Direnci Yanlış mı kullandım?

Sayın tossun2008 diyot bağlamak şarj esnasında artan voltaja çözüm olmaz,
sayın mmn, 3.2v dc çalışma gerilimine (@20ma) sahip beyaz parlak ledlerden (5mm) piyasada mevcut , bunlardan 4 tanesini seri bağlayıp önüne veya arkasına yaklaşık 500 ohm yarım watt lık direnç bağlayın ve bunu 64 lede (16 sıra) uygulayın.hem maliyetiz de azalır.
Dolu akü 12.6 volttur , (düşerse şarja girer zaten) böylece her bir led 3.15v , 20ma akım çeker, şarj esnasında da 500 ohmluk dirençler akımı 25ma civarında tutar, bu şekilde led ömürlerini azaltmamış olursunuz.
Motor kapalı iken akü diyelimki 11v ta düştü bu durumda led voltajı 2.75 olur , 10ma kadar akım çeker, sönük yandığından akü kontrolüde yapmış olursunuz.

Arkadaşlar;
Doğrusu aklım iyice karıştı.Lehimlenmiş 704 tane ledin akıbetini sizin verdiğiniz bilgilere göre tekrar düzenlemem gerekecek.Verilen bilgilerden hangisini uygulayacağımı şaşırdım.Şimdi:
Bir tabelada 64 tene led bağlı bu şekilde 11 tane tabalanın ledi lehimli.
Bu 64 ledin dizilimi: LED+LED+150 OHM (Araç aküsü- beyaz led)
Bu şekilde bıraksam ledlerin ömrü çok mu kısa kalır.Bunları tekrar düzenlemeden bu şekilde gitse ne kaybederim.
Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim..

150 ohma 12v verirsen 80ma akım çeker, 5mm lik ledler 20ma lıktır, (50ms gibi kısa bir süre için 50ma kaldırır).. iki ledi seri 150 ohma bağlayınca ledler yanar....bi dene istersen..

ledleri halihazırda satın aldınız mı? aldığınız ledlerin boyutu, çalışma akımı ,voltajı nedir ? "BEYAZ LED" demek muğlak bir ifadedir, sonuç olarak farklı öneriler okursunuz.

ledleri almadıysanız 3.2v günışığı 5mm led diye arayın 4lü seri yapın..bu ledler eşya renklerini daha iyi gösterir.
yada 3.6v beyaz kullanacaksanız 3lü seri yapıp 500-600 ohm direnç kullanırsınız... 500 ohm daha parlak yanar.(24miliamper)

300 ohm kullanarak 40ma lede led yakılır ama ledler kısa sürede gider.

.

Son düzenleme:
Sayın tossun2008 diyot bağlamak şarj esnasında artan voltaja çözüm olmaz,
sayın mmn, 3.2v dc çalışma gerilimine (@20ma) sahip beyaz parlak ledlerden (5mm) piyasada mevcut , bunlardan 4 tanesini seri bağlayıp önüne veya arkasına yaklaşık 500 ohm yarım watt lık direnç bağlayın ve bunu 64 lede (16 sıra) uygulayın.hem maliyetiz de azalır.
Dolu akü 12.6 volttur , (düşerse şarja girer zaten) böylece her bir led 3.15v , 20ma akım çeker, şarj esnasında da 500 ohmluk dirençler akımı 25ma civarında tutar, bu şekilde led ömürlerini azaltmamış olursunuz.
Motor kapalı iken akü diyelimki 11v ta düştü bu durumda led voltajı 2.75 olur , 10ma kadar akım çeker, sönük yandığından akü kontrolüde yapmış olursunuz.

Sn.Kural;
Benim anlatmaya çalıştığım çözüm son derece güzel ve basit bir çözümdür. Ayrıca akünün çeşitli şartlardaki gerilimlerini yazmışsınız. Bu değerlerin kesinkes olacağı ne malum. Dolayısıyla arkadaş hazır yapılmış lehimlenmiş devreyi en az zararla çalıştırabilmesi için en basit çözümü önerdim. Gerçi ben diyotları artan şarj voltajı için yazmamıştım. tamamen gerilim düşürmek için yazmıştım.

Arkadaş ledleri satın almak bir yana, devre üzerinde lehimlenmiş bile.

Piyasada 3 A kapasiteli diyot bulup 5 adet arka arkaya seri bağlayarak ledlerini beslediğin güç kaynağı ile ledlerin arasına seri olarak bağlayacaksın. Her bir diyotta 0.6 volt gerilim düşümü olduğuna göre 3 Volt luk bir gerilim düşürmek demektir. Bu da ledlerin ömrünü sanıyorum epey bi yükseltir.

Sn.tossun2008
Önerdiğiniz bu 3 A kapasiteli diyot fikri ledlerin lehimlerin sökmeden yapabileceğim kolay bir yöntem.
Sorun çıkmaz değilmi?

Sn.tossun2008
Önerdiğiniz bu 3 A kapasiteli diyot fikri ledlerin lehimlerin sökmeden yapabileceğim kolay bir yöntem.
Sorun çıkmaz değilmi?

Benzeri yaptığım işler var. Bu yöntemi genelde daha çok ölçü aletlerinde kullanıyordum. Ama oda led, sizin kullandıklarınızda.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,492
Kullanıcılar
452,061
Son üye
koray5252

Yeni konular

Geri