birileri artık şu adamları durdursun....

Şebekeden çekilen akımın azalma sebebi endüktif reaktif gücün kapasitif reaktif güç ile(kondansatör ile) kompanze edilerek S görünür gücün düşürülmesi.
S1=1,732xUxI1
S2=1,732xUxI2
Siyah olan vektör aktif güç vektörü.

Aktif güç sabittir evdeki sayaçlar aktif gücü yazar dolayısıyla tasarruf söz konusu değildir.

Aktif güç değişmez. kompanzasyon sadece elektrik dağıtım şirketlerinin işine geliyor sadece.

sadece bumu yani bunun gibi nelerle vatandaşı soyuyorlar kimsede dur demiyor
birinin çıkarı var,ikisinin var,üçünün var be kardeşim bu işe seyirci kalan herkezinmi bu işten çıkarı var
yok abicim yok burası Türkiye
MANTIK: BANA DOKUNMAYAN YILAN BİN YIL YAŞASIN
Ama birgün o yılan hepimizi zehirleyecek...!

Bu başlıkta ve internette okuduğum bazı yazılarda 'REAKTİF AKIM' diye birşeyden bahsediliyor. Çok merak ediyorum bana reaktif akımın tanımını yapabilecek ve kaynak gösterebilecek olan var mı.

Reaktif kelimesi 'reaktif güç' için tanımlanmıştır. Akım için 'reaktif akım' diye bir tanımı ne bir kitaptan ne de hiçbir hocamdan duymadım. Sayaçların ölçtüğü de akım ya da gerilim değil, güçtür. Dolayısı ile sadece akıma ya da gerilime bakarak güç hakkında yorum yapılmaz.

Elektriksel olarak Kompleks Gücün S=V*I^ ve S^2=P^2+Q^2 olduğu hatırlansın. Reaktif güç kompanzasyonu yapılması Q yu azaltacağından, 'S^2=P^2+Q^2' gereği S de azalır. Şebeke gerilimi sabit kabul edilirse(kondansatörlerin ve yüklerin gerilimde alçalma veya yükselmeye neden olmadığı), S=V*I^ gereği S'in azalması için akım da azalacaktır. Kompanzasyonda sonucu çekilen akımın azalması bu sebepten. Sayfanın üstündeki yorumda yer alan güç üçgenini incelerseniz daha net anlaşılacaktır.

Daha önce de yazılmış ancak ben tekrar yazayım, biz aktif güce para ödüyoruz. Dolayısı ile reaktif güç kompanzasyonu yapılması, aktif gücü değiştirmez. Sonuçta bizim faturamızda bir değişiklik olmaz.

Hem pikleri temizler hem de tesisatımızda dolaşan elektriğin kalitesini yükseltir.

bu ne ya elmamı alıyosun kardeşim pazardan burası çürük at kenara

ayrıca sitenin en altında

15 Ocak 2004 tarih ve 25347 sayılı Resmi Gazete ile 2 Mayıs 2007 tarih ve 26510 sayılı Resmi Gazete'ye göre TEDAŞ Enerji Kanunu kompanzasyonu tüm Türkiye'ye yaymayı teşvik etmektedir.

yazıyo ama teşvik kompanzasyon için dolandırıcılık için değil

zaten bizim insanımıza da bu yetiyor TÜRKİYE de basın özgürlüğü diye bir şey var ama basın paraya kul özgürlüğe değil ee bizim insanımızın da durumu maalüm yapacak birşey yok al arkana sahtekar basını vur üçkaatçılığın dibine dibine... :)
isyanım büyük yaralarım da büyük kötü bir şey yazdıysam lütfen düzeltin sayın yöneticiler
başarılı çalışmalar...:mad:

piyasa sahtekarlarla dolu teknik insanların bu konuda çok dikkatli olması gerekiyor.

Bahsedilen cihazı evlerde kullandığımızda içindeki kondansatör sayesinde kompanze yapmış oluyor tedaşında ses çıkartmayışı bundan.(kondansatörden başka birşey yok zaten) varsada görüntü olsun kalabalık olsun amaç :)

şebekenin evimize bağlantı noktasındaki sayaç görünür gücü ölçmüyor mu?
peki bizim kullandığımız aktif güç değil mi?
görünür güc(karesi)=aktif güç(karesi)+reaktif güç(karesi) değil mi?
yani S(kare)=P(kare)+Q(kare)
ben evimde kullandığım görünür gücün parasını vermiyor muyum?
yani tutupta reaktif gücü(Q)'yu azaltırsam fatura da azalır mı??
e derseniz kardeşim 200 liraya değmez bu azalma..
buzdolobı,florasan,işte bir kaç makina,fırın bunlar ne reaktif güç çekecek ki 200 lira fatura versin bu millet..
ben de diyeceğim evet böyle yaklaşır iseniz mantıklı gelir..

Evlerde ki sayaçlar görünür gücü(VA) değil aktif gücü(W) ölçer. Lütfen yanlış bilgi vermeyelim. Evlerde aktif güce para ödenir. Forumda da defalarca yazıldı.

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,353
Son üye
erkancos

Yeni konular

Geri