ceza yemiş miyiz

Akşam 18.00 değerleri
Aktif : 56,13
E. r : 23,06
K r : 6,95

Sabah 8.00 değerleri
Aktif : 56,46
E. r : 23,10
K r : 6,97

Aktif Fark : 0,33
E r. Fark : 0,04
KaP fARK : 0,02

End Oran : %12
Kap Oran : % 6

gece için bu değerler şahane. gündüzde sistem çalıştığından zaten kompanzasyon iyi inş ayın sonunda kurtarırız. Sadece her sabah kompanzasyonun koca şalterini aç akşam kapat o biraz sıkıntı.
1 kadememiz 15kVAR dı kompanzasyonu kapatmayıp manuele alsam sabit o kademeyi elle çektirsem bu dert de biter. onu nasıl yapayım bugün ona odaklanayım.

Akşam bu mevzu hakkında @YaşlıUzman ağabeyimizin bana anlattığı değerli bilgiler :
....................................................................................
Normal çalışmada tabiiki sıkıntı olmaz çünkü;
1- Otomatik kompanzasyon sisteminde akım trafoları için standart sapması minimum hata oranı minimum değerlerde yüksek akımlar geçer. Kademeler belli bir alt limit hassasiyetinde röle tarafından devreye girip çıkartılır.
2- Sabit kondansatör gücü tam yüke göre seçilir. Yük akımı tam yüke yakın olduğu için sorun olmaz. Otomatik kompanzasyonda genelde 0,99 endüktif seçildiğinden sabitten artan minik kapasitif sorun olmadığı gibi olumlu yönde etkiler.

Düşük yük akımında;
1- Akım trafoları sağır kalır, değiştirilse bile mevcut kademelerin en küçük değeri bile çok fazla gelir röle kondansatörü devreye sokmaz.
2- Sabit tam yüke göre seçildiğinden düşük yükte sabit fazla gelir.

şimdi arkadaşın kompanzasyonu kapadım sabit devrede demesi, sabitin fazla kapasitifi az yüklenmedeki az endüktife yetiyor anlamı taşır. Ancak yük azda olsa dengesiz ve değişkendir. Belki ayı kurtarabilir ama düşük güçte çalışma modu bir tesiste herhangi bir zaman diliminde tekrar gerçekleşebilir. Kalıcı çözüm uygulamak gerekir. Yani Düşük yük Panodaki tali bir şalterden beslenip akıma uygun akım trafosu + röle + kademe grubu oluşturulmalı. Yada OG akım trafosundan bilgi alan bir sisteme geçmek gerekir.
...............................................................................
Gerçekten yaşanan düşük yüklenme zamansal olarak geçici ve senede 1 kez ve kısa bir süre gerçekleşiyorsa,
Benim başıma böyle bir durum gelse yapacaklarım.

1- Öncelikle sabiti kontaklı ampermetre ile devreye sokup en az 2 kademe yapardım. %10 yük, %80 yük gibi. En güzeli İki kontaklı ampermetre kullanır sürekli olanı boşta çalışma için diğerlerinide tesis yüklenmesine göre belirler toplam 3 sabit yapardım.
(Toplam 3 sabit kondansatör demek istedim. Birincisi trafonun boşta çalışmasına göre seçilmiş kondansatör gücünde ve sürekli devrede olan ! ikinci ve üçüncüsü tesisin genel çalışma formu dikkate alınarak belirlenmeli. Örneğin %20 yüklenmeyi geçince 2.sabit devreye girecek %70 yüklenmeyi geçincede 3.sabit devreye girecek. )

Bu dizayn yapılırken dikkat edilmesi gereken şey; yukarıda verdiğim örnekte mesela 2.kademe gücü %20 yüklenme için gerekli kondansatör gücü eksi boşta çalışma kondansatör gücü olmalı. Yani kapasitif güç eklenerek artacak. Dizaynda buna dikkat edilmeli.
2- Sabiti bu şekilde hallettikten sonra tüm yükü tali bir şalterden besler mevcut rölenin bu akım trafolarından bilgi almasını sağlardım. Mevcut büyük akım trafo sekonderlerini kısadevre ederdim.
3- Düşük güçte bir kaç kondansatör alıp mesela 6 adet. Mevcut kademelerin 6 tanesini bu düşük güçteki kondansatörlerle değiştirip röle set değerlerini yapar bu sıkıntıdan kurtulurdum.
Her gün korkulu rüya görüp acaba bu gün değerler ne oldu diye endişe etmektense yukarıda bahsettiğim revizyonları 2 saat içinde yapar rahatıma bakardım.

Sadece her sabah kompanzasyonun koca şalterini aç akşam kapat o biraz sıkıntı.
1 kadememiz 15kVAR dı kompanzasyonu kapatmayıp manuele alsam sabit o kademeyi elle çektirsem bu dert de biter. onu nasıl yapayım bugün ona odaklanayım.

Elektrik işi otomatikleştirmeyi gerektirdiğine göre, 1 tane zaman saati+ 1 tane kontaktör ile aşağıdaki bağlantıyı yapar isek;

Kompanzasyon gündüz devrede, gece devre dışı kalır. Geriye sistemi sayaçtan kontrol etmek kalır.

zaman rölesi ekleme.png

Enerji merkezinde 4 adet pano var 2si kompanzasyon için
diğer ikisinin ilkinde ana şalter var
ikincisinde ise sanırım jeneratör bağlantısı yapılmış.
bu iki panoda da akım trafosu mevcut.
  1. ana şalterin pano içi resimleri

Ekli dosyalar

• 20151217_105906.jpg
    20151217_105906.jpg
    204.7 KB · Görüntüleme: 8
  • 20151217_110020.jpg
    20151217_110020.jpg
    242.1 KB · Görüntüleme: 8
  • 20151217_110048.jpg
    20151217_110048.jpg
    260.9 KB · Görüntüleme: 9
bu da jeneratörün girdiği pano resimleri
biraz da akım trafoları üzerinden konuşalım

Ekli dosyalar

• 20151217_105656.jpg
    20151217_105656.jpg
    200 KB · Görüntüleme: 7
  • 20151217_105717.jpg
    20151217_105717.jpg
    318.2 KB · Görüntüleme: 7
  • 20151217_105746.jpg
    20151217_105746.jpg
    332.8 KB · Görüntüleme: 5
2 yerde akım trafosu kullanılmasının sebebi nedir?
1600 A olduğuna göre sağlıklı bir kompanzasyon çalışması için akım yük durumun 160 A den aşağı düşmemeli ; bu değeri bir takip etsen iyi olur.
şuan 160 A göremiyoruz
Kompanzasyon rölesi en küçük 50 mA i algılayabiliyormuş ; kataloğunda öyle yazıyor. Akım trafosu 1600/5 ise ( 1600 primer ; 5 sekonder ) 50 mA akım trafosunun sekonderinde okunduğunda primer akımı 16 A dir . 16 A den daha küçük primer akımı sekonder tarafında 50 mA den daha düşük olduğu için röle tarafından algılanamaz . 16 A reaktif akım geçtiğinde bu akıma ait kör güç hesabı Q = 1,73*400*16 = 11 kVAr . Yani sizin röleniz bu değerden daha düşük endüktif güçleri algılayamaz ; kondansatör de devreye alamaz .
Teknik müdürümüz normal kademeyi küçültmek için 10 kVAR kondansatör yollamış
bu durumda onu takmamızın bir anlamı olmayacak

Forum istatistikleri

Konular
128,833
Kullanıcılar
450,929
Son üye
tuanayildiz

Yeni konular

Geri