ceza yemiş miyiz

akım trafosu en önemli mevzu ; reaktif güç kontrol rölesinin en düşük algılayabildiği akım üzerinden algılanabilir en düşük reaktif güç tespiti için akım trafosunun dönüştürme oranının bilinmesi şart ....

Akım trafosu en önemli mevzu ; reaktif güç kontrol rölesinin en düşük algılayabildiği akım üzerinden algılanabilir en düşük reaktif güç tespiti için akım trafosunun dönüştürme oranının bilinmesi şart ....
Bizim arkadaşın sıkıntısı da bu noktada başlıyor!Çünkü fabrika üretim kapasitesini düşürmüş bu nedenle elektrik tüketimi düşmüş!Mevcut çalışan sistem 1600/5 Akım trafolu ve bu nedenle düşük güçteki reaktif tüketimi hissedemiyor ve faturalar cezalı geliyor!

http://www.kael.com.tr/pdf/varkombi.pdf Kullandığının rgkr bu herhalde ; birde akım trafosunun dönüştürme oranını öğrensek iyi olur....

Burada verilen dökümanın 13. sayfasına baktığımızda, minimum akım algılama değerinin 50 mA olduğunu görüyoruz. Bu durumda algılamada hata olmaksızın bağlanabilecek en küçük kondansatör gücü 10-12,5 kVAr.

Kademelerden birini 12,5 kVAr, birini 15 kVAr yaparsak düzelir mi? denemek lazım.

Gücün düşük olması nedeniyle hem konsansatörleriniz büyük kalmış hemde akım trafosunun büyük olması nedeniyle algılamada sıkıntı oluşturacak durum var.

Son düzenleme:
sayın @AD_EM
1 MVA lık trafoya 15 kVAR nasıl fazla gelir anlamak mümkün değil
    1. 15 kvar da büyük gelecek ve muhtemelen kapasitif %40 seviyesinde olacak. Geri dönüşü olmayan yola yine girmek üzeresiniz.
      %40 hesabınızı nasıl yaptığınızı
    2. Burada verilen dökümanın 13. sayfasına baktığımızda, minimum akım algılama değerinin 50 mA olduğunu görüyoruz. Bu durumda en küçük bağlanacak kondansatör gücü 12,5 kVAr.
      akım değerinden 12,5 kVAR ı nasıl bulduğunuzu
hesaplama yöntemini bizimle paylaşır mısınız?

benden istenen (teknik müdür) kompanzasyonu akşam 18.00 de tümden kapatmak ve sayaçtan değer almak. Sabah 08.00 de değer alıp kompanzasyonu açmak. bu sayede harcanan indüktif enerjiyi belirleyip ona göre sabit kademeyi de kademelendirmek.

bence siz bu testi yapmadan hesaplama yönteminizle bunun sonucunu bilebilirsiniz benim de amacım bunu öğrenmek.

sayın @AD_EM
bize balık tutmayı öğretin ilk sayfalarımızda yazıştığımız gibi

sayın @AD_EM
1 MVA lık trafoya 15 kVAR nasıl fazla gelir anlamak mümkün değil
    1. %40 hesabınızı nasıl yaptığınızı

2. akım değerinden 12,5 kVAR ı nasıl bulduğunuzu
hesaplama yöntemini bizimle paylaşır mısınız?

benden istenen (teknik müdür) kompanzasyonu akşam 18.00 de tümden kapatmak ve sayaçtan değer almak. Sabah 08.00 de değer alıp kompanzasyonu açmak. bu sayede harcanan indüktif enerjiyi belirleyip ona göre sabit kademeyi de kademelendirmek.

bence siz bu testi yapmadan hesaplama yönteminizle bunun sonucunu bilebilirsiniz benim de amacım bunu öğrenmek.

sayın @AD_EM
bize balık tutmayı öğretin ilk sayfalarımızda yazıştığımız gibi
Kompanzasyon rölesi en küçük 50 mA i algılayabiliyormuş ; kataloğunda öyle yazıyor. Akım trafosu 1600/5 ise ( 1600 primer ; 5 sekonder ) 50 mA akım trafosunun sekonderinde okunduğunda primer akımı 16 A dir . 16 A den daha küçük primer akımı sekonder tarafında 50 mA den daha düşük olduğu için röle tarafından algılanamaz . 16 A reaktif akım geçtiğinde bu akıma ait kör güç hesabı Q = 1,73*400*16 = 11 kVAr . Yani sizin röleniz bu değerden daha düşük endüktif güçleri algılayamaz ; kondansatör de devreye alamaz .

Şu 2 sorunun cevabını öğrenmek gerekir. Akşam tesiste üretim durduğunda ve sabit kondansatör de devredeyken,

1- Kompanzasyon panosunda çekili pozisyonda olan kondansatör var mı ve çekili ise gücü nedir?
(Bu soru; sabit kondansatörden mi yoksa çekili olan büyük güçlü bir kondansatörden dolayı mı kapasitif ilerliyor onu tespit etmek için)

2- Kompanzasyon panosu kapalı iken 1 saatlik sürede sayaçtan okunan değerler nedir?
(Sabit uygunluk durumunu tespit etmek için gerekli)

Reaktif güç kontrol rölesi bağlı sistemlerde aşırı tüketimin düşmesi hazır sistemin bunu algılamasını zorlaştırır bu nedenle sistem sabit kondansatörlerle endüktif reaktiften kurtarılmaya çalışılır ve bu çok zor bir işlemdir!Çünkü sabit kondansatör ayrıca kapasitif güç demektir ve sistemde endüktif güç tüketimi yoksa bu sefer kapasitif yazacaktır!Bu nedenle sistemin kompanzasyonunu kapatarak tüketilen endüktif gücü bulup buna göre kondansatör bağlayarak sistem normale getirile bilir ancak gece kullanılan elektrikli ısıstıcılar veya anlık yük değişimleri doğru sonuca ulaşmayı zorlaştırır!Birde sistem anlıkta olsa reaktif güç kontrol rölesinin algılayacı oranda elektrik tüketimi olursa sabit kondansatörün devreden mutlaka çıkarılması gerekmektedir!Bunu yapmazsanız yine sistem kapasitif den cezaya düşecektir!Sabit kondansatör demek sistemde mevcut akım tarafosunun algılamayamacağı endüktif reaktif güce manuel olarak müdahale etmek demektir!@Öksüz Çocuk ve @AD_EM ustamıızın dediği gibi 16A üstünde bir tüketim olduğunda reaktif güç kontrol rölesi devreye gireceği için sabit kondansatör de devrede olduğunda bu sefer kapasitif güç yazacaktır!
Birde @AD_EM VE @Öksüz Çocuk arkadaşlarımız sizin kompanzasyon sisteminizdeki kondansatör değerlerinin yüksek olduğunu da söylüyor sizin başlangıç kademe kondansatör değeriniz 10-12,5 Kvar olmalı ki reaktif güç kontrol rölesi devreye girdiğinde gerekli olan kapasisitif gücü devreye alsın şuan ki mevcut durumda güç tüketimi düşük olduğu için 15KVAR lık kondansatörler yüksek kalıyor!

16 A reaktif akım geçtiğinde bu akıma ait kör güç hesabı Q = 1,73*400*16 = 11 kVAr . Yani sizin röleniz bu değerden daha düşük endüktif güçleri algılayamaz ; kondansatör de devreye alamaz .
teşekkür ederim üstat
Şu 2 sorunun cevabını öğrenmek gerekir. Akşam tesiste üretim durduğunda ve sabit kondansatör de devredeyken,

1- Kompanzasyon panosunda çekili pozisyonda olan kondansatör var mı ve çekili ise gücü nedir?
(Bu soru; sabit kondansatörden mi yoksa çekili olan büyük güçlü bir kondansatörden dolayı mı kapasitif ilerliyor onu tespit etmek için)
sayın @AD_EM
kompanzasyon kademe işini farkedeceksiniz dir ki bugün tam anlayabildim. dolayısıyla gece hangi kademe devrede gözlemle fırsatım olmadı. bunu bu gece denerdim ancak,
teknik müdürümüz
18.00 kompanzasyonu sabit kademe dahil kapatmamı ve değer almamı yarın tekrar değer alıp ardından açmamı istedi.
müsade ederseniz bugün bunu yapayım yarın ise sizin istediğiniz tespiti yerine getireyim.
sizin bu çalışma kapsamına almamı istediğiniz ekstra birşey varsa onuda yapayım.

Sabiti kapatmayıp, kompanzasyonu kapatmak ve değeri buna göre almak daha doğru olur.

Müdür bu işi biliyor ise ve bildiği için bu işlemi uygulatıyor ise, siz ondan öğrenin bazı sorularınızın cevabını.

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri