Cami ısıtmasında kablo seçimi nasıl yapılır

bilal5742

Üye
arkadaşlar camii ısıtması yapan bi firmaya yeni girdim. bu iş için kablo seçimini yapmakta zorlanıyorum yardım ederseniz sevinirim.

mesela 10 metre uzunlukta ulan bir yere malzemeyi koyacağız ve malzemenin çektiği güç 2.2 kw bunun için kaçlık kablo kullanmamız gerekir? bunu hesaplamak için formül falan yok mu?

zahmet edip yazanlardan şimdiden Allah razı olsun

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bir fazlı ise 0.074 x mesafe x güç / kesit : gerilim düşümü

çekeceği akımda yaklaşık 10 amper buna göre bu akımı taşıyabilecek kablo kullnacaksın hesabını yaparsın artık

Bir fazlı ise
%e= 0,074 x Güç ( kw) x mesafe (m) = < 1,5
üç fazlı ise
%e= 0,0124 x Güç ( kw) x mesafe (m) = < 3 olmalıdır.

ekte aradıgın bilgileri bulabilirsin.

Ekli dosyalar

• EMO Ajanda - Teknik Bilgiler.rar
    7.7 MB · Görüntüleme: 9
Bir fazlı ise
%e= 0,074 x Güç ( kw) x mesafe (m) = < 1,5
üç fazlı ise
%e= 0,0124 x Güç ( kw) x mesafe (m) = < 3 olmalıdır.

ekte aradıgın bilgileri bulabilirsin.

sn.sado06 bölme işaretini unuttunuz herhalde %e= 0,074 x Güç ( kw) x mesafe (m) / kesit (mm 2)= < 1,5

mesela arkadaşlar şöyle bir yer çekilecek olsun
l=20 m
p=7.2 kw
birde bu yerde 3faz kullanalım. bu malzemeler kontaktör ile kontrol ediliyor ve kontaktöre 3 faz giriyo. buna göre değerleri hesapladığımızda

3>0.0124 x 20 x 7,2 / s
buradan S>0.5952 çıkıyor. burada 1lik iletken oluyormu yani bu hesaba göre. yoksa benmi yanlış hesaplıyorum. bi türlü çıkmıyor

sn.sado06 bölme işaretini unuttunuz herhalde %e= 0,074 x Güç ( kw) x mesafe (m) / kesit (mm 2)= < 1,5

arkadaşlar iyide ben yine yapamadım mantıklı bi kesit hesabı. mesela 20 metre uzunluktaki bir yere malzeme döşeyeceğiz. malzemenin toplam gücü 7.2 kw. ve sistem bi kontaktörle kontrol ediliyor. kontaktöre 3 faz geliyor buna göre hesap yaptığımda:

l=20m
P=7.2kw
3~ oluyor bu herhalde
3>0.0124 x 20 x 7,2 / S
S > 0.5952 çıkıyor

buna göre 1 lik iletken olur mu? eğer 1lik bağlarsak imkansız kaldırmaz o yükü gibi geliyor bana. nerede hata yapıyorum ben

hocam en basiti bu kadar uzun uzun hesaplamalar yapmana gerek yok hangi marka kablo kullanıyorsan o markanın akımm taşıma listeleri var rezistanslarının faz başına çektiği akımı hesaplayabilirsin listeden kablonu bir üst kesit seçersen hiçbir sorun yaşamazsın ama çalıştıracağın yük motorsa arkadaşları iyi dinle derim gerçi camide baya kablo gider gerilim düşümünü hesaplamakta fayda var

arkadaşlar iyide ben yine yapamadım mantıklı bi kesit hesabı. mesela 20 metre uzunluktaki bir yere malzeme döşeyeceğiz. malzemenin toplam gücü 7.2 kw. ve sistem bi kontaktörle kontrol ediliyor. kontaktöre 3 faz geliyor buna göre hesap yaptığımda:

l=20m
P=7.2kw
3~ oluyor bu herhalde
3>0.0124 x 20 x 7,2 / S
S > 0.5952 çıkıyor

buna göre 1 lik iletken olur mu? eğer 1lik bağlarsak imkansız kaldırmaz o yükü gibi geliyor bana. nerede hata yapıyorum ben

yükünüzün cinsini yazmamışsınız 3 fazlı olduğuna göre muhtemelen motor dur motorlarda müsade edilen gerilim düşümü %3 dür.Verdiğiniz değerlere göre hesap yaparsak 7.2 Kw ortalama 0.80 cosfisiyle yaklaşık 13.6 amper akım çeker

0.0124x20x7.2/1.5= 1.19 %e= 1.19 gerilim düşümü

1.5 mm2 lik iletken kurtarır gibi ama bence en iyisi 3x2.5 mm2 lik kablo kullanmalısınız

yerden ısıtma için halı altına karbon film döşüyoruz. her metresi 180 watt. ve 40 metrelik döşendiğinde 7.2 kw çekiyor. bu malzemede hesabı nasıl yapacağız? yine mesafe panıya 20 metre uzaklıkta

arkadaşlar kablonun kataloğundan baktım da bunlar kaç metre için değer vermişler onu anlamadım. mesela 4lük kablo için boru içinde 25A boru dışında ise42A diyor. bunlar kaç metre içindir ki?

Forum istatistikleri

Konular
129,174
Kullanıcılar
451,527
Son üye
josephh

Yeni konular

Geri