binalardaki gerilim düşmeleri

arkadaslar ve sayın hocalarım merabalr. bu gun bı bınaya bıızm ustalar arızaya gıtmışler dairelerdeki lambaların kısık kısık yanıp bazende muthıs derece de parlak yandığını gormusşler. tabı bu konu onları aşmış bınadakılere arızanın voltajın duzensız bır hal aldığını gıt gel olayının başladığını soylemışler ve elektrık arızayı aratmışlar. ben şimdi merak edıyorum arkadaslar boyle bır sorunda bızım mudahale etme gıbı bır sansımız varmı bu konuya. yoksa bıle elektrık arızdaan gelen teknısyen arkadaslar bu arızayı nasıl halledıyorlar . ve bu arıza neden kaynaklanıyor. bu konu sık rastlanan bır arıza turudur. o yuzden bılen arkadasların bılgılerı emeınım herkes için çok yararlı olacaktır. saygılarımla . yanıtlarınız için şimdiden çok tesekkur edrım ....

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Nötr gevşekliği vardır orada.
Bina üç fazlı beslendiği için (tahminim binadan önce) nötr hattında bir gevşeklik olması durumunda (direkteki klemensin gevşemesi, nötr barasına irtibat yanlışlığı, direkteki nötr telinin kopması...) bina nötr barası, trafonun yıldız noktası gibi vazife görecek. Bu durumda da şebekeye bağlı olan binadaki yüklerin iç dirençlerine göre fazlarda voltaj değişmeleri meydana gelecektir.

Görevli kişileri zorlayan sadece arıza noktasını aramak ,bulunca çözülemeyecek arıza yoktur.

sayın genç arkadaş yazıcak bir şey bırakmamışsın.
sayın arkadaşım yüksek gerilim genç arkadaşın vermiş olduğu bilgiler tamamı ile doğrudur
bu sık karşılaşılan bi sorundur.
mutlak suretle nötr gevşemesidir.

evet haklısınız sayın hocalarım ama bu sorun çoğunlukla demekkı dıreklerde maydana gelıyo o yüzden elektrık kurumundan gelen arkadaslara bu olay yonlendırılıyo demekkı . çünkü ben bir çok kişiye bu olaya bizim tarafımızdan mudahale edılemeyeceğimi soyledığımde musterılerden bazılarının inanmayıp başka bır elektrıkçı çağırdıkların a sahıt oldum . ve bu elektrıkçıleırın daha doğrusu bu fırsat düşkünü elektrikçilerın muşterılere regulator sattıklarını gördüm. ve bu adamlar regulator sattıktan sonra elektrık arızayı arayıp adamların direğe çıkmalarını uzaktan seyredıyorlar . sizin sayenızde tahmın ettığım arıza sebebını kesınlığe kavusturdum . yanı çoğunlukla direktekı notr gevsemesı . arkadaslar lutfem mesleğimizi bu sekılde kotuya kullanmayalım . cvp yazamn sayın arkadaslara tesekkurlerımı sunarım .......

eeeeeeee sayın yüksek gerilim bu insanlarda hayatın tuzu biberi ne yapalım bunlarda piyasada iş yapıyor işte.
size bi anımı anlatayım bizim bir müşterimiz var mesafe olarak bize biraz uzak bi gün dediğin gibi bunlarında şube direğinde nötr gevşemesi olmuş ve yan sokakataki elektirikçiyi çağırmışlar.
tesadüfen bende oradan geçiyordum bi uğrayayım dedim .
bide baktım ne göreyim adamın biri merdiven başında panoda voltmetreyle faz nötr arası ölçüm yapıyor
biride kapı önünde duruyor içerdeki abi 290 oldu diyo duruyo duruyo abi şimdi 140 oldu diyo o arada işletme sahibi geldi nasılsın abi falan dedim ya dedi bi sorun var voltaj düşüp çıkıyo dedi diğer elektirikçiler hala içerde biri ölçüm yapıyor.
dışardakine rapor veriyor.
napalım bende yeminliydim direğe çıkmamaya ama o an mecbur kaldım çıktım önce nötr iletkenini sıktım
ama diğer elektirikçiler beni görmüyo tabi sonra indim baktım içerdeki dışardakine diyo oldu abi
5 dakkadır sabit 210 voltta.
ben işletme sahibinin yanına gittim bi baktım elektirikçiler geldi abi yaptık biz gidelim diyolar bide servis ücreti bekliyolar gülmemek için kendimi zor tuttum.
nasıl yaptınız diye sorunca ya panoda bi sorun vardı onu hallettik dediler.
sonra olayı açıklayınca adamlar dondu kaldı.
ama bak benim şube direğine çıkp nötr iletkenini sıkmam doğru birşey değil.
sadece mecbur kaldığım için bunu yaptım.
daha sonra Şebeke elemanları gelip klemens takarak olayı bitirdiler.

sayın teknoseko verrdığınız ornek tarjıkomık gercekten çok güzel bir anı . mesleklerını yanlış kullanan arkadaslara ibret olması dileğiyle...

arkadaşlar acaba gerilim düşmesi olabilir mi bende başıma gelmişti mahallenin trafosu belli bir değerdedir bunu hepimiz bilirizz ama teknolaji geliştikçe ihtiyaçlarda artıyor.bunun için klimalara örnek verebilirz.yani demek istediğim aşırı yükten dolayı gerilim dalgalanmaları oluyor bu yüzden olabilir.bunu önlemek için regülötör gerekiyor.ama oda belli bi yerden sonra sorun çıkarıyor.bu sefer çözm kabloların kesitini büyütmek gerekiyor

Bu gerilim düşmelerinin tek sebebi nötr gevşekliği mi başka sebebi yok mu ?

selimbey ' Alıntı:
Bu gerilim düşmelerinin tek sebebi nötr gevşekliği mi başka sebebi yok mu ?
Bazı saatlerde (18-22) hatta fazla yüklenmeler olduğu için hattın kesitinin ince gelmesi,
Sokaktaki evlere üç fazın dengeli dağıtılamaması,
...

Mahalle aralarina dagilmis kucuk olcekli sanaayi isletmeleri,evlerde yayginca kullanilmaya baslayan regulatorler,havai hatlardaki sehim hesabi yanlisligindan kaynakli, ruzgar etkisiyle fazlarin birbirine asiri yaklasmalari,
...

Forum istatistikleri

Konular
129,198
Kullanıcılar
451,560
Son üye
mertcan5657

Yeni konular

Geri