CNC torna projesi

Kalıbın alt yüzeyini (tornaın üst tarafını yani) CNC'de yapacağım. Çeliklerin yuvaları olacak. Çelikler o yuvalara tam oturacak. Malzemeyi bu halde dökeceğim.

Yardımcı olurum..
Öncelikle iç dolgu ne işe yarayacak..
Ağırlık mı olacak.. iç destek mi sağlayacak..
Öncelikle yöntem belirlemen lazım bu parçalar nasıl bir bütün duracak kaynak mı civatamılı olacak

Sent from my LG-K430 using KontrolKalemi Forumu mobile app
Rocco kardeşim teşekkürler ama nasıl yardımcı olacaksın? :) Torna tahminen 200-300 kilo olacak. Ankara'dan ambara versem senin eline ulaşana kadar rezil ederler makineyi.

Sen bilirsin ben bu yöntemle asla yapmazdım tehlikeli olur. Bu benim yoğurt yeme şeklim.. Sen istediğin sekilde yapabilirsin..
Senin dökeceğin parça 1.5m uzunluğunda ve çeliklerin arasında bir bağlantı sekli ve bir mesnet olmalı.
Bağlantı civata olması dahi olmayacak seyler biri en azından belki bu sekilde bağlarsın diye düşünsüm...

Rocco kardeşim teşekkürler ama nasıl yardımcı olacaksın? :) Torna tahminen 200-300 kilo olacak. Ankara'dan ambara versem senin eline ulaşana kadar rezil ederler makineyi.
O işler doğru kişilerle çalışırsan kolay..öncelikle bir çizimin var mı... Bir çizim varsa gçresim olarak eklermisin

Birde Ve en önemlisi kafandaki seye karışıp morali bozmuyorumdur inşallah..

Ben mi soramadım yoksa sen mi anlamadın bilemedim. Dolguyu nasıl yapacağımı biliyorum. Benim sorum ray yataklarının taşlanmasıyla ve gerginliğini almakla ilgiliydi.

Ray yatakların gerginliğini almadan kalıbı dökünce zaman içinde yataklarda büzülme olur mu? Olursa her şey boşa gider.

Diğer sorum da yatakların, kalıp döküldükten sonra mı, önce mi düzlenmesi gerektiği. Bunu neden soruyorum, çünkü yatakları kalıbı döktükten sonra düzletmek istersem 1.5 metre çalışabilecek bir makine gerekir. Bu tip bir makine sanayi sitelerinde mevcut mu? Eğer bu şekilde taşlatamazsam elimde 300x300x1500mm ölçülerinde bir çöp olacak.

Ben senin sorduğun herşeyi anladım.. Diyeceğim sey su dökmeyi unut..taslamayı unut.. Gerginliği almayı ve sertleştirmeyi de unut. Rayları koyacağın demir nasıl bir konstrüksiyon olacak:

Eğer çelikleri direk betona veya epoksiye gömecem diyorsan bu olmaz
Diğer bir konuda da tartıştığımız y eksenini araba ve kızağı değil de vidalı somuna taşıttırarak yataklama yapmaya benzer
Benim neyi sorduğumu sen anladın mı?

Yahu dolguyubir kenara bırak. Yatağa 15-20 tane M10 kılavuz çekip civata sıkacağım. Ondan sonra dökeceğim. Yatak dolgudan çıkamaz yani. Ama soru zaten yatağın gövdeden çıkması veya gevşemesi değil. Soru yatağın zamanla deforme olma ihtimaline karşı gergisinin alınmasıyla ilgili.

Soruyu 3. kez yazdırdın bana ya.

yataklar demir desteklerle ya da tij vidalarla sabitlenirse sıkıntı çıkmaz bence.

Zaten öyle yapacağım da, demirler 30x30mm dolu malzeme. Ama bu demirlerde zaman içinde çekme olursa gövdeyi de esnetir.

Yahu 3 kez cevapnyazdım daha ne yapim..birak ozaman biz yapalım tornayı...
Mesnet olarak civata olmaz neden dersen 2 parçayı birbirine bağlamalısın..
Araba kullanıyom

Forum istatistikleri

Konular
129,039
Kullanıcılar
451,301
Son üye
yigitmuhendislik

Yeni konular

Geri