ceza yemiş miyiz

Sabiti kapatmayıp, kompanzasyonu kapatmak ve değeri buna göre almak daha doğru olur
sizinle aynı fikirdeyim. ama istenen bu
Müdür bu işi biliyor ise ve bildiği için bu işlemi uygulatıyor ise, siz ondan öğrenin bazı sorularınızın cevabını.
açıkcası forumdan daha çok şeyi öğreniyorum. burada resmi oluyor insan birşey soramıyor.

akşam 18.00 de kapattım kompanzasyonu
sayaçtan aldığım değerler
Aktif :55,43
End Reaktif : 22,82
Kap Reaktif : 6,95

sabah 08.00 değerlerini alıp kompanzasyonu yeniden açtım
sayaçtan aldığım değerler
Aktif :55,72
End Reaktif : 23,01
Kap Reaktif : 6,95

oranlar
kap oran:0
end oran : %65

end fark = 0,19 ------- sayaç çarpanı 1380 ------ 262 kVAR (14 Saatte ) --- 18,7 kVAR

bu hesapta herhangi bir hatam var mı?

kompanzasyonu devreye alır almaz 3.kademe(15kVAR) devreye girdi. aslında bu akşam da kompanzasyonu kapatıp sabiti açarsam belki sorunu çözmüş olacağız.

Kompanzasyonu devreden çıkarmanız kapasitifi bir miktar düşürmüş ama günlük reaktif tüketiminiz daha kötü duruma gelmiş ; çarpan üzerinden kwH hesabına girmene gerek yok kondansatör gruplarında bir değişiklik yapmayacaksan ; endeks değerlerinden yaptığın takip yeterli....

Son düzenleme:
Bir de tesisin günlük olarak yük durumu nedir ; bu çok önemli . Senin 1600 A akım trafon var . Hakan abiden öğrendiğim bilgiye göre ( kendisine burdan selamlarımı yolluyorum ; gözümüzün nuru kendisi ) akım trafoları %10 yük durumun altındaki değerlerde saçmalamaya ; sapma oranı yüksek değerler vermeye başlıyormuş ; yani senin tesisin akım trafosu 1600 A olduğuna göre sağlıklı bir kompanzasyon çalışması için akım yük durumun 160 A den aşağı düşmemeli ; bu değeri bir takip etsen iyi olur........

hocam,
eğer bu hesabım doğruysa
end fark = 0,19 ------- sayaç çarpanı 1380 ------ 262 kVAR (14 Saatte ) --- 18,7 kVAR

bu hesapta herhangi bir hatam var mı?

ben akşamları kompanzasyonu kapatırım.
sabiti açarım
ihityacım 18,7 imiş
18,7-15=3,7
3,7*14 (yukardaki hesaba göre tersten gidersek) = 51,8
51,8/1380 =0,0375
aktif fark kaçtı?
55,72-55,43=0,29
kapsitif oran
0,0375/0,29 = %12,9 (Bu durumda beni cezadan kurtarabilir)

ama tekrar söylüyorum
bu hesabım doğruysa

kım trafoları %10 yük durumun altındaki değerlerde saçmalamaya ; sapma oranı yüksek değerler vermeye başlıyormuş ; yani senin tesisin akım trafosu 1600 A olduğuna göre sağlıklı bir kompanzasyon çalışması için akım yük durumun 160 A den aşağı düşmemeli ; bu değeri bir takip etsen iyi olur........
bu durumu da masaya yatırmam lazım o kadar derin giremedim mevzuya. son yazdığım hesaplamayı da oturtabilirsem dediğiniz alana yönelirim. yeni sorular gelmeye başlar

Gece kompanzasyonu kapatip sabiti açınca yüzde 65 endüktife uçuyorsun onu ne yapacağız peki ; Yalnız dikkatimi çeken bir durum var ; sen kompanzasyonu devreden çıkartıp sabiti devreye alınca kapasitif reaktif tüketimin duruyor sayaçta ; sen OG tüketicisi olduğun için sayaç OG tarafında olduğuna göre sabitin tüketiminide görmesi lazım sayacın . Bir anormallik var durumda.1000 kVA trafo var diyorsun ; herhalde AG den ölçüm yapılmıyordur :) Sabiti devreye aldığın halde sistemin payır payır endüktif çekmeye de devam ediyor , kompanzasyonu devreye aldığımda sadece 3.grup devreye giriyor diyorsun ki oda 30 kVAr . Sabitinde 30 kVAr . Gece kompanzasyon devrede kaldığında devreye fazladan bir grup almıyorsa onu çıkartıp bunu koymanın ne esprisi var . Ha hasan ha kel hasan :) Ben daha hala senin sabite takıldım nasıl kapasitifi sıfır gösteriyor ; bir anormallik var...

Son düzenleme:
Gece kompanzasyonu kapatip sabiti açınca yüzde 65 endüktife uçuyorsun onu ne yapacağız peki ; Yalnız dikkatimi çeken bir durum var ; sen kompanzasyonu devreden çıkartıp sabiti devreye alınca kapasitif reaktif tüketimin duruyor sayaçta
hocam dün sabit dahil herşey kapalıydı.
kompanzasyon sabitiyle beraber kapalıydı.
kapasitif 0 gelmesi o yüzden.
dün o yüzden endüktif %65 lere vurdu.
bizim amacımız gece sitemin istediği endüktif değeri bulmaktı. onu da yukardaki hesap ile bulmuş olduk

Sabiti devreye alıp kompanzasyonu kapatacaksın sanıyorum ben :) Peki yük tespiti için bir vardiya yeterli mi ? Gece tesis gündüzle aynı yük durumunda çalışıyor mu ? Aynı makinalar aynı sürede mi çalışıyor devamlı ?

Son düzenleme:
Yalnız 15 kVAr senin derdine şifa olsa senin grupların içinde var ; o devreye girmiyor diyorsun ; 3 . grup devreye giriyor diyorsun ki oda 30 KvaR . Bir de gündüzde değer alıp 30 kVAr devredeyken değerler ne oluyor onu gör bakalım .....

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri