BT30 spindle projesi

Faruk sipariş bekleyen çok Suat abi tornayıda yapsın başını o zaman ağrıtırız:rolleyes:
Şimdiden sıraya girnek lazım. Anca gelir sıra :)

Vida yuvalarını delip kılavuzlarını çektim.

IMG_3329.jpg

IMG_3330.jpg

Özel günlerde kullanmak üzere sakladığım şu tipte 3 tane bıçağım vardı. 0.5mm kalınlığında. Bunları düşük devirde kullanmak lazım. Mesela 500 devir. Hatta daha az. Benim router'daki spindle 2.2kw 24000 devir. Düşük devirde torku düşük. Bu yüzden mecburen hızını arttırmak zorunda kaldım. Sanırım 6000 devir civarına çıktım ama bu hızda bıçak köreldi haliyle. Soğutucu kullandığım halde.

Neyse, 3 bıçağı da harcadım ama kesimi bitiremedim. Kalan kısmı dremel ile elle tamamladım.

Kaç mm talaş verdin peki tek seferde ?

Devri düşüremidiğin durumlarda talaşı hıza göre daha az vererek yapılabilir. Mesela 6000 devirde 0.1 mm paso ile yapabilirdi diye düşünüyorum

Elle yaptım Faruk. Program çalıştırmadım ama muhtemelen daha iyi olurdu.

Özel günlerde kullanmak üzere sakladığım şu tipte 3 tane bıçağım vardı. 0.5mm kalınlığında. Bunları düşük devirde kullanmak lazım. Mesela 500 devir. Hatta daha az. Benim router'daki spindle 2.2kw 24000 devir. Düşük devirde torku düşük. Bu yüzden mecburen hızını arttırmak zorunda kaldım. Sanırım 6000 devir civarına çıktım ama bu hızda bıçak köreldi haliyle. Soğutucu kullandığım halde.

Neyse, 3 bıçağı da harcadım ama kesimi bitiremedim. Kalan kısmı dremel ile elle tamamladım.

6bin mi? Taksim meydanında ipe çekmekten beter ettmişsin yau. Yazuh olmuş,
Ana fikir (Taş); Alacağınız spindle da max. hızınızı tayin ederken her zaman 0.5mm matkap kullanmayacağınızı göz önünde bulundurun öyle alın.

Forum istatistikleri

Konular
128,848
Kullanıcılar
450,952
Son üye
Emre Aytekin

Yeni konular

Geri