dc merkezi kilit motorun yön değiştirmesi hakkında yardım

mugnus56

Üye
merhabalar. bir sorum olacak. merkezi kilit motorunu ben araba hariç başka bir yerde kullanmak istiyorum. ancak 12v dc adaptöre bağladığımda sadece açıyor. uçlarını değiştirdiğimde kapanıyor. ben bunu bir termostata bağlamak istiyorum. termostat devreyi tamamladığında motor çalışsın( kiliti açsın). termostat devreden çıktığında motor tekrar açılsın(kilitlesin) istiyorum(yani + uç ile - uç yer değiştirsin). ve açıp kapatma işlemleri bittikten sonra adaptörün devreye akım vermesini istemiyorum bu konuda yardım edebilecek varsa şimdiden çok teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 20131214_223535.jpg
    20131214_223535.jpg
    86.8 KB · Görüntüleme: 15
  • acik.jpg
    acik.jpg
    79.7 KB · Görüntüleme: 15
  • kapali.jpg
    kapali.jpg
    89.2 KB · Görüntüleme: 14
  • toplu.jpg
    toplu.jpg
    35.5 KB · Görüntüleme: 18
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bence Motorun acik kapali ucina bir siwiç uydurarak motorun her konumunda hem +- uclarini degistirecek hemde akimi kesecek birsey uydurman gerekiyor zaten bunu yapmazsan motora termostatin konumuna gore devamli voltaj geleceginden devamli calisma icinde olur ki bu hem motoru bozar hemde islevsel degil. Sunu dusunun aracin kapilarini acmak yada kapamak icin anlik bir voltaj uygulanir motora ve ardindan voltaj kesilir aracin kapilarini acip yada kapadiktan sonra devamli calismaya devam etmez aşmaniz gereken boyle bir soru isaretide var gibi onunuzde

acme gönderdi

iki adet röle ile yapılabilir, bir tanesi ile enerjiyi , digeri ise (çift kontaklı ) adaptör -+ uc degişikligi ile motor yönünü belirler...

Yeni Bit Eşlem Resmi.JPGen basit devre bu tek röle ile yapılır rölenin bobin ucuna termostadı bağlarsın ama hicbir koruma yok dönüşlerde koruma için zaman rölesi falan kullanabilirsin..kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
129,465
Kullanıcılar
452,022
Son üye
asenkronmotor

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri