c ile c# arasında ne fark war?

babba

Üye
merhaba arkadaslar c ıle c# arasında ne fark war?

basitçe söyliyim... C kodlamaya yönelik proglamlama dilidir... yani kodların tamamını kendin yazarsın... kuru yazıdır baştan aşağı :) bu günlerde C nin pek bi geçerliiği kalmadı çok az kullanılıyor... C# kodları önceden yazılmış görsel proglamlamaya yarar... ilk önce görsel olarak form vs tasarlarsın daha sonra formundaki buton vs onlara atama yaparsın.. örn şu buton şunu açsın bu buton bu sayfaya yönlendirme yapsın gibi... microsoft pc deki programların %80 ini C# la yazıyo diğer kısmınıda assembly le... yani C# da ne olusturuluuyo dersen pc ni açtığındaki bütün pencereler bu programın ürünü :D umarım yardımcı olmuşumdur...

c yapısal programlama dilidir.
c# ise nesneye dayalı bir programlama dilidir.

ikisi arasında tercih yapılabilecek türden bir benzerlik
yoktur. Gelişmiş uygulamalarda c kullanılması hemen hemen
imkansızdır. Ancak sistem programlamcılığı ve donanım programlama
gibi konularda c kullanılabilmektedir (mikrokontrolör tabanlı sistemler buna dahil).

Tabi arada birde nesne yönelimli olma farkıda var. C'deki bu eksiklik C++ ile aşılmıştır ancak yinede C# içlerinde en iyisi bence.

bi kaç şey daha sölemek geldi aklıma... C de kelime hatası yaparsan sadece derlemede hatası alırsın... doğrusunu bulana kadar uğraşırsın... zahmetlidir kısaca... kodu doğru yazarsan zaten rengi ve kalınlığı değişir vs. C# ta ise hem kodlama penceresi vardır hemde görsel bi pencere... ilk önce formun görselliğini ayarlarsın sana ne için lazımsa ona uygun yaparsın... daha sonra kod sayfasına gelirsin sadece burda buton yada artık text ekranına ne yazmak istersen onu yazarsın(işi geliştirdikçe farklı şeyler için de kod yazıcaksın)... C den avantajı şu sana adım adım yazacağın şeyleri kendisi söyler.. kodları hazırdır... imlecin altında bi pencere açılır ordan kodunu seçersin.. C ye göre eğlencelidir... hobi olarak uğraşması da zevklidir... öğrenmek için soruyosan C# la uğraş derim... :)

bi kaç şey daha sölemek geldi aklıma... C de kelime hatası yaparsan sadece derlemede hatası alırsın... doğrusunu bulana kadar uğraşırsın... zahmetlidir kısaca... kodu doğru yazarsan zaten rengi ve kalınlığı değişir vs. C# ta ise hem kodlama penceresi vardır hemde görsel bi pencere... ilk önce formun görselliğini ayarlarsın sana ne için lazımsa ona uygun yaparsın... daha sonra kod sayfasına gelirsin sadece burda buton yada artık text ekranına ne yazmak istersen onu yazarsın(işi geliştirdikçe farklı şeyler için de kod yazıcaksın)... C den avantajı şu sana adım adım yazacağın şeyleri kendisi söyler.. kodları hazırdır... imlecin altında bi pencere açılır ordan kodunu seçersin.. C ye göre eğlencelidir... hobi olarak uğraşması da zevklidir... öğrenmek için soruyosan C# la uğraş derim... :)

Bu bahsettiklerin C ve C# arasindaki olan farklar degil. Kullandigin IDE ile ilgili farklar yani programlama dili ile ilgisi yok.

Bu bahsettiklerin C ve C# arasindaki olan farklar degil. Kullandigin IDE ile ilgili farklar yani programlama dili ile ilgisi yok.

neyin ilgisi yok? ben arkadaşa yardımcı olması açısından kısaca anlatmaya çalıştım...

bir şey daha... eğer eksiğimiz yada yanlış bi bilgilendirmemiz varsa düzelt ki okuyanlar da yanlış öğrenmesin... bildiğini paylaş...

neyin ilgisi yok? ben arkadaşa yardımcı olması açısından kısaca anlatmaya çalıştım...

bir şey daha... eğer eksiğimiz yada yanlış bi bilgilendirmemiz varsa düzelt ki okuyanlar da yanlış öğrenmesin... bildiğini paylaş...

arkadaş düzeltmiş zaten. ve neden ilgisi olmadığını da açıklamış.

Çok teşekürler arkadaşlar.
Dün bir arkadaşım c# de birkaç birşey gösterdi programı tanıtmak amaçlı.
sizin anlattıklarınızla daha güzel karşılaştırdım teşekür ederim ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri