cnc plazma da mach 3 mü yoksa cnc kontrolcusu mu ?

firtinayel

Üye
merhaba arkadaşlar

bir otomasyoncu arkadaşa yaptıracağımız cnc plazma da kontrol ünitesi olarak
arkadaş mach 3 tavsiye ediyor
mach 3 ile ilgili olumlu yorumlar da duydum olumsuz yorumlar da.

diğer yandan başka bir arkadaş plc tabanlı cnc kontrol ünitesi önerdi
adtech hc 4500 veya hc 6500

bu iki sistem arasında karar veremedik

forumda ki mach 3 bilen arkadaşlardan ricam siz olsaydınız hangi sistemi seçerdiniz ve neden ?

Ben olsam Mach3 tercih ederdim. Herhangi bir bilgisayar ile çalışabilir. Kurulumu ve ayarları yedekledikten sonra isterse bilgisayar yansın hemen ertesi gün başka bir bilgisayar ve yeni kurulumla işe devam edebilirsiniz. Bu tür kontrol ünitelerinde sürekli firmaya muhtaç kalırsınız. Çoğu parçası kendine münhasırdır heran heryerde bulmak kolay değildir. 1 ünite yüzünden 3 ay yattı makinamız. BIESSE kıçı kırık P3 işlemcili bilgisayar ve Dos yazılımı yüzünden. İtalyaya giden Pano 3 ayda gelemedi geldi gümrükten geçemedi bir sürü dert. Programı yüklenemedi vs. vs.

Bir diğer konu yapacağınız kesimler standart rutin işlermi yoksa müşteri işlerimi?
Bu kesimler için hangi programları kullanacaksınız.? Bildiğiniz veya kullandığınız çizim veya CAM programları varmı?

ADTECH üzerinde CAM var diyor ama ne kadar faydalı olur bilemem.

Ben bu CNC işlerinde şunu gördüm ki kendi makinanı kendin tamir edemezsen, yada çabucak parça marça bulamazsan yandı gülüm keten helva. Makina istediği kadar sağlam olsun istediği kadar üst sınıf olsun. Yatar da yatar...

+

Ya mach3 ya da usbcnc ( planet-cnc.com )

Mach3 olumsuz yorumları beceremeyenlerin izlenimleridir.
Senelerdir çalışır , 4 gün kesintisiz 7/24 aynı kalıp üzerinde döndüğüde oldu ama hiç yolda koymadı.

Ben olsam Mach3 tercih ederdim. Herhangi bir bilgisayar ile çalışabilir. Kurulumu ve ayarları yedekledikten sonra isterse bilgisayar yansın hemen ertesi gün başka bir bilgisayar ve yeni kurulumla işe devam edebilirsiniz. Bu tür kontrol ünitelerinde sürekli firmaya muhtaç kalırsınız. Çoğu parçası kendine münhasırdır heran heryerde bulmak kolay değildir. 1 ünite yüzünden 3 ay yattı makinamız. BIESSE kıçı kırık P3 işlemcili bilgisayar ve Dos yazılımı yüzünden. İtalyaya giden Pano 3 ayda gelemedi geldi gümrükten geçemedi bir sürü dert. Programı yüklenemedi vs. vs.

Bir diğer konu yapacağınız kesimler standart rutin işlermi yoksa müşteri işlerimi?
Bu kesimler için hangi programları kullanacaksınız.? Bildiğiniz veya kullandığınız çizim veya CAM programları varmı?

ADTECH üzerinde CAM var diyor ama ne kadar faydalı olur bilemem.

Ben bu CNC işlerinde şunu gördüm ki kendi makinanı kendin tamir edemezsen, yada çabucak parça marça bulamazsan yandı gülüm keten helva. Makina istediği kadar sağlam olsun istediği kadar üst sınıf olsun. Yatar da yatar...

sheetcam veya fastcam düşünüyoruz
adtech ten vazgeçtik en düşük fiyat 1500 dolar fakat cnc cut plc cnc kontrollü sistem 900 dolar

kontrol panosunumach 3 e göre yapıp ileride sorun olursa mach 3 e dönmek kolay olsun diye düşünüyoruz

Bu işin ucundaki şey motorlardır.
Motorların cinsine göre sürücüleri seçilir.
Sonrası ortak olabilir.
Servo denilenlerde step denilenlerde puls lerle sürülebilir step/dir gibi.
Geriye kalanı ortak olabilir.
Pc yi dikkate alın.
Paralel portunuz yoksa mach3 için özel ve 200 dolar civarı usb arabirime gerek var.
Paralel port ise hızlarınız çok yüksek olamaz.
Özellikle servo sistemlerde büyük microstep değerlerinde pc-program kernel hızı yetersiz kalabilir.
Usncnc kartında yeni versiyonda hızlar yüksek.
Mach3 de yakın zamanda değişiklikler olacak .
Bilmiyoruz tam olarak , şimdilik...

Yapılan işe göre seçim gerekir.
Plasma hassas bir iş değil.
Milimetrenin yüzdeleri konuşulmaz.
Bu yüzden step+mach3+sıradan paralel portlu bir pc uygundur.
Plc gerekmez.
Birde iyisinden yükseklik kontrol ünitesi ...

Cam için ucuz seçeneklere bakın.
Çizimler genelde autocad de çizilmiş .dxf uzantılı şeylerdir plasma için.
Dxf den gcode alan bir program işinizi görür.
dxf için corel bile olur ki ucuz ve kullanımı kolaydır her yerde bulunur.
Mach3 ün plasma modülünü inceleyin pdf lerde anlatılanlara bakın sonra devam edin derim.

kazım bey çok teşekkür ederim çok açıklayıcı bilglendirici olmuş yazınız.

selamlar

plazma kesimin özellikle ilk ateşlemede meydana gelen kapasitif alan nedeniyle Step motorlarda titreşime neden oluyor..Servo tercih edilmeli... birde plasma kesim kablosunun hypertherm gibi markalarda kablo içinde blendaj gibi bir şey var bilgine..

yükseklik kontrolü konusunda USA sadece thc üreten bir firma var adını suan hatırlayamadım. Tr de ünlü bir plasma kesim firması onun iç donanımını taklıt ediyor..

Ayrıca kesim tablası için imkanınız varsa.. mutlaka sulu zeminli sistem olursa çalışanlar için çok iyi olur...suyun yükseklik kontrolude ortam ve cevre sağlığı için cok önemli örn 5mm 8mm veya 12mm ara yükliklerde suyun kesim yüzeyinden 1 2 mm ustunde olması cok önemli...( Bunun yeni iş güvenliği kriter leri için yazdım. Yeni iş güvenliğinde kirli ve partüküllü hava karışan maddelerin sulu sistemlerle absorbe edilmesi isteniyor. )

cnc konusunda abilerimizin bilgileri bize de ışık tutuyo hem kazım abiye hemde ramer bey teşekkürler.:)))

iyi çalışmalar..

selamlar

plazma kesimin özellikle ilk ateşlemede meydana gelen kapasitif alan nedeniyle Step motorlarda titreşime neden oluyor..Servo tercih edilmeli... birde plasma kesim kablosunun hypertherm gibi markalarda kablo içinde blendaj gibi bir şey var bilgine..

yükseklik kontrolü konusunda USA sadece thc üreten bir firma var adını suan hatırlayamadım. Tr de ünlü bir plasma kesim firması onun iç donanımını taklıt ediyor..

Ayrıca kesim tablası için imkanınız varsa.. mutlaka sulu zeminli sistem olursa çalışanlar için çok iyi olur...suyun yükseklik kontrolude ortam ve cevre sağlığı için cok önemli örn 5mm 8mm veya 12mm ara yükliklerde suyun kesim yüzeyinden 1 2 mm ustunde olması cok önemli...( Bunun yeni iş güvenliği kriter leri için yazdım. Yeni iş güvenliğinde kirli ve partüküllü hava karışan maddelerin sulu sistemlerle absorbe edilmesi isteniyor. )

cnc konusunda abilerimizin bilgileri bize de ışık tutuyo hem kazım abiye hemde ramer bey teşekkürler.:)))

iyi çalışmalar..

merhaba
sulu tezgah değilde fan düşünmüştük
sulu tezgahta her kalınlık değişiminde su yüksekliğini ayarlamak sorun değil mi.
motorlar hibrid step motor seçtik
yükseklik kontrolü kapasitif
arkadaş ark voltajlı yükseklik kontrolünün daha fazla meme ve elektrot karcağını söyledi
kapasitif yükseklik kontrolü ise ark voltajından bağımsız çalıştığı için meme ve elektrot u sonuna kadar kullanacağımızı belirtti
plazma jeneratörü olarak ise hyperthem veya çin malı lgk var tecihlermizde.

Selamlar Öncelikle çin malı bir plasmadan vazgeçmeni tavsiye edebilirim hali hazırda cebora 160 amp bir makinam 1 adet hypertherm 1250 ve yanık bir adet hypertherm 1250 sahibi olarak söylemek istedim. ayrıca 7 farklı model plasma kesimi denem imkanım oldu atölye ortamında bunlar citocut ( Fransız oerlikon) esab UPS İtalyan Fimer karlberg (alman) thermal Cut ( usa) Telwin.. Beni memnun eden hypertherm ve cebora...

Bu arada kesme aralığın ne oalcak?

Kapasitif derken, kapasitif bir sensorle yapılma konusunu hiç bilmiyorum.. Hiç bir sey diyemem..
dünya ark voltajlı thc kullanıyor bunu biliyorum. eğer plakaların duz saç ise sadece proximity ile mesafe ölçümü yapan bir aparatla işi çözersin.. şöylekii yay basmalı bir parça olacak saca değen promity nc veya no kontak verdiğinde istediğin mesafeye yükselecek ister 3 mm ister 25mm youtubeda görüntüleri bolca var..( Bu arada promity swiç saca dokunmayacak torh dokuncak yaylı) ( müsait anımda çizerim Solid olarak) Herkesin bu tip uygulamalarda su mesafesi nasıl ayarlanacak diye bir kaygısı var .... Ama her zamanki gibi mesele bunu da düşünce eşiğimizle çözmekten geçiyo.. Örnek düzenek ise Pcb bakır yollarla yapılan ve pcb nin acık kalan uçlarını suyu okumak için kullanmaya dayalı söyleki 20mm için arasında 1mm boşluklu ve ilk çizgi örnek 5mm 2. çizgi 6 3. çizgi 7 gibi pcb nın her bir ucu sana mesafeyi gösterir kontrol ekrenı yanından basit olması için 20 adet ledi alt alta dizip yanan ledlere göre suyun mesafesini kontrol edersin. İstersen sitede pic ilen bir arkadaşa bir devre yaptırıp 5mm dediğinde suyu havuza basan veya su yüksekse depoya giden valfi aça bir devre yapabilir.. Bununplc yapabilirim ama pic bilmiyorum. Bu sayade istersen mm olarak suyun mesafesini kontrol edersin.

Diğer bir unsur su Eger kesme kapasının etrafından bi su duvarı ile su indirip Kapalı bir hüzme olacak yandandan çapı 50 mm lik bir demir baca yaparak bundan çıkabilecek dumanı atarsın.. ki bu sana temiz bir atölye ortamı sağlayacaktır.

Diyebilirsin ki sen böyle bir sistem yaptın mı??? Plasma kesime yapmadım ama havalandırma sistemimize emiş yapan motorların önüne çekilen sıvı lateksi kazanmak ve havayı kirletmemek adına yapmıştım.

İnanırsan kolay gerçi neyi bilirsen o iş o kadar olay oluyor..

belki ilk etapta sulu sistem zor gibi olsada bilmiyorum plasma kesimle 10mm ustunu keserken atölyenin duvarlarında zamanla oluşan kiri ve soludugunn havanın kalitesi için yapılması cok gerekli...

Hibrid steplerin kaç nm ve kaç voltla çalışıyor sistemde köprün kaç kg nasıl hareket ediyorsun merak ettiğim için sordum..

Kolay gelsin

İnşallah yazdıklarımızda bilmiş gibi olmamışızdır tecrübeli abilerimiz var lütfen yanlışlarımızı düzeltirse memnun olurum..

Yazım hatalarım için çok pardon

Forum istatistikleri

Konular
129,450
Kullanıcılar
452,009
Son üye
sanver19

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri