cnc router için motor seçimi

forumda evet yeniyim kendi capimda birseyler bende yapmaya calisiyorum...
ve son gunlerde hergun muhakkak takip ediyorum ozelliklede guncel konulari.
ama arkadaslar acilan konularin bi cogu bu gibi dagilip gidiyo...yardimci olmak baglaminda acik kisa cumleler kursak.
benide sen.o veya bu veya bo baskasi yanlis anlamasin.
oyleyse oyledir boylese boyledir ...gb
konu aliyo basini gidiyo.
surcu lisan ettiysem affola

İnsanlar forumlara bilgi alışverişinde bulunmak için giriyorlar. Malesef seninde dediğin gibi konular genelde bilgi paylaşımından çok gereksiz muhabbet ile devam ediyor.

Misal yabancı forumlarda adamlar çok güzel bilgi paylaşımında bulunuyor güzel yenilikler deniyorlar. Türk forumlarında ise , "abi bu yaptığına ne gerek var falanca yerden git al" gibi anlamsız cümleler geldiği için bilgi paylaşımı olmuyor malesef. Çünkü paylaşıma değer vermiyoruz, paylaşıp birşeyler yapanada saygı göstermiyoruz.
Herşeyin hazırına alıştığımız için falanca yerde hazırı var ordan al, falanca yerde hazır proje var ordan al. sonrası mı? bilgi ve tecrübe sıfır? ama sorsan 1 tane hazır sistem kopyaladı diye kendinisi kendisini hem zeki hemde tecrübeli sanır

küçük şeylere takılan küçük insandır. Söyleyecek söz bulamayınca laf olsun diye konuşmak da acizliğin belirtisi. Şurda seviyeli bir kaç bilgi paylaşta söylediklerin işe yarasın. He konu hakkında bilgin yoksa laf kalabalıklığı yapmasan daha güzel olur

Yazdiklarimdan sahinrulmani arayip bilgi al dememi hala anlamiyorsan benim sorunum degil ayrica kucuk seylere takilmamak lazim evet haklisin sonucta kimse burda milyon dolarlik makine yapmiyor en babasi 10 bin tl harcar veya harcamaz bu isler parana gore butcene gore.. paran varsa en iyisini de alabilirsin sen niye o motorlari aldin ??? Belki 10 dolar 20 dolar daha pahaliai ama amperi yuksek motor alabilirdin ?? Ayrica plan program yapman lazim dedigimde de makinenin hangi materyali kesecegi ne isler yapacagi hangi hizlarda hareket etmek istedigini bilip ona gore dusun demek istemistim neyse rahatsiz ettiysem cok pardon

Cemal bey selamlar
Soru motor uzerine gelsede aslinda sizin makina projeniz.. neden diyebilirsiniz. Makina isi bence insan vucudu gibi biside eksik veya fazlalik varsa baska bir seyde negatif veya pozitif olarak sonuclar doguruyor ayni organlar gibi digerleride etkileniyo. Oncelikle yazdiklarimi insallah yanlis anlamazsiniz malum yazim ve forum ortami yuzyuze olmadigi icin mimik ses tonu olmamasi algiyi negatife cekiyor..konuyu komple okudum. Benim de takildigim nokta turk usulu demeniz... is yerinizi ve yasadiklarinizi yazmissiniz. Samimiyetinize hayran kaldim. Cok guzel tecrubeler kazanmis olmalisiniz, yanlis olan seyleri gormeniz sizde ciddi bir pozitif tecrube olusturmustur....Iste bu tecrubeyi gosterme projeniz bu olsun olurmu...
Oncelikle bir kac soru soru sorucam cevaplarmisiniz..
Ne isleyeceksiniz
Isleyeceginiz parca olculeri ne
Buna bagli olarak makina olculeriniz ne olmasini istiyorsunuz..
Bu makinayi saklayacaginiz yer neresi..ev atolye.
Calisacaginiz z yuksekligi ne
Makina tipi nasil olacak kopru tipimi coksa klasik freze sekli gibi mi
Malum butce 5000 tl ve iyi bir sonuc istiyorsunuz herkes gibi..Bu fiyata cok guzel seyler olur...Olur ama bu isinde bir sonu yok hep soyle oluyo mdf olsun yok okadar verene kadar aluminyum olsun yok yok ya, kaynakli govde iyidir nede olsa demirin kilosu 2 lira...lpt olsun yok yok ya iyi olacakti usb olsun..gibi gibi ve bitmiyo inanin sonuca ulasmanizi etkiliyo bu durum..dusundukce bunaliyorsunuz. Belirsizlik etkisi diyorum ben buna bu durum. Insani stant bye alir beklersiniz.. ve bu beklem oyle bir hal alirki basit seyleri goremez insan, hazir bekler bilgiyi. ogrenincede ben bunu nasil fark etmedim der.ayni parmak saklatip ayilmak gibi.ben bunu noronlarim birbiri ile tanisti diyorum.
Makinanizda bence olmasi gerekenler
Vidali mil somun
Ray araba
Milleri tutacak rulmanlar
Usb kontrol unitesi 3 eksek
Ve step motorlar...step diye gecmeyin 1 ay once 120 usd + kdv ye alinan 3d printerde minicik step motorlar vardi katmanlari 16mikron yazmakta...
Bu konusmami gereken en onemli sey soylemek istiyorum yapacaginiz her neyse ister mdf ister aluminyum oncelikle bilgisayar ortaminda cizim ve analizi yapilmasi gerekir eger cizim olmassa bu is sizin isyeriniz calisma sekli gibi olur sok takla ugrasirainiz. (yanlis anlamayin) sonra bu isinda adi turk usulu is olur..oysaki isleri kagit ustunde bitirmek isinizin aslinda bitmesi demek..ayrica cizim olmasi sizde belirsizlik halinden hareket haline gecmenizi sagliyacaktir. Bunun icinde solidworksde veya inventerda istediginiz seyi cizer kontrol edersiniz.eger bunlari bilmiyorum derseniz kafanizdakileri birkac a4 cizip yazarsiniz bana mail atarsiniz ben cizer size veririm..bu size yol haritasi olacaktir...neden derseniz daha hic bir masraf yapmadan cad programi icinde ray vida araba motor kizak bunlarla istediginiz gibi oynar maliyeti istediginiz sekilde tutarsiniz... ayrica siz dediginiz bisi vardi 100euroluk makina yapiyoruz sok tak seklinde... inanin bu o firmanin yoneticilerinin dunya gorusunun kit olmasi ile alakali... bundan 2009 yilinda bi gida makinasi cizmistim makina okyanus asiri bi yere gitmisti gecen yil o firma makinayi yeni yerine koyarken kirilmiyacak bir parcayi zedelemisti. yenisini acil bir sekilde istediler.tabi montajininda istediler.Makinayi cizmem ingilizce bilmem ve birazda kunta kinte olmam nedeniyle istemeye istemeye 14 saat ucarak oraya vardim. parcayi ucaga almalari bile cok sikintiliydi. Kac tane thy muduru ile gorustum 1 hafta boyunca saymadim. Parcayi takmam 4 veya 5 saatimi aldi okyanusda denize girip ertesi gun geri dondum parca uzerinde 18 adet piston 30 40 adet swith 4 adet resistans ve 2 adet reduktorlu pres sayisini saymadigim kadar civata vardi..O firmada ki satin almacida bana italyanlar geldimi 1 ay kaliyor siz japonlar gibisiniz demisti..cok gulmustuk..bomba su oldu geri dondugumde 10 gun uyudum jetlak olmustum..herkes kalkiyo ben uyuyordum.... o almanlar italyanlar bisiler yapiyo ama inanin bizlerde cok guzel seyler yapiyoruz...eger dunumuz bugunumuze bilgi acisindan ayni geciyorsa helaktayiz...ayrica intenette arastirma yaptiginiz diy cnc leri gordugunuzu soylemistiniz...eger dikkat ederseniz bir cogunda bir kati model cizimi var...
Motora geri donecek olursak.. benim makinanin Y ekseni kopru tipi ve agirligi 960kg.. raylar 35lik Z eksenin ise agirligi 190kg.. spindel siz..hareket motorlarini baglamadan once basit bir deneme yapamak istedim bunun icin digital, 30kg a kadar tartim yapan bi terazi ile ilk hareket ve devamindaki hareket icin ne guc gerekiyor diye olctum..ilk kalkis icin 12kg ve devaminda yavas bir sekilde hareket icin 3 kg guc yeterliydi. kopru agirligi ortama 1250kg civari..bu kadar az gucle hareket etme sebebi 1. Ray araba 2. Paralellik.. bakin gene motor konusacak ken elektronik konusacakken gene mekanik konustuk bu seferde gozle gorulmeyen bir eleman devreye girdi motor gucu icin PARALELLiK cok onemli..
Hassasiyet icin.. vidali mil.... ister cin ister isvicre yapimi olsun ama... ne olursa olsu genede vidali mil al..bu biraz mevlana vari oldu.
Elektronik sizin dediginiz gibi herkes mekanik konusuyo hic elektronik konusan yok... aga orasi cozulur zor degil ama basitde degil...ama daha var...once mekanik ve cizim sonra elektronik... anlastik mii.. hem sen elekronikten anliyosundur... elektrik elektronik ve sanayide makina yapan bi firmadasin...aga sen bu isi yaparsin.. burdaki bir cok kisi orta halli para biriktirip bisiler yapan insanlar kimse seni zarara ugratmak istemez ama bi bakmissin kendi basima gidicem derken en kotu noktadasin.. bi dunya sey almissin ne yapicam dersin.. sonra kendine amac bu degildi amac parca imal etmekti...ve son kez diyorum kati cizim olmassa olmaz... yardimci olurum. Hic bir maddi beklentim yok bunuda bil... bizim gokhan abimiz var elimizden zamaninda tutmasa cok parcalanirdik sag sola,belki birilerine burdan yardimci olarak onun bilgilerinin bi diyetini odemis oluruz..
Benim hikayem cok uzun bi gun insallah paylasirim... insallah yazdiklarim seni kirmamistir.. bisi daha diyecektim bigun yuz yuze gelirsek derim olur mu...

Son düzenleme:

hocam güzel yorumların için teşekkürler. Teşke herkes senin gibi yapıcı bir şekilde yazsa. Zaten gereksiz yorumlar yüzünden konu aldı başını gitti. Yardımcı olmak istemen için de ayrıca teşekkür ediyorum.

Ben hava atmak gibi olmasın diye en başta mesleğimi vs söylemedim. İnsanlar yanlış anlayabilir diye.
Neyse dedim ya meslek belli makina yapıyoruz. Az çok işten anlıyoruz. Zaten makinayı önce solidworkste çizdim. rijit bir sistem olsun istedim ilk önce freze tarzında bir tasarım yaptım gayet güzel oldu ama 200x400x200 bir sistem baya büyük ve ağır oldu ( demir profil ve paslanmaz saç ile ). Birde H tezgah çizdim bu biraz daha makul bir ölçü ve ağırlıkta. Gönlümden freze modeli geçiyor ama mantık malesef H diyor. Çünkü makinayı eve koyacağım. devasa ve ağır bir sistem evde sıkıntı olur. Yeri geldiği zaman taşınabilir portatif bir şey olsun istiyorum.

Makinada ağırlıklı olarak 7075 alü. işleyeceğim. Sistemde zaten araba ray ve vidali mil olacak. Bu tip bir sistemin mekanik olarak çok fazla bir püf noktası yok. Bence en kolay kısmı o.

Sizinde dediğiniz gibi insan karar vermek zor oluyor. şuna 1 lira veren buna 2 lira verir diye bir başlıyoruz bi bakmışız 500tllik malzemelere bakıyoruz Örneğin motorları aldım. sonra aklıma arkalarına enkoder takıp cloose loop yapmak geldi. Sonra vaz geçtim çünkü bu işin sonu yok

Bizde bir laf vardır, iyi program kötü tasarlanmış bir mekaniği çalıştırır fakat kötü bir program en iyi sistemi bile çalıştıramaz. Burdan yola çıkarak ilk önce elektroniğe yöneldim. Dedim ya cnc router mekaniği oldukça kolay. bu nedenle elektronik ile işe başladım. Çünkü mekanikte yapılacaklar az çok belli. Ama zayıf bir motor alıp " a bu olmadı zayıf kaldı. yüke binince step kaçırdı hadi yenisini alalım " demek yerine 1 kere masraf yapıp bütçeye göre iyisini almayı düşündüm . Tabikide en iyisini almadım ama işimi görecek olanı aldım. Bu arada şunuda hatırlatayım, bu güne kadar hangi işte ucuza kaçtıysam bana işin sonunda hep daha harcamama sebeb oldu.

Bu arada eğer H makina yaparsam, sistemi çok basit bir şekilde yapıp gerekli iyileştirmeleri ve parçaları yaptığım cncye işletmek istiyorum. Sonuçta hobi işi,bende makinanın tadını çıkarıp amacında kullanmak istiyorum

bu arada imla yazım hatası gibi kurallara pek dikkat etmiyorum kafa göz dalıyorum kimse kusura bakmasın

Bu arada türk mantığı konusu birazdaha açıklayıcı şekilde yazayım.

Türkler iş beceremiyor gibi anlaşıldı sanırım. Sonuçta bende türküm iş beceremiyor olsak aç kalırız.

Söylemek istediğim şu, genelde işin sonunda başarıyoruz ama genelde derme çatma oluyor. Çok çalışkan bir milletimiz ama işe başlamadan önce hiç plan program yapmayız. bir yerden başlarız deneme yanılma devam eder.

hatta bir fıkra vardır onuda anlatayım size eminim çoğunuzda biliyorsunuzdur. Aklımda kaldığınca anlatayım

Bir gün türkler , japonlar yada almanlar işe bir yarışmaya katılmışlar. Yarışmada bir sistem yapılacak. Bizim türkler " oo çok kolay biz bu işi hemen yaparız" demişler ve hemen işe başlamışlar. Tabi rakiplerde icraat yok. bizim türkler arı gibi çalışıyor. Bayada ilerlemişler ve işler yapmışlar. Sonra dönüp rakiplere bakmışlar ve " bunlar daha başlamadı bile biz bunları yeneriz "diye hemen sevinmeye başlamışlar. Yarışma sonunları doğru rakipler işe başlamış ve sistemi kurmuşlar. Türkler mi ? Tabiki sök tak deneme yanılma ile sistemi vaktinde yetiştirememişler

Bu arada, ben sürekli farklı proje yapıyorum ve hepsini vaktinde yetiştiriyorum diyen biri varsa başarısını bizimle paylaşırsa sevinirim. ( ayda yılda 1 proje yapanlar hariç süre açısından )

Müzik aletleri tasarlıyorum ve üretiyorum. Her çıkan iş bir diğeri ile benzer olmayan özelliklerde çıkıyor ve zamanında yetişiyor Eğer tedarikçilerimde sorun yaşamıyorsa iş çıkıyor müzik aleti dışarıdan çok kolay görünür ama işin içine girdiğinizde 40 ayrı mesleğe sahip olduğunuzu fark edersiniz.

Ben de bir hikaye anlatayım size

Japonya' da sıvı sabun üreten bir fabrika varmış, ve 1000 adetten 2-3 tanesinde boş kutu çıkarırmış (yani kutuda sabun yok). Japon amcamlar oturmuş düşünmüş ve konveyöre 2 tane sistem kurmuşlar. Birincisi, taşıma bandının altına dijital terazi ve robot kol ikincisi de, röntgen sistemi imiş. Bu şekilde 1.2 milyon dolara iş hallolmuş. Artık güvenli bir biçimde doluluğu kontrol ediliyormuş.

Aynı sorun bizim Trakya da olmuş, adamlar bu kadar yatırım yapmamışlar. Taşıma bandına bir tane vantilatör koymuşlar, boş olanlar banttan çıkıyormuş, dolu olanlar kalıyormuş .

Ulusumuzun çalışma şekli, Kaizen sitemine daha uygun. Fark ettiyseniz, başarılı fabrikalar bu yönteme çok şeyler borçlu.

bkz: http://tr.wikipedia.org/wiki/Kaizen

Her işin kendi açmazları vardır, herkese kolay gelsin

TND,Kaizen,Balık kılçığı şu an bunlarla uğraşırken kafam şişti dur bi foruma gireyim kafamı dağıtayım dedim baktım Kurt_Kurt yorum yazmış dur okuyayım dedim aman oda ne tesadüf Kaizen 'den bahsediyor.Yarın 2 günlük TPM ön denetlememiz var konu malum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…