BT30 spindle projesi

Benim eski frezeden kalma divizör. Üstüne de ayna bağladım.

Tamam zum yapınca :D anladım aynanın kopmle dışından sıktırmışsın güzel fikir :)

Kenardan tornacı sayıldığım için 45 derece chamfer vermeden duramadım. : )

IMG_3289.jpg

Kenardan tornacı sayıldığım için 45 derece chamfer vermeden duramadım. : )

IMG_3289.jpg
Resimde yoksa, hiçbi tornacı o kadar büyük ''chamfer'' vermez olsa olsa pah kırar, el-ayak-barnah kesmesin diyedir oda.
Sen kenarı aştın bu arada, Üsdad'dım.

Bir de chamfer yapan tornacılara kızıyoruz :D.

şu proje bitsin artık suat :)
gerçi böyle projeler yaparken insana gına getirmiyor değil, ufak bir sorunun halledilmesi gerektiği durumlarda iş sarktımı adamın elinin değesi gelmiyor iş uzadıkça hafifden soguma yapmıyor değil...
başka bir sayfada yazdığım gibi ilk sipariş benim :)

İster istemez duraklamaya girdik. Motorun flanş deliklerinin açılması lazım fakat elimde freze yok. Sütun matkap var fakat ben divizöre bağlayıp tam yerlerinden delmek istiyorum. O da matkapla zor. Zaten elimde o gövdeyi takabileceğim büyüklükte divizör yok.

Flanşta, yani motorun baş kısmında 2 sıra delik olacak. Birincisi labirent kapağının 8 adet deliği ve dış kısımda asıl flanş delikleri. Bunlar da 6 veya 8 adet olacak. Bunlara kılavuz olarak alüminyumdan CNC'de delikli bir kılavuz kapak yapacağım. O kapağı da gövdenin başına sabitleyip matkapla deleceğim. Anca böyle olur. Ya da gövdeyi sanayiye götürüf frezecide deldireceğim.

Böyle göz kararı işleri hiç sevmiyorum. Delikler yarım mm kaysa labirent kapağı yerine oturmayacak çünkü o kapağı 0.05mm oynayacak şekilde kestim. Yani bütün iş berbat olabilir.

Aklımda bir yöntem daha var. CNC'nin Z ekseninin hareket alanı motorun gövdesini kurtarmıyor ama CNC'nin tabla sigmalarını söküp gövdeyi masaya sabitleyebilirsem belki bu şekilde CNC'de delebilirim.

Nefret ediyorum iş yaptırmak için sanayiye gitmekten.

Abi eski usül markalama yöntemi ile yapabilirsin aslında. Parçaları birleştir. ilk deliği del klavuz çek vidala sabitlemiş olursun sonra diğerlerini parçadaki deliğin ölçüsündeki matkapla markala parçaları ayırıp istediğini del klavuz çek :) sakin sakin yaparsan sıkıntı olmaz bence.

Aklımda bir yöntem daha var. CNC'nin Z ekseninin hareket alanı motorun gövdesini kurtarmıyor ama CNC'nin tabla sigmalarını söküp gövdeyi masaya sabitleyebilirsem belki bu şekilde CNC'de delebilirim.

Nefret ediyorum iş yaptırmak için sanayiye gitmekten.

Tablayı sokup kendin hallet bence... sanayi, tornacı derken iş hassasiyetinden kaybedebilir...

Forum istatistikleri

Konular
128,847
Kullanıcılar
450,950
Son üye
BERKEN

Yeni konular

Geri