cep telefonuyla uzaktaki bir pompayı nasıl kumanda ederiz

fikir güzelde peki operatörden mesaj geldiğindede titreşim çalışıyor o zaman istenmeyen start stoplar olmazmı.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
abdullah33 ' Alıntı:
fikir güzelde peki operatörden mesaj geldiğindede titreşim çalışıyor o zaman istenmeyen start stoplar olmazmı.
yazılımda filtre edilebilir(mikrodenetleyici ile yapıldığını varsayıyoruz.)

ismail.cal ' Alıntı:
bilimteknik dergisinin yayınladığı bu projenin pompalarda rahat çalışacağını inanmıyorum. cep tel ile genelde sulama amaçlı kullanılan pompalar kumanda edilecek bu pompaların kumando panoları arazide yağmur toz kar hepsini görüyor pic bu kadar eziyete gelmez bence. mesala geçen gün karşıma bir tane pano çıktı kuş içine yuva yapmış
polyestere gömersin olur biter (pic dediğin uyduda bile çalışıyor)

ismail.cal ' Alıntı:
arkadaşlar telefona zarar vermemesi için optokublör ile yalıtım sağlansa daha güzel olmaz mı
söyle bir optokuplör uygulaması nasıl olur? : çağrı gelince ekran ışığı yanar, sonrasında...........(anladınız sanırım)

aye ' Alıntı:
sayın meslektaşlar uzakta olan bir adet dalgıc pompamız var bunu cep telefonuyla aradıgımızda calııştırmak istiyoruz terar ardıgımızda ise durmasını istiyoruz bunu nasıl yapılabilir bilen veya yapan bi arkadaşımız varmı saygılar
bu şekilde yapılabilr, iş de görür görmesine ama hata olduğunda nebatatın kuruma tehlikesi vardır. Doğrusu pompa çalışıyor veya duruyor olduğunun geribildirimini alabileceğiniz bir sistemdir.(su akışı bilgisi tabii, kontak bilgisi değil)

arkadaşlar benim ufak birader okul için bir devre hazırlayacakmış yardım istedi ama hiç bilmediğim şeyler
( lise 1 öğrencisi bu arada ) yapmak istediği şey şu

cep telefonu ile bir devre hazırlayıp lamba yı yakacakmış .. biraz daha acayım devreye yerleştirdiği cep telefonunu başka bir telefonla aradıgı zamn ampul yanacakmış ..
nasıl yapacak bilmiyorum yardım edersenız sevinirim
yardım etmek isteyen arkadaslar ben bu işlerden anlamam anlayacagım şekilde tarif edersenız sevinirim saygılarımla hoşça kalın ...

Soyle bir sey isinize yararmi, anlatiyorum.

Bildiginiz gibi piyasada telefonlarin uzerlerine takilan ve arama daha gelmeden 2-3 saniye once yanan lambalar var.

Efendim, siz LDR li bir elektronik devre yapsaniz ve telefonun on yuzundeki bu devreyi de LDR devresindeki foto dirence disaridan isik almayacak sekilde bantlar ve birde zamanlayici ile 2 - 3 saniye sonra lambayi yakacak sekilde ayarlarsaniz devreniz hazir demektir.

Devreyi biraz daha gelistirip birinci aramada lambayi yakmak ve ikinci aramada lambayi sondurmek bile oldukca basit bir sekilde yapilabilir.

Lise 1 sinifi ogrencisi icin iyi sayilabilecek bir cozum diye dusunuyorum :)

Gorusmek uzere..

tesekkürler ..
telefondan enerji alıp ampulu yakmak istiyor

yokmudur bunun hazırı alayım :) onu götürsün

Moderatör tarafında düzenlendi:
Istanbul Yazicioglunda hazir LDR devre kitleri satiliyordu yanilmiyorsam. Geriye sadece telefonun uzerine takilan isikli alet kaldi. O da piyasada vardir diye umuyorum. Devre 9 Volt pil ile calisiyor

Isin ozetine gelirsek, her halukarda biraz kafa yormaniz ve el emegi sarfetmeniz gerekiyo.

Eski bir telefonu alip biraz minciklayip arama yapildiginda telefonun hangi pinlerine 1 geldigini ogrenirseniz bu devreyi gerceklestirebilirsiniz. Bu fikirde gayet mantikli ve yapilabilirligi yuksek.

Benim verdigim ornekte ise, fazla ugrasmadan bu sistemi kurabilirsiniz.

Efendim eger titresim motorundan sistemi kontrol etmek istiyorsaniz cok basit bir sekilde bu sistemi gerceklestirebiliriz.

Bize lazim olanlar 9 Volt pil, 9 Volt role ve bir transistor BC 237 kullanilabilir.

Yapmamiz gereken Titresim motorunun 2 ucunuda disari cikarip, titresim motorunun + ucunu BC 237 transistorunun Beyzine, - ucunu ise emiterine baglayacaksiniz.
Transistorun Kollektorune seri bir sekilde 9 Voltluk rolemizi baglar ve enerjiyide Kollektor+ emitere - gelicek sekilde verirsek devremiz gerektigi gibi calisacaktir.

(Sema isterseniz biraz bekleticem sizi Proteus programini henuz kurmadim )

J1 jakinin

2. ve 3 nolu ucuna telefondaki titresim motorunun kablolarini baglayiniz.

Hepsi bu kadar :)

not: motor titrestikce lamba yanicak. Muhurleme icin gerekli roleyi proteusta bulamadim.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

peki motor büyük olunca motorun çalışma butonu üzerindeki voltaj artmakta, telefondan çıkacak 3 5 v luk gerilimi 3 fazlı motorların çalışması için nasıl bir devre tasarlamamız gerekiyor.Ne tür malzemeler kullanmamız gerekir.

cep telefonunundan alınan çıkış voltajı kontaktörü harekete geçirebilecek güçtemi?

Forum istatistikleri

Konular
129,062
Kullanıcılar
451,333
Son üye
Buderusss

Yeni konular

Geri