Direnç ile Volt Düşmezmi ?

Motorcie

Üye
Öncelikle tüm foruma merhaba
ben üniversiteye hazırlanan bir öğrenci olaraktan fizikte elektrik konusunda birşeye takıldım.benim bildiğim örnek elinde 4volt güç kaynağı varsa bununla 3 volt birşey çalıştırmak istiyorsan araya bir direnç koyar volt u düşürür kullanırsın.( yanlış biliyorsamda affola profesyonel olarak bir bilgim yok bu konuda.)fizikte ise elektrik konusunun dirençler kısmında volt asla düşmez akım düşer diye öğretiyorlar. burda kafama takıldı. eğer akım düşüyorsa misal 4 volt güç kaynağıyla nasıl 3voltluk birşeyi araya direnç koyarak çalıştırabiliyoruz.sizden profesyonel olarak bir bilgi almak istedim.Bu bilgilerden faydalanarak fizik öğretmenime bir açıklama yapıcam
şimdiden teşekkür ederim.

Direncin iki görevi vardır.
1-) İstenilen yere belli bir akım elde etmek
2-) İstenilen yere belli bir gerilim elde etmek için biz dirençleri kullanırız.
Fiziğe gelince bırak sen onları bırak çalışma ygs ye gel EML ye orada sana öğretirler demeyeceğim tabiki. ancak takdir ettim seni araştırman güzel.
soruna gelecek olursak V=I.R değil mi?
O halde akım düştüğü için Volt da düşer. ama alıcıya giren volt düşer pildeki gerilim hala 4V. bunun gibi. Kolay gelsin. Başarılar.

Son düzenleme:
Evet. R=V/I . Direncin değeri düşükse üzerindeki gerilim düşümü az olur ama yüksek akım geçer. Direnç yüksek ise az akım geçer ama üzerindeki gerilim artar.Kazan üniversiteyi,seni de elektrikçi yapalım

cevaplarınız için gerçekten teşekkür ederim durumu şuanda anladım keşke mühendisliğini okuyacak kadar çalışsam fakat okadar çalıştığıma inanmıyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…