cnc router için motor seçimi

Hobi olarak yapiyorum diyelim

Ogrenmeye calismaktan kendimi alikoyamiyorum. Merak iste. Isin icine birde maymun istahli ,hayalci hevesli biri girince durum boyle oluyor. Yaslandikcada bunlar artiyor. 40'a geldik ileride ne olur bilemiyorum.

Videoyu beğendin mi ?
7-8 yıl önce TR forumlarda ilk amatör cnc konusu açılmıştı.
pp de @aster " cnc dril yapalım procesi " diye bir başlık açmıştı.
Oralarda konuşulmuştu.
O zamanlar böyle malzeme bulmak filan hayaldi.
Ancak eBay aliexpress dealextrem gibi yerlerde tek tük ve deli rakamlara...
Ç..kay... gibi çoook ciddi firmalar sorma öğrenme aşamasındaydı...
Video bir macarın ürettiği sürücüler ile yapılmış makinelerin paylaşılmış projelerindendir.
O sayfa tırtladı , ama videoyu kaydetmiştim .
İlginç bir uygulama alanıdır.
Bizim buralardaki arkadaşlar pek ilgilenmezler ama bulunsun , belli olmaz belki birinin işine yarar.

Hazırı 3000-5000 dolar gibi , insanın oynayası geliyor.
"..insanın oynayası geliyor.." işte , Allah uzun ve hayırlı ömürler versin , yaşlandıkça olacağın böyle bir şey.

http://hackedgadgets.com/2012/12/24/269-high-speed-automatic-pick-and-place-machine/

.

3000-5000 arasi olanlarda cok guzel degil

Kafamda su tip bir sey var.

Mekanizmanin cogu kafamda tamam. Parcayi alacak olan kafanin hareketi icin Hollow saft nema17 bir motor kullanacagim. Ilk basta tek kafa olacak sonra magnetli bir kafa degistirme mekanizmasi ise degisimi yapacagim.
CNC'yi tamamlayabilirsem kendi tasarimim kisimlari kendim cozebilecegim icin mekanik kisimi halledebilirim gibi gorunuyor.

Sonrasinda yari otomatikte olsa calismaya baslayacak.

Bundan sonraki kisim hobi kismi , goruntu isleme ile parca yonu acisi bulma duzeltme , yerlestirme icin yari otomatik parcayi kameradan gorerek yerlestirme vs gibi islemler olabilir. Parcalarin ozellikleri icin bir veritabani olusturma , ilk islem icin pcb tasarim programindan gelen ciktilari isleme vs bunlarda oyalanma kisimlari olacak diye dusunuyorum.

Kafada motor kullanılmıyor , aşağı yukarı hareket , bobin servo ya da hava ile sağlanıyor , shick shuck ..
ve basit bir yaylı tampon mekanizma.
Aşağı yukarı hareket eden mekanizmanın üzerine geçirilmiş bir dişli ve minik rc ile yön tayin edilebiliyor.
Step notorda olabilir.
Vakum açıp kapatan kısım hemen memenin arkasında.
Standart malzeme kullanımında görüntü işleme gerekmiyor.
Ancak kontrol için kullanılıyor.

Pcb programı parçaların yerini veriyor gerber olarak.
Alacağı yerlerde sabit yani x-y belli ve değişmez sayı.
Basit bir programla aralara sabit kod satırları yerleştirilebilir.

Çalışmasını seyretmek zevkli olacak , bekliyoruz buralardayız inşa Allah.

picprojenin, oldukca samimi bir iş gibiydi ama dediğiniz malzeme sıkıntı yanında bizim milletin köstek olma gayretide eklenince kimseye bişeyi beğendiremediler gibi oldu.

@asenyurt , çekemedim bir video,aklımda ama.

Hmm deneyeyim bir pcb gerber ciktisi . Mekanizma kafamda hazir burada hollow schaft kullanma istegim parca yuksekliginin degisken olmasi idi. Bu durumda ya bu sekilde vidali mekanizma kullanacaktim yada pneumatic , solenoid bir mekanizma ile ucundaki tutucu parca icin yukseklige tolerans gosterebilecegi yayli bir kisim. Hala ikiside olabilir. Cnc olursa kafamdaki dondurme mekanizmasini test etmek icin parcalari isleyecegim. Bu sefer bir iki deneme ihtiyacim var onlar istedigim gibi olursa cizime baslayacagim.

O asamada zaten yine buradan paylasir herkesin fikirlerini beklerim.

Bugun arkadasim ile babasinin isyerine gittik 60x60 profilden masayi hallettik tasima zor oldu ,bu arada ufak bir dikkatsizlik arabadan dusen cam bardagin uzerine basarak 1cm'lik bir kesi sahibi oldum

Yarin iscikisi uzerine sistemi yerlestirmeye baslayacagim

... malzeme sıkıntı yanında bizim milletin köstek olma gayretide eklenince kimseye bişeyi beğendiremediler gibi ..

Bir yanlış anlaşılma var sanırım.
Söz konusu başlıkta bir şeyler yapıp satma olayları olmamıştı.
Bilenler bildiklerini yazdı bilmeyenler sorularını.
Buradaki gibi mekanikçi arkadaşlar değil de elektronikçiler çoğunlukta olduğu için elektronik yönü daha çok yazıldı çizildi.
O zaman orada yazılanlar kadar bilgi hala yok ortalıkta.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…