el çırpmamı algılayacak bir devre yapmak istiyorum

el çırpmayla lamba çalıştıracam yardım cı olursanız sevinirim

arkadaşlar bu konuda bir bilgi bulamadım.alkış sesiyle kronometre saymaya başlayacak bu konuda yardımcı olabiirmisiniz

sondan 2 arkadasın yazdıklarına cevap olarak forumda el cırpması ile ceken role sistemleri mevcut diye hatırlıyorum biraz arastırırsanız bulacaksınız eminim

simdi gelelim ana soruya

arkadasım bunun icin belli kıstaslar olması lazım diyen arkadas oncelikle katılıyorum ki ses örneklemesi yapman lazım yada sesin yaydıgı frekansı orneklemen lazım buna benzer bir robotik calısmam olmustu cok uzun sure once gerci ben robotu komple pc ile yonlendiriyordum ama mantık olarak acıklamak istedim sadece ben sesi oncelikle ogretiyordum yazılıma yani oncelikle sistemin basına gecik 100 - belkide 500 kere el cırpıp bunu orneklemen lazım daha sonra ise karsılastırma teknigini gelistirip bu ornek seslerle o an cırpılan el sesini karsılastırman lazım eger onceki orneklerle karsılasan biri varsa sistem ok yoksa off olsun yani kısaca mantık bu ama tabi asıl olay cok daha zor ornekleri ki bu kadar ornegi saklayacak bir hafıza lazım bunu hızlı bir sekilde işleyecek bir micro ve gelen sesle karsılastırmayı yine hızlıca yapacak bir micro eger komut işlem hızı cok onemli degil ise bu işlemi pic le yapabilecegini dusunuyorum ama dedigim gibi sadece teorik konusuyorum su an bunu real de denemis degilim benim similatorum pc de calısan bir sistem uzerine pic de bunu denemedim ama mantık olarak yapılabilir dediginiz gibi herkezin ki arastırmadım söyleminize gore konusuyorum el cırpma sesi farklı ise mutlaka 100 - 500 ornek den biri sizin o an cırptıgınız el sesine uyacak ve işlem gerceklesecektir .. ama genede ses frakans aralıgını bi kontrol etmek lazım bunuda 1-2 kisi uzerinde degil 10 larca kişi uzerinde denemek lazımki atıyorum 100 kişinin el cıpmasında % kaclık bir frakans aralıgı var ve bu 100 kişinin herbirinin 100-500 cırpması gercekten benzersizmi ???

ama genede ses frakans aralıgını bi kontrol etmek lazım bunuda 1-2 kisi uzerinde degil 10 larca kişi uzerinde denemek lazımki atıyorum 100 kişinin el cıpmasında % kaclık bir frakans aralıgı var ve bu 100 kişinin herbirinin 100-500 cırpması gercekten benzersizmi ???

arkadaşa bu konuda katılıyorum. tamam herkesin el çırpma sesi farklı olabilir ama ne kadar farklı bu da önemli alıcının ve karşılaştırıcının çok hassas olması lazım bence bu durumda da şöyle bir problem ortaya çıkacaktır; siz her seferinde aynı şiddetle el çırpabilecek misiniz? fikrimi soracak olursanız el çırpması değil de el çırpmasıyla oluşan bir kod deneseniz diyorum çırpma aralıklarını karşılaştırsanız atıyorum "aralıkları 1 sn olan 5 el çırpması gibi"

not: konuy hakkında araştırma yapmadan yorum yapıyorum sadece mesajları okudum ve tecrübelerime dayanarak mantıklı bir açıklama yapmaya çalıştım eğer yanlış düşünüyorsam lütfen uyarınız

saygılarımla

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,511
Kullanıcılar
452,090
Son üye
furkanklnc7042

Yeni konular

Geri