Dinamik kompanzasyon ve tiristör modül sorunu hk.?

CELİK_CPU

Onursal Üye
Onursal Üye
2000kva 34.5kv/0.6kv trafo sekonderinde yapılan dinamik kompanzasyonda kullanılan tristör 2400v ve akımı 150A kademelerin çektiği akım 80A sistemde reaktör var fakat tiristör modülleri ve reaktör yanıyor patlıyor kondansatörler değer yitiriyor bu sorunu nasıl çözebilirim sizce.Trafodan 2 adet 885kw 700v dc motor ve 2adet 850kw dc motor çalışıyor başka yük bağlı değil.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
CELİK_CPU ' Alıntı:
2000kva 34.5kv/0.6kv trafo sekonderinde yapılan statik kompanzasyonda kullanılan tristör 2400v ve akımı 150A kademelerin çektiği akım 80A sistemde reaktör var fakat tiristör modülleri ve reaktör yanıyor patlıyor kondansatörler değer yitiriyor bu sorunu nasıl çözebilirim sizce.Trafodan 2 adet 885kw 700v dc motor ve 2adet 850kw dc motor çalışıyor başka yük bağlı değil.

Slm.

İlk olarak statik değil dinamik kompanzasyon adı verilir bu tür kompanzasyon çeşitlerine ,
İkincisi ; 2x850 + 2x885 = 3470 kw eder ki, bu trafo değeriniz de ya da yükünüzde bir yanlışlık olduğunu gösteriyor.

Yükler doğru her zaman 3 motor devrede kalıyor 2X885+850 veya 2x850+885 kw trafoda herhangi bir sorunumuz yok güç açısından motorlar aynı anda yüklenmiyor trafo gücü 2000kva

Panonuz yeni mi monte edildi ?

ewet yeni olarak monte edildi ve takıldığından beri problemler bitmedi

Sn.CELİK_CPU ,sorunuza güzel cevap verenler olur mu diye baktım olmadı.Ben tristörlü uygulama yapmadım.Sadece bildiklerime göre kanatimi paylaşacağım.Sizdeki uygulamada şok bobinleri ve harmonik reaktörlerinde bir sıkıntı var.Tristörler şoklara harmoniklere karşı çok narin ürünler.Tavsiyem işin uzmanı firmalara sisteminizi gösterip,çözüm bulmalarını istemenizdir.Forum arkadaşımız gökhan olgun dycom firması sahibi yardımcı olabilir sanırım.

CELİK_CPU ' Alıntı:
ewet yeni olarak monte edildi ve takıldığından beri problemler bitmedi

Selam cevabınızı yeni gördüm.Panonuzun reaktörlerinde hesaplama hataları var.İmkanınız var ise, kompanzasyon devredeyken ve devre dışındayken harmonik ölçümleri alarak bunları değerlendirin.Buna göre sistemi kuran firmanın bazı önlemler alması gerekecektir.

CELİK_CPU ' Alıntı:
Yükler doğru her zaman 3 motor devrede kalıyor 2X885+850 veya 2x850+885 kw trafoda herhangi bir sorunumuz yok güç açısından motorlar aynı anda yüklenmiyor trafo gücü 2000kva

Yalnız ben yukarıdaki açıklamanızdan şunu anlıyorum. 2X885+850 = 2620 kw ve 2x850+885 = 2585 kw eder.Sizteminiz bu şekilde mi çalışıyor.

reaktörlerinizi iyi seçmeniz gerekmekte tknsyn arkadaşın yazdığı gibi,
harmonikli olan sistemlerde tristör anlık yalıtıma geçip sinüsün uygun olmayan yerinde tekrar iletime geçebilir eğer reaktör uygun seçilmez ise buda tristör üzerinden yüksek akım geçmesine sebeb olur buda tristörlerde delinmelere patlamalara sebebiyet verir.

Reaktör ilk yandığında iki kat güçlüsünü taktı firma tristörler 1800v idi sürekli patlayınca 2400v tristör takıldı ama onlarda patlıyor firma bu sistemi kurmadan evvel harmonik ölçümü yaptı yükler devrede iken hiç kondansatör kademesi devrede değilkende ölçüm yaptı.Her fazda 1adet diyot ve 1 adet tristör var diodlar üzerinden kondansatörler sürekli şarjda sizin anlayacağınız kondansatör üzerindeki gerilim +reaktör üzerinde düşen gerilim ve o anki ters tepe gerilimi toplanıyor ve tristörleri gerilimden deliyor diye düşünüyorum ayrıca tristöre paralel snubber yani RC var. Bu sistemin dizyn yanlışlığı var diye düşünüyorum çünkü 2500kva 600v çıkışlı trafo çıkışındaki başka firmanın tristör kontrollü kompanzasyono çalışıyor ve onda problem yok ama onlarda her fazda çift tristör var.Tristör voltajıda 2200v sizce sorun ne olabilir.

harmonikten kaynaklanıyodur bence.

---------------------------------------------------

acaba tristörün gate akımına bakıldımı çünkü gate akımının yüksekliğide yanmasına sebep olabilir

Düzenleme:
BuRçin.
Arka arkaya mesaj atmak yerine düzenle butonunu kullanınız

Forum istatistikleri

Konular
129,194
Kullanıcılar
451,557
Son üye
sait81

Yeni konular

Geri