Bu direncin değeri kaç ohm dur?

direnç açık devre okunamıyor sandım bende direnç sağlamsa taydin in dediği gibi ölçüver.saygılar.
:)

Evet olabilir. Benim oyum 8.2 Ohm, %0.25 den yana.

( Not: şu sitenin yalancısıyım: https://www.hobby-hour.com/electronics/resistorcalculator.php )

Biri de demiyor ki gümüş çarpan olabilir ancak katsayı olamaz. Bu sebeple okumaya griden başlanır. Eğer doğru cevabı arıyorsan 8.2 ohm'dur.

68K
Son renk gümüş ise %10 tolerans
Son renk gri ise %0,05 tolerans

68k

Biri de demiyor ki gümüş çarpan olabilir ancak katsayı olamaz. Bu sebeple okumaya griden başlanır. Eğer doğru cevabı arıyorsan 8.2 ohm'dur.
DOĞRU.
Gümüş rengi ikinci hanede literatürde yer almaz. Yani gümüş renginin 2. hanede yeri yurdu yoktur.
SAM_2305.png

Özel tolerans renkleri, aynı zamanda direnç yapısı hakkında da bilgi vermektedir.
%0.25 gibi bir ifade ile belirtilmiş bu direnç ETALON diye adlandırılıyor olup, aşırı gerilime maaruz kalması halinde bile ısındığında değer değişiminin yok denecek kadar az olmasını ifade etmektedir.
Bilindiği üzere direnç gibi pasif elemanların öncelikle yapısal toleransları, ve ayriyetten devre üzerinde çalışma toleransları da bulunmaktadır.

Konu eski yine de bilgiler için teşekkürler :).

Teşekkürler , yazan tüm arkadaşlardan özür diliyorum sonuçlandırmadığım için 8.2 ohm taktım hala çalışıyor.Bu 8.2 cevabı yazan arkadaşlarıma yakınsak yada yakın çevrede isek arkadaşları elektronik sohbet yanında çay ikramım olur.:)

Antalya'da olanlarada benden caylar ikramımdır. Her zaman beklerim.

Direnc konusu cozume kavustuguna ne kadar sevindigimi anlatamam.

Katkisi olan herkese selamlar.

Son düzenleme:
Teşekkürler , yazan tüm arkadaşlardan özür diliyorum sonuçlandırmadığım için 8.2 ohm taktım hala çalışıyor.Bu 8.2 cevabı yazan arkadaşlarıma yakınsak yada yakın çevrede isek arkadaşları elektronik sohbet yanında çay ikramım olur.:)

usta biz geldık yemeğınızı yedık yanlız bişey yazacağım arkadaşlar alınmasın konu uzun zaman oldu 8.20 ohm yazmıştım değişik yorumlar gelınce konuyu takıp etmedım açıkçası sebebı mağlum ohm renk çizelgesını dahı okuyamıyorsak elektronik nekadar ilerler elektronikte ilk kural ohm kanununu ve renk kodunu bılmek olmalı transistor tanıma bence ikinci planda her yazılan yanlış yorum için uzulmektense konuyu takıp etmedım doğruyu yazıp bılgılendırdığın için teşekkurler iyi çalışmalar

multimetre direnç ölçüm moduyla veya ohm metre ile ölçün gitsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,356
Son üye
engeneer61

Yeni konular

Geri