cnc ye lazer mödül

Kısa süreli de olsa sanırım güzel bir işbirliği ortak proje göreceğiz @asenyurt ve @ISMAILY :).

Ne zaman dersen, yılbaşı yoğunluğunu atlattıktan sonra.
Uyar mı?

her türlü uyar.

çin malı 40w co2 lazer makinesi var. kazımada sorun yok
üstündeki kart moshiboard. kullandığı program moshidraw
kartın üstündeki sürücüler bile belirsiz. yani motorları büyüteyim desen ampere takılırsın.

o yüzden makineyi komple yeni kart yeni sürücüler olacak şekilde değiştirmek gerekiyor.

daha önce mbed nxp lpc1768 ile yapılmış bir kart yaptım ethernetten çalışıyordu fakat kazıma kalitesi kötüydü.

sonra arduino ile denemeler yaptım gene kalite kötü

bende artık çin kartını ve programına alışmak mecburiyetinde kaldım. çıkardığı sonuç kötü değil ama iyi de değil. makinenin şasesini büyütmek istesen motorları büyütmek istesen sürücüsüne takılıyorsun.

elimde arduino due atsam3x8e var mega dan 8 kat hızlı

bir sürü sürücüm de var her türlü test ederim.
lcd grafik mrafik bir sürü şey var

Tamamdır.

Arduino çok da tercih ettiğim bir platform değil.
G code işleme konusunda dsPIC, PIC32, ve ARM ile yazılmış hazırda birşeyler var.

LPC1769 elimde chip olarak var ama birde pcb tasarımı vs. ile uğraşmak işi uzatır. Yinede elindeki bordu bilirsem ve diğer elemanlar (phyter vs. ) elimde varsa uğraşılabilir.

STM32F4 Disco gibi piyasadan hazır alınabilecek nispeten ucuz bir geliştirme bordu ile hızlı bir şekilde iş bitirmek mümkün olur.
https://market.cizgi.com.tr/product/education/stm-stm32f4

Ekran olarak yeterli çözünürlükte bir TFT kullanılabilir.
Yada STM32F429 veya STM32F7 li disco board gibi ekranlı bir model.

Motorlar step mi, enkoderli DC mi gibi şeyleri bilmek lazım. Eğer step ise rahatlıkla TB6600 gibi bir şeye upgrade edilebilir.

Birde Lazer dimleniyor mu? Yoksa laseri on yaptığımızda sürücü üzerinde ayarlanan akımı kendi mi ayarlıyor gibi konular var bilinmesi gereken. Lazer sürücü girişinde opto vs. varsa nedir, max kaç KHz pwm girilebilir vs. gibi konular.
Elinde varmı bilmiyorum. Bir logic analizör de çok işe yarayacak.

Elinde varmı bilmiyorum. Bir logic analizör de çok işe yarayacak
elimde eski tektronix 2215a 60mhz osiloskop var

elimde bu board dan var :
https://www.pololu.com/product/2150

arduino due nin üstünde de kötü bir işlemci yok 84mhz de çalışıyor

motorlar step olursa en kolayı olur. dc falan hiç uğraşmaya gerek yok.

lazer ttl olarak kontrol ediliyor. power supply ın datasheet ini bulur özelliklerini yazarım
lazerin kullandığı power supply terminal girişlerinde 0 ile 5v arası pot ile ayarlanan güç ayarı var.
ben makineye ekstradan 7 segmentlerle ekran koydum. 0-5v arasını 0-999 sayısına çıkarıyor. daha düzgün bir güç ayarı elde ediyorum. tabii pot olduğu için zıplamalar ekranda görünüyor.
daha önceki yapıp denediğim kartlarda pwm de kontrol ediliyordu. yazılımda güç oranını seçince ona göre bir voltaj aralığı ayarlıyordu.

örnek 40w lazer power supply:
40-45W01.jpg

3d prenter hız olarak çok daha iyi ama kalite düşük. sürücü için 0-5 voltu ramps ın fan çıkışındaki 12 v tan dirençle düşürerek aldım tam 5v elde demdim sanırım 4.7 lerde falan kalıyor birde fan kapalı konumunda bile düşük vaziyette lazeri açık bırakıyor bende bekleme modunda malzemeyi yakmasın diye akımı düşürdüm. Alttaki resimde aynı değişkenlerle hazrlanmış kodlarla mach3 ve repatier ile örnekler. mach3 29 dk sürdü repatier 2.5dk arada ciddi fark var süre olarak. Sonuç kötü tabi ama çözünürlüğü arttırarak daha iyi sonuç alınabilir belki tabi lazerin gücünü biraz daha düşürmem lazım kazıma işleminde
Kodlardaki ilerleme hızı 1200 lazerin gücü %30
20161217_140039.jpg

ardunio ile calisan 3d printer benzeri bir makinayla calistim ben biraz. raster yapmadim hic, vektorel cizimleri gcodea cevirip sdcard ile aktararak yaptim. bendeki lazerin surucusu ttl degil, 12v ile calisiyor. fan cikisina bagladim direk, sorunsuz calisti. ornek koyuyorum birkac tane, ilgisini ceken olursa daha detayli anlatabilirim. hiz olarak yavas ama onun disinda beni tatmin eden hassasiyette cizebiliyor.

Ekli dosyalar

• IMG-20161209-WA0006.jpeg
    IMG-20161209-WA0006.jpeg
    266.7 KB · Görüntüleme: 52
  • IMG-20161118-WA0000.jpeg
    IMG-20161118-WA0000.jpeg
    265 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG-20161003-WA0011.jpeg
    IMG-20161003-WA0011.jpeg
    183.4 KB · Görüntüleme: 49
  • IMG-20160929-WA0005.jpeg
    IMG-20160929-WA0005.jpeg
    294.1 KB · Görüntüleme: 52
Vektörde sıkıntı yok mach3 ile güzel işler yapıyor rasterde sorunvar. G kod ları neyle alıyosun ilk resim deki yazının içini tarama işini nasıl yaptın. artcam veya vectric ile vektör içi tarama yapılır ama diğer harfe geçerken lazeri kapatma işi nasıl olur bununla alakalı bir post varmıdır acaba biraz araştırayım bakalım.

rhino kullaniyorum ben model, cizim vs icin, onun grasshopper diye bir eklentisi var, onda kendi capimda cizimleri gcode a ceviren bi sey yazdim. bir cizgiden digerine gecerken fani kapat filan diyorum. lazer icin birkac program denedim ama istedigim gibi calistiramayinca bu yola basvurdum. taramalari aslinda hatch ile cizdiriyorum. sonra lazer tek tek uzerinden geciyor zaten.
imaj dosyasi isleyecegim zaman da illustrator ile trace yapip oyle rhinoya atiyorum.

@asenyurt
Scop olması iyi. Digital sinyallerle çalıştığımız için Logic analizörün yeri ayrı gerçi.

İkimizin de elinde olan bir kart olması iyi olur.
Elimde Arduino ile ilgili klasik 8 bit boardlardan bir kaç var. O kadar.
DIP 40 bacak yapısında 32F103 boardlar var. Arduino için bootloader yükleyip, veya DFU veya stlink ile programlamak mümkün.

PIC32 gibi birşey kullanırsa ya PICKIT3 veya üstü programlayıcı yada bootloader yüklemek gerekecek yine.
ARM da olsa PIC de olsa bir kereliğine bootloader yüklemek için programlayıcı gerekiyor.

Elinde herhangi bir programlayıcı varmı. STlink, j-link, pickit3, ICD3 vs.

Şu an için senin makina Step motorlu ve TEA3718 li yarım köprü sürücüleri kullanıyor. Eksen başına 2 adet sürücü.
Ama anladığım kadarı ile bu sürücü yerine step-dir destekli başka bir sürücü kullanacaksın.

Bu durumda senin makinanın X-Y eksenlerini step-dir sürüp, PWM + low pass filtre veya DAC ile laser gücünü ayarlayıp, laserin TTL girişi ile de yakıp-yakmama kontrolü yaparsak bu iş olacak gibi.
Birde yakma sırasında tonlama yapılacak mı konusu var.

Girdi olarak 1 bit mono veya 8bit gri resim kullanacağız. Editör vs. sonrasına bakarız.

Unuttuğum, eklenecek bir şey var mı. ?