devir daim pompası kumandası hakkında

ykp55

Üye
arkadaslr bana devir daim pompası lazım kumandada sıkıntı yok ama ısı termostadını nasıl ilave ederim yardımcı olurmusunuz

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Belirli bir sıcaklığa gelince mi çalışacak?

evet mesela 15 derece diyelim önemli olna o değil aslında kumanda panosuna nasıl yerleştirilecek yani nasıl dahil edecem ...

evet mesela 15 derece diyelim önemli olna o değil aslında kumanda panosuna nasıl yerleştirilecek yani nasıl dahil edecem ...

Sorunu biraz daha açık ifade etmeniz lazımki üyelerde size yardımcı olabilsin.
Yapmak istediğiniz tam olarak nedir?Devir-daim pompası nerede kullanılıyor?Kalorifer tesisatında mı?Başka bir sistemle birlikte mi çalışıyor?
Eğer durum yukarıda saydıklarım gibi değilse termostat ve röle(veya kontaktör) ile kumandadan farklı bişey olmaması lazım.

Sorunu biraz daha açık ifade etmeniz lazımki üyelerde size yardımcı olabilsin.
Yapmak istediğiniz tam olarak nedir?Devir-daim pompası nerede kullanılıyor?Kalorifer tesisatında mı?Başka bir sistemle birlikte mi çalışıyor?
Eğer durum yukarıda saydıklarım gibi değilse termostat ve röle(veya kontaktör) ile kumandadan farklı bişey olmaması lazım.

kalorifer kazanında kullanılıcak yanlız birde ısı termostadı eklenebiliyomus bu panolara kazanda o nun yeri varmış belli sıcaklığa geldiğinde çalısıyo altına dustuunde duruyo seklınde ayarlanacakmış bn bugun panosunu yerlestirdim ama ısı trafosunu eklemedim bole bişede yapılıyomus bilgisi olan arkladaşlar bilgi almak ve paylaşmak istedim daha önce bu sekılde ki bir durumla karsılasan varmı diye merak ettim açıkcası....

Kumanda paneline bir adet termostat ekliyorsun, ''0-90 derece'' devreye alınacak pompanın FAZ hattını termostat üzerinden istediğin derecede kumanda edebilirsin...termostat çubuklarınıda kazanın üzerinde yatağına yerleştiriyorsun...
NOT : Devreye alınacak pompa trifaze ise bir kontaktör ilave edip kumanda edebilirsin...

Kumanda paneline bir adet termostat ekliyorsun, ''0-90 derece'' devreye alınacak pompanın FAZ hattını termostat üzerinden istediğin derecede kumanda edebilirsin...termostat çubuklarınıda kazanın üzerinde yatağına yerleştiriyorsun...
NOT : Devreye alınacak pompa trifaze ise bir kontaktör ilave edip kumanda edebilirsin...

Dediğiniz gibi yaparsa örneğin pompa 70 derecede çalışır 75 derecede durur, yada nk kontakları kullanırsa tam tersi olur.Pompa sürekli dur kalk yapar.
Arkadaşın kurmak istediği devre mantıken daha geniş sıcaklık aralıklarında çalışmalı.2 farklı sıcaklığı(daha geniş aralıklarda) referans almalı.75 derece ile 50 derece gibi.

Dediğiniz gibi yaparsa örneğin pompa 70 derecede çalışır 75 derecede durur, yada nk kontakları kullanırsa tam tersi olur.Pompa sürekli dur kalk yapar.
Arkadaşın kurmak istediği devre mantıken daha geniş sıcaklık aralıklarında çalışmalı.2 farklı sıcaklığı(daha geniş aralıklarda) referans almalı.75 derece ile 50 derece gibi.

kazanı koruma amaçlı yapılan sistem,şöyleki termostadı 40C ayarladık. kazan su sıcaklığı 40C yi geçtiği zaman d.d.pompası çalışacak ,ısı düşmedikçe sürekli devrede olacak. na veya nk kontaklarıyla motor devresi kumanda edilecek.
önemli....ikinci bir termostat ile kazan stoker ve kazan fanını devre dışı bırakması lazım....(mesela 75C de)
d.d. motor arızası,termostat, arızası gibi durumlarda .yoksa kazan gümmmmm.
genelde mekanik kuyruklu tip termostat kullanılıyor.ucuz diye heralde

devir daim motorlarına termostat bağlanmaz kobbi veya kalorifer kazanına olur termostat soruyu yanlış anlamadıysam...

ben seri üretim olarak elektrikli kalorifer imalatı yaptım hiç bir zaman pompa durmadı pompa cihaz açık oldğu sürece mutlaka herzaman çalışır bu işte bir terslık var .. hatta pompa çalışmadan hiç bir eleman devreye girmez flow swicth ya da basınç swicth'i ısıtma elemanlarına yol vermez idi yapıtğım cihazlarda soruda bi hata var ya da arkadaş seneryoyu yanlış söledi............

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri