Buluş.

Patent Enstitüsüne 1995 yılında müracaat edip,1997 yılında FAYDALI MODEL belgesi almış
olduğum buluşum ekedir.Çok basit ! ve ucuzdur.Tanıtımı EMO dergisinin 400. sayısında
yapılmıştır.6-35 KV gerilim kademelerinin tamamında kullanılabilmektedir.

evet güzel bir buluş ama size ait bir buluş! gerçi vermiş olduğunuz dökümanı kullanarak bu buluşu uygulamaya çalışsak, acaba kaç kişi çalışacak şekilde bu cihazı yapabilir.! buluş ihtiyaçtan doğar ve ihtiyacı karşılayıncaya kadar beynin ona konsantre olmasını gerektirir. denemeleri yanılmaları gerektirir. burda söyleyeceğimiz bütün öneriler ancak fikir verir. bütün fikirleri kullanarak kişinin kendisinin bir sonuca varması için aldığı bilgilerin hangi ihtiyacı giderebileceği konusunda düşünmesi gerekir. bir ihtiyaç hasıl olmadan buluş ortaya konamaz.

Herşeye olumsuz bakmayın arkadaşlar. Öğretmen öğrencisinden,öğrencilerinden beyin fırtınası yapmasını istemiş. Buluş demek birşeyi keşfetmek sıfırdan yaratmak anlamına gelmemeli var olan kompanentlerin farklı birleşimleride buluştur. Bakın geçenlerde bir arkadaşımız gözleri görmeyen insanların bastonlarına sensör koymaktan bahsetti bu bence geliştirilebilir ve çok harika bir buluştur.Su hazneli elektrik süpürgesi buluşunun geçmişi çok eski değildir. Düşündükçe buna benzer birçok fikir ortaya çıkabilir.
Bizim Türkmilleti olarak en büyük zafiyetimiz düşünmemektir potansiyelimiz var fakat düşünmüyoruz ! düşünenleride eleştiriyoruz !

katılıyorum

Buluşlar,ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır.Buluşunuzun korunmasını düşünüyor iseniz,Patent
Enstitüsünden belge alınmasında yarar vardır.m-usta-fa arkadaşımızın görüşü doğrudur.
Herkes kendi ihtiyacı için bir çözüm bulur ve bu buluştur.Ancak,tescil edilmeyen buluşlar,
maalesef buluş olarak kabul edilmemektedir.Ben,buluşumu,az yağlı bir kesiciyi açmış oldu-
ğumuz halde,kesicideki arıza nedeniyle ( 1 fazda ) ,trafoda enerji olduğunu görmemiz üze-
rine,trafoda çalışacak personlimizin emniyetini sağlamak üzere geliştirmiştim.Eğer,başımıza
böyle bir arıza gelmemiş olsa idi ( meslek hayatımın 32. yılında başıma geldi ),böyle bir bu-
luş da olmayacak idi.Yalnız,siz buluşu yaptıktan sonra " ammada basit ha " gibi küçümse-
meler de kaçınılmaz olarak olmaktadır.Bu nedenle,ben,buluşum için, " kolombun yumurtası "
hikayesini anlatırım hep.Önemli olan," ilk yapan ve belgeleyen " olmaktır.

Son düzenleme:
Buluşlar,ihtiyaçlardan kaynaklanmaktadır.Buluşunuzun korunmasını düşünüyor iseniz,Patent
Enstitüsünden belge alınmasında yarar vardır.m-usta-fa arkadaşımızın görüşü doğrudur.
Herkes kendi ihtiyacı için bir çözüm bulur ve bu buluştur.Ancak,tescil edilmeyen buluşlar,
maalesef buluş olarak kabul edilmemektedir.Ben,buluşumu,az yağlı bir kesiciyi açmış oldu-
ğumuz halde,kesicideki arıza nedeniyle ( 1 fazda ) ,trafoda enerji olduğunu görmemiz üze-
rine,trafoda çalışacak personlimizin emniyetini sağlamak üzere geliştirmiştim.Eğer,başımıza
böyle bir arıza gelmemiş olsa idi ( meslek hayatımın 32. yılında başıma geldi ),böyle bir bu-
luş da olmayacak idi.Yalnız,siz buluşu yaptıktan sonra " ammada basit ha " gibi küçümse-
meler de kaçınılmaz olarak olmaktadır.Bu nedenle,ben,buluşum için, " kolombun yumurtası "
hikayesini anlatırım hep.Önemli olan," ilk yapan ve belgeleyen " olmaktır.

Pek çok buluş ihtiyaçtan doğmuştur. Savaş dönemlerinde teknolojiniz geometrik oranda yükselmesinin ana mantığı da budur. Savaşta, hızlı ve karşı tarafı bertaraf edecek yeniliklerin olması gerekmekte.

Buluşun basiti olmaz. Önemli olan görebilmektir. Görebileni kutlamak gerekir.
Fahri Bey'in başına gelen sanki bir tek onun mu başına geldi? Hayır tabii ki de. Ama o görmüş ve çözüm üretmiş. Bu nedenle kutlarım kendisini...

Artık ana konuya dönmek gerekir. Öğrenci kardeşimiz bizden fikir sormuş, biz konuyu nerelere çekmişiz :D

Arkadaşlar benimde kendi çalıştığım yerde yaptığım Arge çalışmalarım olmuştur fakat bu çalışmalar mevcut sistemin otomasyon kontrolünü çoğaltmak içindi örnek olarak verirsem 1 adet kompresör düşünün ve hafta 3 litre yağ eksilttiğini düşünün bu yağında manuel olarak verildiğini düşünün yapılan işçilik ve heran basınç altında problemler olacağını düşünün işte bende güvenlik önlemleri yüksek tamamen otomatik bir yağ ilave eden bir Arge çalışmam olmuştu. Beynimizin ihtiyaçtan dolayı bunun üzerinde durması ve çözüm sağlaması sizinde dediğiniz gibi bir buluş olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,214
Kullanıcılar
451,579
Son üye
nourshan youssef

Yeni konular

Geri