ecostar brülor kalibrasyonu

mubilya

Üye
arkadaşlar ecostar marka brülorun kazan uzerindeki sıcaklık olcer termometresini değiştirdik bu yuzden brülorun kalibrasyon yapılması gerektiğini soylediler. servis 700 tl para istiyor. bunu kendim yapma sansım yok mu? bilen arkadaslardan rica edicem tarif edebilirlese iyi olur

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kalibrasyon : Ölçüm veya geri bildirim sinyalinin reel değere eşleştirilmesidir.
Bunu kendinde yapabilirsin fakat kazanla ilgili (şom ağızlılık olarak düşünmeyin ama patlarsa vs ?) bir sorun yaşandığında siz mesul olursun.
Kazan kontrol sistemi önemlidir.Kalibrasyonu hassas bir termometre ile ölçü biriminin gerçek değerle eşitliyebilirsin. Aslında bu işi yapan arkadaşlar statik, dayanım gibi konularda pek bir bilgisi yoktur(Benim gözlemlediğim), bu ücreti sizin kazanınıza mesul olma ücretidir.
Sakın onlardan teknik bir veri beklemeyin çünkü ülkemizde ciddi anlamda mühendislik hataları yapılmaktadır.

Kolay gelsin

servis ücreti ve baca analiz ücretide bunların içindedir pt100 tipi tercopule lar değiştirildiğinde okuyucu sisteme tanıtılması kalibre edilmesi gerekir.

arkadaşlar ecostar marka brülorun kazan uzerindeki sıcaklık olcer termometresini değiştirdik bu yuzden brülorun kalibrasyon yapılması gerektiğini soylediler. servis 700 tl para istiyor. bunu kendim yapma sansım yok mu? bilen arkadaslardan rica edicem tarif edebilirlese iyi olur

sayın arkadaşım ben 200 tane buhar kazanı devreye aldım brülör kazan üzerinde ya 1 ve 2 ci kademe presostatı ile çalışır yada oransal transmitter ile çalışır brülöre pt100 veya termokupl montaj etmedim veya brülöre sıcaklık ölçer kablosu bağlamadım brülörden çok anlamam ama sorunu biraz daha açıklarsan anlatırsan iyi olur lütfen ayrıca termometre ne ?,brülördemi kazan panosundamı? ,termometrenin kendisinimi değiştin probunu sensörünümü konuyu açarmısın veya bana ulaşırsan anlatırım 5326673316

düşünsenize klasik bir brülörün yenisi 8000 tl 10 defa arızaya gelinse 7000 tl el insaf

Son düzenleme:
Konu hakkında çok detaylı bilgim yok ama bu kalibrasyon olayı biraz kafamı kurcaladı..

Sormak istediğim bir soru var..

benim asıl konum soğutma ve bizlerde bir çok çeşit sensör basınç transducer i kullanıyoruz. sensörlerde örneklersem 0-100 derecede belli ohm değerlerini veren sensör kullanırız. Bu sensörün olması gereken sıcaklıkta olması gereken ohm değerini sağlamaz ise bu sensör hatalı ölçüm yapıyor demektir. Cihazda kalibrasyon hatası gidermek için fornkiyonu yoksa o sensör atılır yerine yeni sensör takılır. bu sensör kalibrasyonuda öyle çok farklar okumaz çünkü bu kayma istenmeyen bir olaydır.

Sensörün değer kayması hiçbir zaman istenmeyen bir olaydır cihazı hatalı çalışmaya iter.

Eğer kazandada bu durum her sensörde mutlak kalibrasyon yapılması bana pek mantıklı gelmedi. Ama bu şahsi fikrimdir.

Bizim soğutma gruplarında 100 tane sensör taksamda bunlar arasında olup olacak en fazla 0,5 derece sapma olabilir aşağı yukarı. Buda çıkış suyu kalitesinde o kadar fark oluşturmuyor.

Kazanda bu fark kazanı riske atacak kadar 10 derece 20 derece veya daha fazlası oluyor ve mutlak kalibrasyon gerekiyor denilirse ben şüphe ederim..

Ama yine belirtiyorum bu benim fikrimdir...

Şimdi size bir tavsiyede bulunacağım. bulunduğunuz mevki deniz seviyesindeyse bir bardağa buzlu su diğer bardağada kaynar su hazırlayın sensörü buzlu suya daldırın cihazın ekranında 0 dereceyi görün kaynar suya daldırın 100 dereceyi görün görmeniz gereken sıcaklıklardan farklı bir sıcaklık görüyorsanız demekki kalibrasyona ihtiyacınız var demektir. Bunun doğruluğunu test içinde ölçüm yaptığınız kabın içine kalibrasyonu sağlam bir ölçü aleti ilede karşılaştırın..

Ama kazanlar mutlaka deneyimli kişilerin kontrolünde olmalıdır. İşletmelerde risk oluşturan noktadır. Bu riski almak ne derece doğru düşünülmesi gerekli..

kolay gelsin iyi çalışmalar..

buhar kazanlarında brülör pt100 veya termokpula göre çalışmaz ya 2 kademelidir presostatlarla çalışır durur yada oransaldır trannsmitter ile 4-20 mA alır çalışır durur brülörün kendi üzerindeki sıcaklığı basıncı veya mA ölçen dijital göstergeyi değiştiyseniz yanlış yapmışsınız bu durumda kalibrasyon ve PID kontrol şart 700 tl yi hemen verin yok o dijital göstergeye ısıyı gönderen termokupl u değiştiyseniz bence gerek yok eğer oransal ise transmitteri değiştiyseniz transmitter 4-20 mi çalıştırıyor idi yoksa 0-10 mu bu durumda yine kolay aynı değerde transmitteri değişin sorun olmaz ama kaç bar ve mA mi voltmu ona göre yapınız

adanada gördüğüm tüm buhar kazanları eksik veya bakımsız hiç kimse buna önem vermiyor siz yinede uzman birine baktırınız yada bana resim yollayınız

endüstriyel BEK BRÜLÖR hakkında

ana gaz girişi vana dan geçtikten sonra

1-kompansatör (brülör veya farklı sarsıntılarda süspansyon sağlar)
2-küresel vana (ana vana)
3-gaz filitresi (gaz ve borusundaki pislikleri tutar
4-giriş manometresi (gaz girişinin istenilen barda olmasını gösterir)
5-regülatör (gaz bsıncını otomatik ayarlar)
6-gaz çıkış manometresi (giriş manometre ile kendisi arasında basınç farkından dolyı filitre veya regülatöreki tıkanıklığı bildirir)
7-emniyet tahliye vanası (gaz birikimini kullanılmadığında dışarı atar)
8-multiblok emniyet ve işletme ventilleri (ateşleme esnasında gaz ventilini açar alev olmadığında kapatır)
9-sızdırmazlık kontrol seti
10-max gaz presostatı (300 mbar üstüne çıktığında sistemi komple kapatır stop)
11-min gaz presostatı (50 mbar altına düştüğünde sistemi kapatır stop)

bek brülör çalıştırılmadan önce gaz mutlaka bu 11 sistemden geçmeli ayrıca siz kazan dairesine şu sistemide yapmanızı tavsiye ederim

deprem sensörü,gaz kaçak sensörü,acil stop butonları

bu sistemle deprem olduğunda ana gaz valfi oto olarak kapanır deprem bitiğinde oto olarak açılır
gaz kaçağı olduğunda kapanır gaz kokusu bittiğinde açılır
acil durumlarda acil stoptan kapanır manuel kapatır sorun çözüldüğünde manuel açarsınız

doğal gaz borusuna brülör gövdesine panoya ve fırın veya makine şaseye topraklama yapınız

kapasite ayarı

ihtiyaç olan brülör kapastesi ( C ) 500 kw olsun

H=8250 kcal/m küp alt ısıl değer
P=860 kcal/1 kw kcal cinsinden
Q=CxP
Q=500x860=430000 kcal
V=Q/H
V=430000/8250=52.12 m küp/h gaz tüketir

arkadaşlar ben hergün doğal gaz şirketimizde makine mühendisinden bu ve benzeri eğitim alıyorum burada paylaşmak istedim ne dersiniz belli bir zaman sonra bek brülör kumanda devresi ve projesini anlatacağım şimdilik buraya kadar olan kısıma ekleyeceği olan arkadaşlarımız varsa hatları doğruları yanlışları yazsın lütfen burayı brülör başlığı altında toplayalım burası brülör bölümü olsun istedim site yöneticileride fikirlerini beyan ederse hoş olur

servisle pazarlık yaparak baglatmanı tavsiye ederim ni tekim servis brülörü elden geçirecek baca gazlarının kontrolünüde saglayacaktır teknik olarak kalibrede mekanik bir termometreyle gözlemleye bilirsin. kulandıgın termokupulların kodları brülörün çalıştırma fonksiyonel kartında kodludur bana kulandıkları çalışma modülünü söylersen hangi para metrede yapacagını anlatırım

Brülör oransalmı yoksa tek veya cift kademeli normal brulormu ...oransal degilse kalibrasyon neymis ben cok termostat degistirdim hatta gaz bruloru soktum taktm duymadım oyle bir sey...oransal haric ama onlarda bir ayar gerekebilir...

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bence gerek yok ac kapa yapıyosa sorun yok ama ilk bastan gozlem altnda tut zamanda kesiyomu deger ve kazan scakligi tutuyomu

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Forum istatistikleri

Konular
128,952
Kullanıcılar
451,143
Son üye
Bastonlu dede

Yeni konular

Geri