Dinamo ve Motor

asenkron motorlardan elektrik elde edebilirsin fakat hiç bir işine yaramaz verim işe yaramayacak kadar düşük olur asenkron motorların alternatörden farkı sabit mıknatıslı ve rotoru sargılı olmamasıdır dinamolar farklı alternatörler farklı
dinamo: dışardan bi mekanik enerjiyle döndürüldüğünde dc gerilim verir
alternatör:dışardan bi mekanik enerjiyle döndürüldüğünde ac gerilim verir

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
namusait ' Alıntı:
Kardes tesekkur ederım verdıgın bilgiler ıcın br sorum daha olacak alternatör dediğimiz dinamo galiba dinamoyu nereden alablirim ornegim 230v 50 hz 16A üretecek bir dinamoyu nerden ve kac paraya elde edebilirim eger bi bilgi varir seniz sevirim.

Bu değerlere göre jeneratörünüzün yaklaşık 4 kw olması gerekir.

namusait ' Alıntı:
Tesekkur ederım hepinize aslında bana lazım olan 16 KVA alternatör müş arastırmalarım bunu kullanmam gerektiğini gösteriyor.

16 kva ev için biraz yüksek yaklaşık 6 dairelik bir binanın ihtiyacını karşılayabilir. Maliyetide ona göre yüksektir.
Dinamo DC üreteçlere alternatör AC üreteçlere denir.
Kullanacağınız akarsunun kapasitesine göre alternatör kullanabilirsiniz. Bir bilenle ne kadarlık altenatör kullanacağınızı öğrenin ona göre çalışma yapın gereksiz masraflardan kurtulursunuz.
Selamlar.

merhabalar;
7,5-8 kw bir mini hes yapıyorum. Bunun için en uygun dinamo tipi hangisidir ve nereden temin edebilirim.
Teşekürler.

problem şu ben soruyu bir defa nalamadım? nereye varmaya çalıştığınızız yada ne yapmaya çalıştığınızı hiç anlamadım

ama şöyle yanıt vereyim Alternatörü herkesten alırsınız 1. el 2. el yeni eski 2.2. kvadan 2200 kvaya kadar piyasada her yerde mevcut . ama alıp ne yapacaksınız onu bilemem .
elektrik üretecekseniz bu alternatörü 1 şekilde tahrik etmeniz gerekir . yani döndürmek neyle dönderirseniz döndürün

ama unutmayın HİÇ BİR ZAMAN ALDIĞINIZ ENERJİ VERDİĞİNİZDEN FAZLA OLAMAZ ..
ne yapmaya çalıştığınız anlatırsanız sanırım daha verimli olur

şimdi hesmi yapılacak evmi beslenecek ?
suyun debisi nedir kaç metreden aşağı akacak?

alternatörü sabit kaç devirde dönderebilirsiniz ?
bunun için düşündüğünüz mekanizma nedir ?

Son düzenleme:
Arkadaslar elektirik üretmedekullandıgımız bir dinamo ve birde elektirik motoru düşünelim. öreneğin elimde bir elektrik motorum var ben bu motoru elektirik üretmede kullana bilirmiyim. Yani elektirik motoru bana elektirik üretirmi. Üretirse verimi ne olur ve dinamo ile arasındaki farklar nelerdir.
mamusait kardeşim hiç bir güç harcadığı güçten fazlasını üretmez yani dere yatağından enerji üreteceksen motora ihtiyacın yok dinamoya ihtiyacın var ;) Dinamodan aldığın enerjiyi aküye aküdende Alternatör akıma çevirmen gerekiyor sadece ilk bakış böyle detayları çok fazla senin ihtiyacın olan motor değil Dinamo.. Unutma hiç bir güç harcadığından fazlasını üretmez bizim sektörde ;) ole olmuş olsa Baraja ihtiyacımız yoktu paşam :D Rast gele ama kafa yormuş olman bu işe bir yerden başlaman demek bence devam et :)Rast geLe

problem şu ben soruyu bir defa nalamadım? nereye varmaya çalıştığınızız yada ne yapmaya çalıştığınızı hiç anlamadım

ama şöyle yanıt vereyim Alternatörü herkesten alırsınız 1. el 2. el yeni eski 2.2. kvadan 2200 kvaya kadar piyasada her yerde mevcut . ama alıp ne yapacaksınız onu bilemem .
elektrik üretecekseniz bu alternatörü 1 şekilde tahrik etmeniz gerekir . yani döndürmek neyle dönderirseniz döndürün

ama unutmayın HİÇ BİR ZAMAN ALDIĞINIZ ENERJİ VERDİĞİNİZDEN FAZLA OLAMAZ ..
ne yapmaya çalıştığınız anlatırsanız sanırım daha verimli olur

şimdi hesmi yapılacak evmi beslenecek ?
suyun debisi nedir kaç metreden aşağı akacak?

alternatörü sabit kaç devirde dönderebilirsiniz ?
bunun için düşündüğünüz mekanizma nedir ?
Aynen Sevetd adlı kardeşime katılıyorum ben yazdıktan sonra Servetd kardeşimin cvbnı fark ettim bence aradığın cvp burda paşam Namusait Rast geLe

merhaba konuya sonradan dahil oluyorum ama bişey ögrenmek istiyorum 12 volt veya 24 volt verecek bir dinamo arıyorum acabanerdenbulabilirim şimdiden teşekür ederim .

slm arkadaslar donen bır makınadan pıl ve akulerde oldugu gıbı her an neden dogru akım yanı sabıt akım elde edemeyız konu hkkında bılgısı olan arkadaslardan sındıden allah razı olsun ceveplarınızı beklıyorum...

arkadaşlar benim de bir sorum olacak kısaca anlatayım araç şarj dinomosunu bir rüzgar türbününe balasam çıkışından konjektörle bir aküye bağlasam aküdende 5000 wattlık bir invektöre bağlasam bu şekilde elektrik üretip kullanabilirmiyim şimdiden teşekkürler...

arkadaşlar benim de bir sorum olacak kısaca anlatayım araç şarj dinomosunu bir rüzgar türbününe balasam çıkışından konjektörle bir aküye bağlasam aküdende 5000 wattlık bir invektöre bağlasam bu şekilde elektrik üretip kullanabilirmiyim şimdiden teşekkürler...

Bu konuda ŞEF isimli arkadaşımızın bilgisi çok fazla. cevap verecektir. fakat bunun için çok büyük ve sağlam bir rüzgar tribünü ve çok sağlam bir rüzgara ihtiyacınız var. redüktör ile anca araç alternatörünün elektrik ürettiği değerlere gelebilirsiniz. ama bunun için de çok sağlam bir rüzgar ve tribün lazım. 4 5 m/s lik rüzgarda elektrik üretemezsin alternatör ile Sebep ise

rolanti yani 600 - 800 rpm (Rotation Per Minute = Dakikadaki Devir Sayısı ) devirden aşağı dönüşlerde alternatör elektrik üretmez.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,911
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri