BOSCH No Frost Buzdolabı motor aşırı ısınıyor

sadikdurak

Üye
Merhaba arkadaşlar Bosch KSU49631N model çift kapılı buzluk üstte buzdolabım var. Dolabın çalışması sesleri herşey gayet normal. Fakat buzluk kısmı zayıf soğutuyor. Koyduğum dondurma paketi erimiyor ama tam donmuyor da. hafif gevşek vaziyette. Buzlukta karlanma filan yok. Alt sebze kısmıda üst buzluk kısmıda tam randumanlı soğutmuyor. Arka tarafını çevirip baktığımda fanı normal çalışıyor. Fakat motor el tutulamayacak kadar ısınıyor. hassas termometreyle ölçtüğümde 70 C olduğunu gördüm. Motorun sesi titreşimi normal stabil. fakat aşırı derecede ısınıyor. Soğutma zayıf. Dondurucunun içindeki evaperatör fanı çalışıyor. Bir Tamirci getirdim baktı kontrol etti. Gaz filtresi tıkanmış olabilir onu değiştirelim. yine devam ederse motor değişmesi gerekebilir dedi. bende sizlere sormak istedim.
1- Motor satabil normal seste çalışıyor. Fakat çok fazla ısınıyor.
2- Soğutma var fakat tam değil.

sizce sorun nedir tamircinin dediği doğrumu acaba.

Kondenser tozlu ise elektrik süpürgesi ve fırça ile temizleyin.
Drayer (dediği filtre) tıkalı ise değişmesi gerekir .Lakin tıkalı dahi olsa evap kısmında soğutma olur.Drayer değişmeden önce kimyasal ile kılcal boru temizliği yapılmalı; aksi halde tıkalı kalmaya devam eder. Motor ısınması kondenserin tozlu olması, gazının az veya bitmiş olması, defrost zamanında dahi çalışması, termiğin yapışık kalması sebeplidir. İnşallah borularda delinme yoktur.
Selametle.

Kondenser tozlu ise elektrik süpürgesi ve fırça ile temizleyin.
Drayer (dediği filtre) tıkalı ise değişmesi gerekir .Lakin tıkalı dahi olsa evap kısmında soğutma olur.Drayer değişmeden önce kimyasal ile kılcal boru temizliği yapılmalı; aksi halde tıkalı kalmaya devam eder. Motor ısınması kondenserin tozlu olması, gazının az veya bitmiş olması, defrost zamanında dahi çalışması, termiğin yapışık kalması sebeplidir. İnşallah borularda delinme yoktur.
Selametle.
*-evap kısmında soğutma var.

*-motor kısmı kondanser ve fan tertemiz

*-Gaz azalması diye birşey olacağını düşünmüyorum. Çünkü kapalı sistem basınçlı sistem. bir kaçak olsa gaz tamamen biter yarım kalmaz. gaz kaçan sistemde hiç soğutma yapmaz.

*-Borularda bizden kaynaklı delinme iktimali yok. Ama zamanla deformasyon sonucu delindiyse bilemem fakat o zamanda gaz anında boşalır ve hiç soğutmaz.

*-Daha önce bir arkadaş işyerin de yanımda statik buzdolabını buz kazırken boruyu delmişti. ve dolap bir dakikada gaz boşaltı soğutmayı bıraktı hiç soğutmadı birdaha

Merhaba arkadaşlar Bosch KSU49631N model çift kapılı buzluk üstte buzdolabım var. Dolabın çalışması sesleri herşey gayet normal. Fakat buzluk kısmı zayıf soğutuyor. Koyduğum dondurma paketi erimiyor ama tam donmuyor da. hafif gevşek vaziyette. Buzlukta karlanma filan yok. Alt sebze kısmıda üst buzluk kısmıda tam randumanlı soğutmuyor. Arka tarafını çevirip baktığımda fanı normal çalışıyor. Fakat motor el tutulamayacak kadar ısınıyor. hassas termometreyle ölçtüğümde 70 C olduğunu gördüm. Motorun sesi titreşimi normal stabil. fakat aşırı derecede ısınıyor. Soğutma zayıf. Dondurucunun içindeki evaperatör fanı çalışıyor. Bir Tamirci getirdim baktı kontrol etti. Gaz filtresi tıkanmış olabilir onu değiştirelim. yine devam ederse motor değişmesi gerekebilir dedi. bende sizlere sormak istedim.
1- Motor satabil normal seste çalışıyor. Fakat çok fazla ısınıyor.
2- Soğutma var fakat tam değil.

sizce sorun nedir tamircinin dediği doğrumu acaba.
motor yanındaki fan dönüyormu fanın etrafındaki petek tozlumu

motor yanındaki fan dönüyormu fanın etrafındaki petek tozlumu
fan dönüyor. fan ve karşısındaki petek ızgaralar tertemiz
fiş takılı değilken fan boşta iken kontrol ettim sıkışma filan yok
fakat fan bana yavaş çalışıyor gibi geliyor. elimi dokundurunca durdurabiliyorum. daha hızlı çalışması gerekmezmi acaba

Gaz azalması diye birşey olacağını düşünmüyorum. Çünkü kapalı sistem basınçlı sistem. bir kaçak olsa gaz tamamen biter yarım kalmaz. gaz kaçan sistemde hiç soğutma yapmaz.
Peki ya delik emiş hattında ise ve nem aldıysa? Fana da odaklanın.

Dondurucu bölmedeki üst kapının contalarını da mutlaka çok iyi kontrol edin, bu contalarda açılma, deformasyon, vb. aşırı ezilmeyle olası soğuk hava kaçağının evaporatör fanı dönerken olup olmadığına contalara elinizi çok yakın tutarak elinize soğukluk gelip gelmemesiyle kontrol edin. Evaporatör fanının sürekli çalışıp çalışmadığını, çok sessiz ortamda dondurucu bölmedeki üst kapıyı açarken fanın aniden durmasından anlayabilirsiniz. Eğer üst kapı contalarında aşırı soğuk kaçakları varsa orijinal olan yedeğiyle değiştirmeniz gereklidir. Aşırı kaçaklarda üst bölmedeki sıcaklık değeri istenilen değere gelemediğinde EVAP motoru sürekli devrede kalabilir ve bu yüzden daha aşırı ısınabilir.

Evaporatör fanı tutukluk yapıp dönemiyorsa üst kapı limit siviçlerine WD-40'ı çok az miktarda sıkın. Evaporatör fanı tutukluk yapıp dönemediğinde; cebri soğuk hava iç sirkülasyonu kesileceğinden bu bölmeye konan yiyecekler -18 veya -24 derecelerde donamaz. Örneğin buzluk tavanında donmuş su damlaları bulunuyorsa evaporatör fanı dönemediğinde bunlar donamayacağından eriyip suya dönüşür. Kolay gelsin

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,957
Son üye
UMUT0101

Yeni konular

Geri