CNC Stepper Sürücü Devresi

2 ve 3 ncü axis için ise

2nci axis için

step sinyali paralel port pin 4 yön pin 5

3 ncü axis için step sinyali paralel port pin 6 yön pin 7 kullanılacak.

Ayrıca Motor tunning bölümünde ise

Minimum pulse width 5 olacak buda paralel porttan gelen sinyallarin genliğinin en az 5 micro saniye uzunluğunda olacağı bilgisidir.

yukarıda yazdığım

Motorlarınız 1,8 derece ise axis step ayarlarınız 80 step unit.

motorlarını 0,9 derece ise axis step ayarlarınız 160 step unit olacak.

Bu değerler eğer kullanıcağınız vidalı mil hatvesi 5 mm olduğu zaman

eğer 2,5 mm lik vidalı mil kullanacak sanız ayarlar 160 - 320 olacak.

Kart half step yöntemiyle çalışmaktadır. (Motorlarınız daha hassas kullanılabilsin diye)

umut kardeş devre şemasını ve pic yazılımınıda banada yollayabilirmisin

[email protected]

s.a
siteyi uzun süredir zaman buldukça gezip okuyorum.ama üye olmak ancak nasip oldu.
yaklaşık 1 aydır bu CNC işine merak saldım.
birçok devre inceledim,motor inceledim.
umut arkadaşımız ile bağlantı kurup onun bahsini ettiği devreyi dün bitirdim.ilk anda çalıştıramadım.
PİC yazarken internal osc ayarını yanlış yaptığımı farkettim.bunu düzeltip tekrar denedim.
devre gayet güzel çalışıyor.devreye 3 adet printerden sökme motor taktım.15volt verdim.
besleme devrem üzerinde ampermetre var.3 motor aynı anda çalıştığında 1 amper bile akım çekmediler.
sürücüde kullanılan transistörlerde en ufak bir ısınma dahi yok.akılalmaz şekilde umduğumdan fazla bir performans aldım.tabiki bu bahsettiklerimi şase üzerinde deneme fırsatım olmadı.zira henüz ortada bir şase yok.şu an şase yapım aşamasındayım.çelik malzemeden yapmayı düşünüyorum.maliyeti biraz klın kaçıyor ama @uumtakin1979 arkadaşımızında dediği gibi DEĞER.yapılan onca masrafa,onca emeğe karşın elimizde güzel bir sistemin bulunması gerekir.diye düşünüyorum.
bahsini ettiğimiz devrenin (ki işte bu devre demek isterim ama UMUT rapide koymak istemiyorum dediği için foruma vermek ona kalmış) tek eksiği;sistem olarak motorlara giden akımın ayarlanamıyor olması.
bununda çözümü basit.;
0,2-30 volt 0,1-3amper ayarlı bir besleme devresi sorunu tamamiyle kökünden halleder.100-200watt arası bir trafo taktığınızda tüm sistemi burdan besleyebilir,istediğiniz zaman akımı artırarak yüksek torklarda sistemi kullanabilirsiniz.
bu bahsettiğim ayarlı devreyide çok kısa zaman içinde bitirip sizlerle paylaşmak istiyorum.
hele hele akım ayarını potansiyometre ile değilde PİC ile yapabilirsek,bunu HEX olarak döken bir arkadaş olursa süper bişi olur.
şimdilik hoşçakalın.ben izlemedeyim ;)

çalışmanıza baktım, kontrol devresini ve program'ı burada yayınlayabilirmisiniz? veya mail olarak gönderirseniz sevinirim [email protected] teşekkürler

umut kardeş bu paralel port kartının 10-11-12-13. bacakları nereye bağlanacak acaba. gönderdiğin baskı devrede buralarda klemensler var. yardımcı olursan sevinirim.

ben devreyi kurdum ama çalıştıramadım. osc ayarı ne olacak bunun. yardımcı olursanuız sevinirim.

Umut kardeş ben bu forumda yeniyim ve bahsettiğiniz konu ile ilgileniyorum eğer baskı devre ve pic programını banada gönderirsen sevinirim şimdiden teşekkürler. [email protected]

Forum istatistikleri

Konular
128,838
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri