CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Kalem cok cabuk biter. Bir de kalemle yuzeyi esit boyayamazsiniz. Tornada parcayi cevirip boyayabilirsiniz ama kalemin boyasi hemen tukenecektir.

Ekli dosyayı görüntüle 34761

Metali daha rahat işaretleyip çalışmak veya yüzeydeki düzgün olmayan kısımları bulabilmek (düzgün bir yüzeye sürterek) için kullanılan yukarıdaki boya TR'de satılıyor mu veya benzeri var mı?

Adında mavi geçse de farklı renkleri de var.
Marka boyası diye geçer adı,
Eskiden kalıpcılar çoook kullanırdı, Kalıp alıştırma vs. işlerde(CNC icad olmadan önce) kırmızı, mavi renkleri vardır.
Sanayi hırdavatcılarında bolca bulunur.

Sprey boya yapıyorum ben. Ama kuruması, uçuşması vs sıkıntı. Gerçi böyle ölçülü işte filan zaman oluyor. 10 kez ölçene hesaplayana kadar bir kez köşede boyuyorum mavi spreyle.

Biraz elim ağır olsa da mekanik montaj bitti. Cetvel 50 cm.

Elektronik bilgi ve biraz da malzeme eksiği (acil stop, sigorta/kontaktör, proximity switch ...) var.
Bir kaç aya kalmaz çalışır hale gelir:)

CNC_11.jpg
CNC_13.jpg

Yusuf abi şahane olmuş :) Elektronik kısmındaki bilgi eksikliğini hemen giderelim çalıştıralım :D

Harika gorunuyor. Ozellikle tablaya bayildim. Kanallari frezeciye mi actirdiniz?

Güzel çalışma. Değişik bir makina olmuş. Alttaki raylar talaş dolacak ama..

güzel olmuş çalışma alanı biraz küçük ama olsun en azından esneme falan derdin olmaz gibi görünüyor. baya sağlam.

tabla da çok güzel.
mıknatıslı komparatörün varsa çalıştıktan sonra z eksenin tablanın 4 köşesine ölç bakalım birbirine eşit mi olmuş..

@asenyurt ahh sorma abi ya. Onu ben de yapacağımda üşeniyorum bütün o vidaları sökmeye. Getirmek lazım ayarına..

Alüminyum levhalar ve tablanın kanalları CNC imalatı da yapan firmada yapıldı, CNC router da işlendi.

Tabla X:450 Y:420 mm büyüklüğünde, hareket alanı ise X:390 mm Y:330 mm. Tablanın çalışma alanından büyük olması, parça bağlama kolaylığının yanında kısmen de olsa talaştan da koruyacaktır diye düşünüyorum. Router ölçüleri X:600 Y:580 (motor çıkıntısı hariç) Z:700 mm, Z çalışma mesafesi 170 mm.

Router olarak düşününce küçük, oda da yer alacağını (bulacağını) düşününce de büyük.

Beğenileriniz için teşekkür ederim. Biraz erken önce sağlıklı çalıştığını bir görelim.

Hassasiyet ayarları yarım oldu. Sıkılınca önce bir çalıştığını görmek istedim. İleride söküp tekrar bağlayacağım. Örneğin X sigma profil ve dolayısı ile kızakda sağ-sol 0.20 mm kadar hata var. Mıknatıslı komparatör kolu kısa, kumpas da 150 mm olunca hassas ölçüm yapmak zor. Malzeme alü olduğu için komparatör kolunun mıknatıslı tabanını arabalara tutturarak ölçtüm, diğer yönlerde önemli bir hata beklemiyorum. Belki uzun kol yaparım.

Biraz ağırdan almamın bir nedeni de oturduğum evde gürültü nedeni ile makinayı fazla çalıştıramayacak olmam. Bu evde makinayı ve programları tanıyabilecek kadar çalıştırabilirsem yeterli. 5-6 ay kadar sonra ev değiştirmem gerekecek. Gürültü önlemi, masa ve pano gibi eksikleri taşınacağım evde tamamlayacağım.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,821
Kullanıcılar
450,910
Son üye
Beyazıt_34

Yeni konular

Geri