cnc ye lazer mödül

Unuttuğum, eklenecek bir şey var mı. ?
söylediklerin doğru
ben daha çok panellere yazı kazıtıyorum. gray tonmalasında hiç kullanmadım yani resim falan kazıtmadım
kazıtmayı da pek düşünmüyorum

moshiboardın üstünde evt tea lı sürücüler var. ama bunları step dir sinyalli sürücülerle değiştirirmek asıl amaç zaten. yoksa bu entegrelere mahküm kalacaz

benimde elimde hiç programlayıcı yok.

arduino kullanıyorum hep

arduino due ile bu iş olabilir bence

Aslında Raster tarama için yazı da resim sayılır. Farkı yok.

Benim elimde de Duo yok. Üstelik Duo üzerinde ATMEL SAMxx denetleyici öyle çokta ortada olan bir şey değil.
Bu durumda 32F103 ile yaparsak,
Kod arduino kütüphanelerine uygun yazılırsa sen de DUO için derleyebilirsin. Ama bu durumda işlemcinin donanımsal modüllerini native-performanslı olarak ne kadar kullanabiliyoruz bakmak lazım.

Diğer seçenek DIP40 kılıflı hazır bir bir 32F103 kart + stlink gönderirim sana.
Bunun da sıkıntısı üzerine ek gelecek devreler. Ya test edene kadar breadboard üzerinde çalıştıracağız. Ya delikli plakete kurulacak. Ya da oturup önce PCB hazırlayacağız. Breadboard üzerinde olursa donanımsal değişiklikler eklemeler kolay olur.

Neler ek gelecek dersen,
Step sürücülerin girişindeki optoları ve laser TTL girişlerini hızlıca kullanabilmek için 245 benzeri buffer, laser gücü için PWM + lowpass veya mcp4921 gibi DAC.

Tonlama yı da devre dışı bırakıyoruz. En azından işin başında.

lazeri açma kapamada m3 ve m5 komutları yerine çok daha hızlı olduğu söylenen m11p1 ve m10p1 komutlarının kullanıldığını gördüm birçok yabancı sitelerde ama mach3 yapılandırmasını anlayamadım bir türlü acaba kartında desteklemesi gerekiyormu bu konuda bilgi sahibi olan varmı birde lazer açma kapamada z ekseni veya a eksenini kullananlar var bu durumda pwm ayarını nasıl yapıyorlar yada sadece açma ve kapamamı yapılıyor acaba

z ekreni yukarı aşağı ile açma kapama yapanlar sanırım ilerleme hızı ile grayscale yapıyorlar

bu arada laser sorunsuz ülkeye geldi mi ?
kargo firması ile mi geldi yoksa ptt mi getirdi ?
gümrüğe takıldı mı ?

ayrıca bana 1 haftalık diode laser kafasını yollama şansı olan var mı ?

kendime farklı bir lazer makinesi yapmayı planlıyorum. bu makine co2 tüplü değil elektronik lazerli olacak. fakat kontrol ünitesi dsp controller tarzı olacak.
co2 herine bu lazeri takıp kazıma engrave raster işlemi yaparken x ekseni hızla giderkenlazerin açılıp kapanma anındaki tepkisi sırasında co2 ye oranla bir dez avantajı falan var mı onu görmem lazım
eğerki warm up time ı çok yüksek olursa bu işe hiç girmeyim.

sadece 1 haftalık elektronik lazer modülü ihtiyacım var : )

lazerin gelmesnde sorun olmadı ama bu bir ihtimal bildiğin gibi aramex ile gönderdiler tr de ptt teslim etti
sadece söylendiği gibi 15w olduğuna pek inanmıyorum çünkü bazı videolarda 10w ile çelik üzerine markalama yapıldığını gördüm bendeki yapmıyor gerçi daha ayarlamalar falan tam anlamıyla yapamadım ama zannımca 5-6w civarındadır. @asenyurt daha yeni oynamaya başladık lazerle :) ama gelecek hafta biraz işlerim olacak 29-30 u gibi bir hafta senin için yeterli olacaksa ben gönderebilirim.
şimdilik akz kartın pwm çıkışını kullanıyorum spindle yerine, m3 ve m5 komutlarıyla açma kapama oldukça zaman alıyor m10p1 ve m11p1 komutlarını kullanamak istiyorum ama onuda benim kart desteklemiyormuş kartın üreticisiyle irtibata geçebilirsem(leafboy77, bir mail adresi bile yok sayfasında) yeni bir eklenti isteyeceğim bu komutları destekleyen pek ümidim yok ama @Suat_Korkmaz sen bir ara irtibata geçmişmiydin iletişim bilgileri varmı sende
şöyle bir şeye rastladım
a1-jpg.jpg

bu şekilde birşey yapsam pwm kontrolünü lpt üzerinden (ikinci port olarak) yapabilirmiyim acaba bu konularda çok bilgi sayılmam, bu şekilde mach3 ün m10p1 komutunu kullanabilirmiyim yoksa yine bizim kartın eklentisinemi takılırız.
buda 4. eksen ile açma kapama yaptığım video m3 ve m5 e göre çok daha hızlı açma kapama yapıyor ama sadece açma kapama güç ayarı yok

3D yazıcıya bağlayarak da yapabilirsiniz.

Kısa süreli vektörel bir deneme yapmıştım, başarılıydı. Yanlış hatırlamıyorsam fanın yerine bağlamıştım.