CnC için Servo Motor yapımı

Tanım zaten yanlış servo motorun adı değil sistemin adı
Servo sistem = motor + enkoder + sürücü den oluşur

Aynı yapı (motor + enkoder + sürücü) enkoderli step motor için de geçerli?

Servo motor (sistemi) ile ilgili bulup anladıklarımı özetlemek istiyorum, isteyen ekleme veya düzeltme yapabilir.

Motorun konumunun belirlenmesi varsa hatanın düzeltimesi için enkoder ve yazılım (sürücü) gerek şart (kapalı çevrim). Aynı yapıyı içeren enkoderli step motorlar ise yine de farklı. Bu farkın nedenleri ise;

Servoda İki üç kat güçlü nadir toprak mıknatısları (neomidyum vb) kullanılması.

Motorun statorundaki sargının yapısı, demir çekirdeğin farklı ve daha küçük olması. Step motorda en yüksek tork hız sıfırken (tutma torku) oluşuyor, hız arttıkça akım demir çekirdekte yükselecek yeterli zamanı bulamadığı için hıza bağlı tork düşüyor ve sıfıra yaklaşıyor. Servoda is endüktans daha düşük, tork yataya yakın seyrediyor, hıza bağlı tork düşümü az.
Akım step motorda sabitken servoda gereken güce bağlı, ısınma daha düşük.
youtube Pi5v1idToeU ou1zDaIZgWw

Motor AC, DC, fırçalı, fırçasız olabiliyor. Enkoder de farklı tiplerde olabiliyor. Hepsine servo diyoruz ama kendi içerisinde de farklılıklar çok ve büyük bir olasılıkla üreticiye bağlı kalite farkları da vardır.

youtube.com FBA4zzVNds8 da step / servo karşılaştırması var;
Tipik olarak 50-100 diş mıknatıs / 4-12 diş ("pole" dense de diş diye anlıyorum)
2000 devirlere kadar / 2000 devir üstü ve yüksek ivme için daha uygun (tork farklılıkları nedeni ile)
Akım sürekli yüksek / Akım ihtiyaca bağlı, gerektiğinde katalog değerinin 2-3 katı tork üretebiliyor.
Düşük fiyat / Yüksek fiyat

Son düzenleme:
Servo motorun tanımını bilen, yapabilecek olan var mı? Diğer motorlardan ayıran özellikleri nedir? Eğer tanımını yapamazsak tartışma uzar, fiyatı ve gücü belirleyici olmamalı diye düşünüyorum, yazılım ise önemli görünüyor.

Aşağıda enkoder+yazılım ile servo motora dönüştürüldüğü iddia edilen NEMA 17 step motorun tek eksiği güçsüz olması mı yoksa başka özellikler de taşıması gerek şart mı?

Kullandiklari surucu entegre 80W maks. (A4954 Dual Full-Bridge) ama kendi surucunuzu de tasarlayip kullanabilirsiniz. Motor tepki surelerini denemek lazim. Ama gordugum kadariyla gayet yeterli.
Ama modelcilere tanidik gelebilecek farkli cozumler de mumkun.

Mesela:

LG, Omron, Delta marka vs.. 0,75 den 5,5Kw ye kadar bi dolu servo bozma, tamir etme, edememe, kullanma imkanim oldu. Pahali da meretler. Ama en nihayetinde motor ve surucu. Roket bilimi degil. Ki calistiktan, okuduktan sonra onda da bi numara yok. Is ki patlarsa yakinlarinda ya da icinde olunmasin. Ar-ge, kendin yapma vs.. keyifli isler, vakti ve imkani olana.

Forumumuzda da yazan Bulen Unalmis Bey'in cok sahane bir servo motor kontrol yazilimi var. Kartiyla da satiyor. Reklamdan sayilmaz cunku sattigi fiyat herhalde anca maliyetini karsiliyordur.

Kullandiklari surucu entegre 80W maks. (A4954 Dual Full-Bridge) ama kendi surucunuzu de tasarlayip kullanabilirsiniz. Motor tepki surelerini denemek lazim. Ama gordugum kadariyla gayet yeterli.
Ama modelcilere tanidik gelebilecek farkli cozumler de mumkun.

Mesela:
Eksenler hızlandığı anda yerimden zıpladım korkudan. O nasıl bir hız yahu.

Forumumuzda da yazan Bulen Unalmis Bey'in cok sahane bir servo motor kontrol yazilimi var. Kartiyla da satiyor. Reklamdan sayilmaz cunku sattigi fiyat herhalde anca maliyetini karsiliyordur.

Dostum arkadasın linki varsa bana ozelden atarmısın?

bu arada benim lehimleme işlerine başlayamadım:) en kısa zamanda bitirip calıstırmak istiyorum ama eve cok yorgun ve bitkin varıyorum ve iş beklemede kalıyor... neyse karar verildi ve bitirilecek inşallah

Forum istatistikleri

Konular
128,841
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri