dc servo motor frenleme

grydn

Üye
arkadaşlar dc servo motoru anında frenlemek ve frenledikten sonra kilitlemek için ne yapmalıyım?? yardımcı olursanız sevinirim...

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Öncelikle sevodan kastınız oyuncak hobiservo motor mu?

hayır hobi servolardan değil... köpük kesme makinası yapmayı planlıyoruz ama daha araştırma aşamasındayım. servo motor hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum.motoru durdurmak istediğim anda durmasını ve kilitlenmesini istiyorum.bunu nasıl yapabilirim??

grydn ' Alıntı:
hayır hobi servolardan değil... köpük kesme makinası yapmayı planlıyoruz ama daha araştırma aşamasındayım. servo motor hakkında bilgi toplamaya çalışıyorum.motoru durdurmak istediğim anda durmasını ve kilitlenmesini istiyorum.bunu nasıl yapabilirim??

fırçasız tip ac servo motor sürücülerinde bu özellik vardır. motoru istediğiniz gibi, "zınk" diye tabir edilecek şekilde durdurup kaldırabilirsiniz.

DC motor kullanabilirim derseniz ve köprü türü bir çıkış katını PWM le sürerseniz %50 de motor kendiliğinden frenlenmiş olur, frekansı biraz yüksek tutarsanız titremeyi hissetmezsiniz.

Merhaba,
Servo motorlar zaten istenildiği anda durdurmak içinde kullaılır. Komut verildiği anda durdurma işlemi gerçekleştirir. Fakat Yüksek güçteki bir servo motoru yüksek devirde dönerken birden durdurmak istersen zıplama yapar haliyle o gücün bir şekilde aktarılması gerekir. Yani büyük güçte bir servomotor kullanacaksan için çok iyi sabitlenmiş bir destek ister.
Ayrıca servo motor sürücülerin de bir input bulunur bu servotor milini kilitlemeye yarar. Yani o inputu kullanarak isteniğin zaman Servoyu durdurabilirsin.

Umarım yararı olmuştur.

Ayrıca kilitlemek için yine bir input mevcut. yada durdurma inputunu kilitleme olarak da kullanabilirsin.

---------------- beg ------------------

merhaba,

bende dc motor kontrolü ile uğraşıyorum. bir dc motoru yük altında (mesela sağ yöne döndürmek isteyen) iken motoru nasıl frende tutacağız?

Forum istatistikleri

Konular
128,871
Kullanıcılar
450,991
Son üye
eşkilbobinaj

Yeni konular

Geri