki plastik (PVC) icin epsilon 3 civarinda.

S=(4.3*10^-7 * 0.001)/(3* 8.85*10^-12)=16metre kare

2mm genisliginde seritten kac m kullanirsak 16 metre kare olur?

16/0.002 = 8000 metre. 8Km

Hata yapmadiysam 8 km tek damarli kablo, topragin ustune serilirse 30mA kapasitif akim ceker.

dınınııııııın! hadi buyrun:)

acilde kanaması olan hasta bırakılmış tüm servis çok basit bi kıymık batması olan başka hasta ile ilgileniyor. tam olarak yaşadığımız durum bu...

@emodiyator'un yaptığı deneyde uzun kablo falan yok. ilkesel olarak kullanılan kapasitif yüke karşıyım falan deseniz bi nebze anlayacağım. allah aşkına sakin kafayla yazılanları ve yapılanları okuyun lütfen.

güzel ustalarım, konuyu ben de izliyorum, tabii ki konuları okurken incelerken ben hala trene bakanım. kusuruma bakmayın da şu işi bilale anlatır gibi anlatın yahu. zaten matematiğim kıt. deli etmeyin adamı. ulen keşke zamanında doktor verdiğinde alsaydım şu 46yı da hiç değilse, bana bulaşmayın derdim. abiler atar mı? atarsa niye atar? atmıyor taklidi yapıyorsa ve doğruysa neden. şunun matematiğini azcık ucundan anlatın yaww.

konu içindeki 138 nolu mesajımda bi soru sormuştum. sonuçta yanlış cevap vereni köteklemiyoruz. üstelik o anda bizde olayı anlamaya çalışıyoruz fakat @Mr_YAMYAM başgan soruları sadece kendinin sorabileceğini düşünüyor ki cevap bile vermiyor. sonuçta bilmiyorum demek bile cevap. bunlar bilimsel adaba hiç yakışmıyor.

bu ölçüm sonucunu tam olarak açıklayamıyorum ama birazdan ekleyeceklerimle sanırım beraber anlamayı deneyebiliriz.

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,924
Son üye
haluk turkoz

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri