cnc router için motor seçimi

Zamanında yazılanları iyi okumamışsın ya da hiç okumamışsın.
25000 yazılımın hızıdır kernel hızı deniyor.
Pc bileşenlerine bağlı olarak yani duygusallığına göre 100.000 de olabilir.
Mach3 kurulurken sorar driver i yükleyeyim mi diye.
Yani o hız programın paralel porta gönderebileceği hız.
Ve paralel portta bitlerin hepsi aynı anda hazır serial gibi değil.
Ama bu değerler bağlantı usb olunca birden artar.

Hesaplayıp bulduğun 640 hız için değil enterpolasyon için gereken makine+sürücü dinamiklerine bağlı sabit bir sayıdır.
Hız değeri yanındaki kutucuğa girdin sayı..

Mach3 enterpolasyon yazılımıdır .
Bazı el çarkı denilen oyuncaklar ise ( gcode dosyası yüklenebilenler ) pc olmaksızın enterpolasyon yapabilir.

Tork düşmesinin sebebi sürücü dinamiğinin düşük olmasındandır yani besleme geriliminin " az " oluşudur.
Bir step motoru döndürmek ve tam tutma torku için 5V bile yeter..peki neden 24-36-48-80-110 hatta 220 V kullanılıyor ?

Güzel bilgiler paylaşılıyor. Hepinize teşekkür ederim.
TB ile USB controller kıyaslayacak biri var mı.
Kontroller seçerken sadece KHZ mi dikkate almalıyım. Başka dikkat etmem gerekenler nelerdir.
Kaç gündür araçtırma yapıyorum ama insanın kafası bir yerden sonra karışmaya başlıyor.
Şöyleki, diyelim ben 3nm bir motor buldum 20$ bir bakıyorum 25$ 4nm motor buluyorum. 20 veren 25 verir diyorum sonrası gelmiyor 25 veren 30u verirderken uçup gidiyorum :)
Motorlar ile ilgili kararımı verdim sanırım. 3-4 Nm motor kullanmayı düşünüyorum.
Bana fiyat olarak çok uçuk olmayan kontrol kartı olarak neyi önerirsiniz.

Fiyat rakamları görecelidir.
HP laserjet için toner dolduruyordum uzun zamandır ama diğer parçaları tırtlayıp silik basmaya başlayınca üniteyi değiştireyim dedim.
Orijinali 150 üstü , zaten printer in kendisi 200 .
Bakınırken bir yerde kargo dahil 25TL , vardır bir hikayesi ama olsun hiç olmazsa drum filan işe yarar diyerek sipariş ettim.
Orijinal bir pakette sıfır ürün olarak ve hızlı bir şekilde ulaştı.
Sonuç : orijinalinden daha koyu baskı , yani tam benim aradığım şey çünkü pcb ye transferde öyle gerekli.

Belki kıyaslarken yardımcı olur.
Ama yazmadan geçemeyeceğim bu şekilde çöpe gitmiş şeylerde hatırlıyorum...

Haklisiniz , benim planet'i tercih etme nedenim oncelikle adrej'in amator ruhlu bir profesyonel olusu. Diger yandan degisik uygulamalar icin kartin API'si olmasi nedeniyle kendi yaziliminizi gelistirme imkani sunmasi.
Farkli bir kart olabilir ama her deneme bir maaliyet anlamina geliyor. TB 'li modelleri forumda da cok kullanan arkadas var onlarin bir fikri vardir diye dusunuyorum.
Ote yandan 70 sterlin 90euro gibi yapiyor yaklasik. Planet ise yazilim ile birlikte 160euro yapiyor. Gerci mach3'un lisansini bu hesaplamaya almiyoruz.

hocam benim paylaştığım linkteki fiyatlara pek aldırmayın. Ben direk ürünü tanıtıcı bir link koydum.
Paylaştığım ürünlerin fiyatları dahada düşük aslında. Hatta yanında extradan küçük bir lcd ekran ve el çarkı olanlarda var. Aslında benim aradığım fiyat performans eğirisini tutturacak bir model.

Yada soruyu direk şöyle sorayım. 200 tl civarındaki kontrol üniteleri ( yurt dışındaki baz alalım. Türkiye'deki fiyatları yaklaşık 1.5-2katı ) işe yarar mı yoksa bütçeyi biraz daha arttırmam yeterlimi. Yaptığım araştırmalar yeterli görünüyor. togitogi de belirtti zaten. Ama verimliliği ve kararlılığı nasıl asıl bilmek istediğim bu

Zamanında yazılanları iyi okumamışsın ya da hiç okumamışsın.
25000 yazılımın hızıdır kernel hızı deniyor.
Pc bileşenlerine bağlı olarak yani duygusallığına göre 100.000 de olabilir.
Mach3 kurulurken sorar driver i yükleyeyim mi diye.
Yani o hız programın paralel porta gönderebileceği hız.
Ve paralel portta bitlerin hepsi aynı anda hazır serial gibi değil.
Ama bu değerler bağlantı usb olunca birden artar.

Okumusumdurda anlamamis olabilirim diyelim.

Bu mach3 icinde bir yerlerde bir hertz ayari mi var ? ( simdi baktim bir hertz ayari var )

Benim kastetigim pulse frequency ile ayni sey mi bilmiyorum. Ama pulse'i ureten pc'degil , suruculere gonderiler dir , pul ve en signallerinin uretimi ile ilgili bir parametre oldugunu dusunuyorum.

Benim yaptigim hesaplamalarin kaynagi

http://www.aquickcnc.com/wiki/Stepper_Motor_Calculations

Ote yandan gcode isleme konusunda emin degilim ama yine mach3 ilede calisan kflop kontrol karti aciklamalarinda

http://dynomotion.com/KFLOP.html

"path planning with G-Code" kismi kafami karistiriyor. Madem bu anlamda isi bilgisayar hallediyor o zaman neden 1.2gflop islemci gucu ve fpga kullaniliyor onu anlayamadim.

Yine anladigim kadari ile tork ile ilgili tek bir degerlendirme yok ornegin microstepping'de torku dusuren islemlerden biri

jER9jbV.png

http://blog.cnccookbook.com/2012/05/20/step-and-servo-motor-sizing-software-for-cnc/

Benim motorlarin tork degisim bilgileri su sekilde

86HS85.jpg

usb veyahut lpt port kartınızın çok fazla önemli olduğunu düşünmüyorum. (en azından servolu çok çok profesyonel bir makinenin yanından bile geçmedim)

önemli olan sürücü
sürücünün maximum beslenebilir voltajı
direk kartın üstündeki sürücüler de iyi iş çıkarabilir.
veya bütün motorlara tek tek sürücü besleyerek de yapabilirsin makineni.

2.2nm lik bir motor da aluminyum işler, 12nm lik bir motor da..

önemli olan kurduğunuz sistem

benim bu işe ilk başlayanlara tavsiyem ufak da olsa acemice bir mdf den makine yapmak. biraz acemiliği atınca ilersi için tasarlayacağınız makinede oluşacak hataları önceden görebiliyorsunuz.

Mach3 sonuçta bir program.
Bir takım hesaplamalar yapacak ve sonuçlarına göre portlara bilgi aktaracak.
Programların farkları burada .
Yazılım satırları , kullanılan dil ve algoritma ile doğrudan ilişkili.
Ne kadar az çevrim varsa sonuç o kadar hızlı.
Toplama ile yapılacak işlemin çarpma ile yapılan işlemden daha kısa olması gibi (mcu yazılımı için).

Enterpolasyonu pc yapacak ve sürücüye gönderecekse karta neredeyse hiç iş düşmez.
Sadece pc portlarını korumaya empedans uydurmaya yarar.
Yok enterpolasyonu kart yapacaksa karttaki mcu önemlidir hem de çok.
Mesela x için saniyedeki puls sayısını hesapladı ve pine gönderdi diyelim aynı anda y içinde hesap yapıp onuda " eş zamanlı " göndermiş olması lazım yoksa testere dişi gibi olur bir eğrisel yol.
Bir diğer önemli nokta gcodeleri satır satır okumaktan daha önemlisi hareket için verilen işaretlerin olduğu satırdan daha ileri satırlarında okunmuş ve değerlendirilmiş olması.
Yoksa bir satırdan diğer satıra geçişte takılmış gibi duraksamalar olur.
Programın gücüne göre 5-10-20 satır ilerisi okunur.
Enterpolasyon ayrı ve uzun bir konu.

Arabirim kartların çoğu sadece tampondur.
Bazıları ise enterpolasyon yapar , kflop gibi.
Mesela usb bellek ile gcode satırlarının olduğu text dosyasını yüklememiz yeterlidir.
Ama mesela mach3 içerisindeki wizard lar gibi gcode üretmez , hazır gcode leri alır kullanır.
Yani mach3 aynı zamanda basitte olsa bir cam programıdır.

Grafik belirli bir marka motorun belirli marka bir sürücü ile yapılan testlerinden alınmadır.
Harcı alem ürünler aşağı yukarı böyledir.
Ama 10.000 devirlik step motor ve sürücüleri de var.
"Duygusal ilişkiler" tabii bunlar.
Rotor stator arasındaki boşluğun olabildiğince az olması gerekir bu yüzden step motorları herkes sökmesin toplayamaz deniliyor.
Bu tutma ve hareket torklarını belirleyen faktörlerden.
Sürücü çok önemli , kalite bir sürücü ne yapar eder sürer ama basitçe 16F628 bile step motor için bobin işaretleri üretebilir.
Bu da ayrı bir konu.

Mesela micro stepping devri şöyle etkiler :
Makinenizin mekaniğine göre mesela sizde 640 değerini yazdınız.
Bu eksenlerin enterpolasyonu için gerekli değiştirilemez sabit sayı.
Ama velocity kutusundaki değer hız için.
Sürücü 1/16 ise farklı sayı 1/1000 için farklı sayıda puls üretmeli.
Yani motor her bir puls için 1 adım atmıyor.
Sürücü ne kadar adıma bölüyorsa o kadar yumuşak ve sessiz çalışır.
Ama program o kadar çok işaret üretmelidir.
Micro stepi arttırdığımızda velocity değeri ister istemez düşüyor.
Bu donamım kadar yazılımında kabiliyetine bağlı.
Step per ayarına 640 yerine 3200 yazınca velocity kutusuna örneğin 10.000 yazamazsın
Benzer şekilde 25.000 lik kernel hızında velocity değeri max 2.000 gibiyse 100.000 kernel hızında 10.000 olabilir( max 9999 yazılımcı bununla sınırlamış.).
Ama pc güçlü değilse olmadık anlarda donar kalır pc .
O yüzden çoğu arabirim üretici düşük rakamlar önerir.
Sürücü kalite ise yani microsteping de olsa gereken gerilim ve akım karşılığı olan devir ve torku görebiliyor ve gerekeni yapabiliyorsa .. onunla " duygusal ilişki " kurmaya değer.

yaptıkca zaten insan anlıyor..
makine bitince çalıştırınca anlaşılıyor.
daha eksiklerimiz çooook
daha çok öğrenmek lazım

mesela benim ilk 3 mdf makinem 8mm lik gijon çelik saplamaydı. tabii mach3 de bütün ayarları aynı varsayarsak gijon vidalı mile göre yavaş kalıyordu.
şimdi bile daha yeni yeni alışıyorum vidalı millere

hıza çok takılmayın
hız makine boştayken bir ucundan bir ucuna gitmesi gerekli işlerde zamandan kazanmanıza yarar. sürücünüzün ve motorlarınızın limitlerini öğrenip hız ayarlarınızı yapmak yeterli

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri