Elektriğe meraklı öğretmen

Sayın hocam, Kardeşim (yaşınız benden bayağı küçük) Sizin elektrikle uğraşmanızın buradaki kimseye bir zararı yok. Uyarı yapanları size tepki olarak algılayıp hırs yapmayın. ELEKTRİK TEHLİKELİDİR ve bunu anladığınızda (Allah Korusun) çok geç olabilir. Yukarıda yazmış olduğunuz kitabi bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorsanız öğrenin (Bu arada O kesit muhabbetinden birşey anlamadım :) ) Ama; Elektriğin olduğu veya olması ihtimali bulunan bir yerde çalışma yapmayın...
Slm....Uyarıları tepki olarak algılayıp hırs yapmıyorum kesinlikle...BU BİLGİLER KİTABİ DİYEREK 9 YILLIK UĞRAŞIMI KÜÇÜMSEDİN...BUNLAR HEM KİTABİ, HEM MERAK, HEM İLGİ, HEMDE EMEK... Bu bilgileri uygularak ve okuyarak elde ettim..9 yıllık bir uğraş.Çogu kaldıgım lojmanlarda buatları anahtarları söküp her kablonun ne işe yaradıgını bağlantılarını öğrenmek kolay olmadı..TakıldIgIm yerlerde elektrikçi arkadaşlarıma sordum...Ama uyarıların için teşekkürler...

KESİTE GELİNCE:
TOPRAKLAMA KESİTİ:
FAZ KESİTİ 16 MM2 KADAR FAZ KESİTİ İLE AYNI
FAZ KESİTİ 16MM2 İLE 35 MM2 ARASINDA İSE KESİT 16MM2
FAZ KESİTİ 35 MM2 DEN SONRA İSE KESİT FAZ KESİTİNİN YARISI KADAR OLMALI...

Bu arada sayın ustalarım ben işimi gücümü bırakıp binalara gidip elektrik tesisatı döşeyip bu işlerden para kazanmıyorum...Ailemin kardeşlerimin akrabalarımın işlerini hallediyorum ve ücret almıyorum..Görmüş olduğum hataları düzeltiyorum..Tabiki de bunu kendileri isterlerse yapıyorum. Örneğin sigorta değerleri çok yüksek takılıyo..Mesela abimlerin evinde 3 tane 40A C tipi sigorta takılmış..Yahu allah aşkına bu yapılır mı yavv? Resmen yangına davetiye...Kablolar ısındıgında ne olacak...Al sana yangın sebebi...Su tesisatına topraklama yapmışlar..İyi ki duş alırken altında can vermediler....Bu hataları düzeltebilmek için bu seviyeye kolay gelmedim..Ne okudum elektrik bölümünü ne de ustanın elinin altında çalıştım...Bir örnek daha bizim evimiz yeni yapı.Aydınlatma linyesi priz linyesi bir..Adamlar her linyeye 25A sigorta takmışlar...Oldu mu şimdi?? BEN 9 YILDIR BELKİ ELEKTRİĞİN E'SİNİ BİLE ÖĞRENEMEMİŞİMDİR... BU KADAR MERAK İLGİ VE ARAŞTIRMAMA RAĞMEN....ÇÜNKÜ ELEKTRİK DENİZDE DERYA...BU BİR GERÇEK...AMA BİZİM BURALARDA GELİP İŞ YAPAN USTALARIN DURUMU NE YAZIKKİ BU....

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm....Uyarıları tepki olarak algılayıp hırs yapmıyorum kesinlikle...BU BİLGİLER KİTABİ DİYEREK 9 YILLIK UĞRAŞIMI KÜÇÜMSEDİN...BUNLAR HEM KİTABİ, HEM MERAK, HEM İLGİ, HEMDE EMEK... Bu bilgileri uygularak ve okuyarak elde ettim..9 yıllık bir uğraş.Çogu kaldıgım lojmanlarda buatları anahtarları söküp her kablonun ne işe yaradıgını bağlantılarını öğrenmek kolay olmadı..TakıldIgIm yerlerde elektrikçi arkadaşlarıma sordum...Ama uyarıların için teşekkürler...

KESİTE GELİNCE:
TOPRAKLAMA KESİTİ:
FAZ KESİTİ 16 MM2 KADAR FAZ KESİTİ İLE AYNI
FAZ KESİTİ 16MM2 İLE 35 MM2 ARASINDA İSE KESİT 16MM2
FAZ KESİTİ 35 MM2 DEN SONRA İSE KESİT FAZ KESİTİNİN YARISI KADAR OLMALI...
Çok değerli öğretmenim. Sizin 9 yıllık uğraşınızı küçümsemiyor, tam tersine 26 yıllık tecrübemle sizi uyarmaya çalışıyorum. ELEKTRİĞİN ÖLÜMCÜL OLABİLECEĞİNİ, SİZİN ÖRNEKLERİNİZDENDE GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ; BAZI BEKLENMEDİK DURUMLARLA KARŞILAŞILABİLECEĞİNİ, BU DURUMLARIN GEÇ FARKEDİLMESİNİN ÜZÜCÜ SONUÇLAR DOĞURABİLECEĞİNİ anlatmaya çalışıyorum. Yoksa isterseniz ücret karşılığında yapın, Beni ilgilendirmez. Zira Ben de devlet memuruyum (Tabi ki elektrik teknikeri olarak).
Ama; Siz ısrarla size mani olmaya çalıştığımızı düşünüyor kendinizi ispatlamaya çalışıyorsunuz. Demek ki bir öğretmen olarak istenen seviyede değilsiniz. Üstelik yorumlarınızda kullanmış olduğunuz cümle yapıları hiçte bir Türk öğretmenine yakışır seviyede değil (Benimki kötü olabilir ama sizinki olmamalı).
Sizden 11 yaş büyük olmama rağmen, Ben Size Siz diye hitap ederken, Siz bana Sen diye hitap ediyorsunuz (yanlış anlaşılmasın Benim için önemli değil. Ama bir Türk öğretmeni için önemli olmalı). Görüldüğü gibi bir öğretmen olarak yapmanız gereken daha çok şey var. Bence önce onlara zaman ayırarak çocuklarımıza en iyiyi vermenin yollarını arayın. Sürç-i lisan ettimse affola.... Selametle...

çok değerli öğretmenim. Sizin 9 yıllık uğraşınızı küçümsemiyor, tam tersine 26 yıllık tecrübemle sizi uyarmaya çalışıyorum. Elektriğin ölümcül olabileceğini, sizin örneklerinizdende görüldüğü gibi; bazı beklenmedik durumlarla karşılaşılabileceğini, bu durumların geç farkedilmesinin üzücü sonuçlar doğurabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Yoksa isterseniz ücret karşılığında yapın, beni ilgilendirmez. Zira ben de devlet memuruyum (tabi ki elektrik teknikeri olarak).
Ama; siz ısrarla size mani olmaya çalıştığımızı düşünüyor kendinizi ispatlamaya çalışıyorsunuz. Demek ki bir öğretmen olarak istenen seviyede değilsiniz. üstelik yorumlarınızda kullanmış olduğunuz cümle yapıları hiçte bir türk öğretmenine yakışır seviyede değil (benimki kötü olabilir ama sizinki olmamalı).
Sizden 11 yaş büyük olmama rağmen, ben size siz diye hitap ederken, siz bana sen diye hitap ediyorsunuz (yanlış anlaşılmasın benim için önemli değil. Ama bir türk öğretmeni için önemli olmalı). Görüldüğü gibi bir öğretmen olarak yapmanız gereken daha çok şey var. Bence önce onlara zaman ayırarak çocuklarımıza en iyiyi vermenin yollarını arayın. Sürç-i lisan ettimse affola.... Selametle...
slm... ben sizin uyarılarınız için önceki mesajımda teşekkür ettim zaten...işimi gücümü bırakıp sadece elektrikle de uğraşmıyorum...gerekli güvenlik önlemlerimi alarak işe koyuluyorum..neden bu sanal ortamda kendimi ispat etmeye kalkışayım kki...saygı beyindedir, kalptedir...bunu hiç bir zaman unutrmayın..bir insan çok yalaka olabilir amirlerine çevresine ama arkasaından da atıp tutar....neyse...samanlıkta iğne aramaya benzer 'siz yerine sen kulanmışım tabiri'..nasıl oldu da bunu görebildiniz... Benim öğretmenlik seviyemi siz belirleyemezsin...Bu size hiç yakışmadı...Hele de yıllarını iyi bir nesil yetiştirmeye çalışan bir öğretmene...Çocuklarımla ilginiyorum...Hem de çokkk..Ama sadece hayatım çocuklardan ibaret değil..bu da bir gerçek...insanın meraklı oldugu alanlar vardır..tekrardan söylüyorum uyarıların için teşekkürler ertek68 abi...

Son düzenleme:
Bu sanal ortamda ufak da olsa bir söz nasıl oluyor da bu kadar incelikte fark ediliyo..Bir öğretmene seviyen bu kadar diyebilmek hele de bu sanal ortamda çok yadırganacak bir tabirdir...Bu öğretmenin elektrikle uğraşması ilgili meraklı olması çocuklarla ilgilenmediği veya az ilgilendiği anlamına mı gelir? Bence herkes nasıl bir uslup kullandıgı kendisi ölçüp tartsın...

Adam 30 yaşında, reşit ve risklerin farkında. Bu konuyu uzatmak yersiz.

hocam tebrık ederım insanoğlu azmettikten sonra yapamıyacağı hiçbirşey yoktur sizde azımlısınız teorı demış arkadaşlar o konuda katılmıyorum arkadaşlara teorı bılmemek doğru işi engeller ama arkadaşlar unuttuğunuz gormedığınız bır noktayı görmezden geliyorsunuz ustelık hocam dıye hıtap edıyorsunuz:)bu işi yapan kişi sinif oğretmenı yanı temelde araştırmacı internetıde var hocamın teoriyi öğrenmek okadar zormu bence hocam için kolay benım üretimini yaptığım tlf motor kumanda cihazını arazıde elektrik panolarına takan oğretmen arkadaşlarım var bayılık usulü beraber çalışıyorum hiçte sorun yaşamadım elekt. muhendıslerı alınmasınlar bir mühendis arkadaşa bır hafta montajını tarıf ettığım oldu bir oğretmen arkadaş a gonderdım antalyaya kullanma klavuzunu okuyup bana ıhtıyaç duymadan cihazı taktı bır başka oğretmen arkadaşim arızaları yapabılıyor Ertek68 arkadaşimiz ıddıasında haklı ama her penseyı arka cepıne kontrol kalemını gömlek cepıne koyan elektrikçilerden değıl ertek68 arkadaşin dedıklerı cahıl elektrikçiler için geçerlı :))arkadaş alınmasın benım gıbı devlet memuru ben emeklı oldum 10 yıldır daha yenı branşımda cesaret buldum hanı derlerya devlet memuru emeklı olunca sudan çikmiş balık bu deyımı ben kabul edıyorum piyasa işi cesaret ıstıyor memurken elektronikçiyim elektrığı bılmezmıyım gayette ıyı bılıyordum ama laboratuvarımda elektrık arızası oldumu elektrikçi arkadaşları çağirıyordum şimdı tam aksi 120 kwattlık sulama motorları panosuna gırıp kumanda takıyorum kolay gelsın

Son düzenleme:
hocam tebrık ederım insanoğlu azmettikten sonra yapamıyacağı hiçbirşey yoktur sizde azımlısınız teorı demış arkadaşlar o konuda katılmıyorum arkadaşlara teorı bılmemek doğru işi engeller ama arkadaşlar unuttuğunuz gormedığınız bır noktayı görmezden geliyorsunuz ustelık hocam dıye hıtap edıyorsunuz:)bu işi yapan kişi sinif oğretmenı yanı temelde araştırmacı internetıde var hocamın teoriyi öğrenmek okadar zormu bence hocam için kolay benım üretimini yaptığım tlf motor kumanda cihazını arazıde elektrik panolarına takan oğretmen arkadaşlarım var bayılık usulü beraber çalışıyorum hiçte sorun yaşamadım elekt. muhendıslerı alınmasınlar bir mühendis arkadaşa bır hafta montajını tarıf ettığım oldu bir oğretmen arkadaş a gonderdım antalyaya kullanma klavuzunu okuyup bana ıhtıyaç duymadan cihazı taktı bır başka oğretmen arkadaşim arızaları yapabılıyor

Meraba tekin126 abi..Teşekkür ederim öncelikle...Geçenlerde bir arıza meydana geldi komşumuzda..Ana branjman hattı yer altından geliyordu...Bu branjman hattının 2 kablosu kopmuş ve 4 daireli ev tek faza kalmıştı..Bir dairenin elektriği vardı diğerleri yoktu...Bir usta getirdiler adam baya uğraştı ve yeni kabloyla değiştirdi..Berberde otururken başka bir elektrikçiye olayı anlattılar.. Bu elektrikçi de yııların elektrikçisi güya..Adam nedese beğenirsin..O elektriği diğer dairelere de dağıtsaydınız ve kabloyu değiştirmeye gerek yok dedil..Yani 4 evi monofozeyle besleyecek usta... Bir de kablonun kopan kısmı topraktaydı diyelim ki su sızıntısı oldu toprağa basan adamın çift faza maruz kalma durumuy da söz konusuydu...Lafa atılıp tartışacaktım sonra boşver dedim..Sonra diyecekler bak bak öğretmen adam yılların elektrikçisiyle tartışıyo diyecekler diye müdahale etmedim...Kimsenin ustalğına lafım yok...Ama yapılan bu hatalar ne gibi sonuçlar ortaya çıkarır biliyorsunuz...İnan ki tekin126 abi elektriğe çok kafa yordum..çok sordum çok araştırdım...ŞİMDİ NE GÜZEL..BİR ELEKTRİK ARIZASI OLDUGUNDA KENDİM YAPIYORUM..AİLEMİN İŞİNİ DE YAPIYORUM...YENİ ŞEYLER DE ÖĞRENİYORUM BU SİTEDE..MUTLU OLUYORUM ELEKTRİKLE İLGİLİ YENİ BİRŞEY ÖĞRENDİĞİMDE..SAYGILAR..

Son düzenleme:
sayın öğretmen27 arkadaşım yukarıdaki yazıları eleştirileri okudum içlerinde haklı eleştiriler olduğu gibi tabiiki çok haksız eleştirilerde yok değil. haksız ve tabii ki kırıcı. ama ben sizin yerinize olsam arkadaşların haksızlığını ispatlamak için kendimi elektrik konusunda en güzel şekilde yetiştirirdim. ve onlarla her türlü konuda tartışırdım. arkadaşlarında eleştirisi aslında size herhangi bir zarar gelmemesi için yoksa bu formdaki arkadaşlarımızın hepside birbirlerine yardımcı olmak için çaba sarfediyorlar. her zaman sorularınıza açıkız içtenlikle bildiklerimizi paylaşırız.slm

sayın öğretmen27 arkadaşım yukarıdaki yazıları eleştirileri okudum içlerinde haklı eleştiriler olduğu gibi tabiiki çok haksız eleştirilerde yok değil. haksız ve tabii ki kırıcı. ama ben sizin yerinize olsam arkadaşların haksızlığını ispatlamak için kendimi elektrik konusunda en güzel şekilde yetiştirirdim. ve onlarla her türlü konuda tartışırdım. arkadaşlarında eleştirisi aslında size herhangi bir zarar gelmemesi için yoksa bu formdaki arkadaşlarımızın hepside birbirlerine yardımcı olmak için çaba sarfediyorlar. her zaman sorularınıza açıkız içtenlikle bildiklerimizi paylaşırız.slm
Meraba Rezistans Bey...Ben o ustaların elektrik tehlikeli dikkat etmeniz gerekir gibi eleştirilerini ve önerilerini anlıyorum..Ama birileri benim öğretmenlik seviyemi sorgularsa hele de beni tanımadan buna çok sinirleniyorum..Saygılar ve sevgiler...

Meraba Rezistans Bey...Ben o ustaların elektrik tehlikeli dikkat etmeniz gerekir gibi eleştirilerini ve önerilerini anlıyorum..Ama birileri benim öğretmenlik seviyemi sorgularsa hele de beni tanımadan buna çok sinirleniyorum..Saygılar ve sevgiler...

Değerli hocam; biz sizinle meslektaş da sayılırız,çünkü ben de formasyonlu (1 sene Erciyes Üniversitesi’nden alınan 8.sınıfa kadar ilköğretim sertifikalıyım) bir mak.müh’iyim.1 sene de 2.Hv.İkmal Bak.Merkezi’nde Teknik dökümanlar için Teknik İngilizce Eğitimi aldım.Annem de,onun babası da keza öğretmendirler.Öğretmenevi kartım da var,sıkıldıkça orada gazete okur,arada tv de seyrederim.

Gelelim sizin forumda tartışma konusu edilen özel durumunuza.Şimdiye kadar yaptığınız işlerden gurur ve şevk duymanız,ayrıca bu işi severek ve heyecanla yaptığınızı da açıkça ifade ediyor.Elektrik mesleği zevkli olduğu kadar tehlikeli,riskli yanı olan bir meslek olma özelliğini,sizin de bir eğitimci olarak çok iyi bilincinde olduğunuzu farzederek uyarı ve caydırma tarzında bir yazı sergilemek de ayrıca hiç istemem.Yeterli tecrübe ve özgüveniniz olmasa (Siz de okulda öncelikle benlik kazanımı ve özgüven oluşumunu mutlaka öğrencilerinize ilk başlarda mutlaka da anlatıyor olmalısınız hiç şüphesiz) bu işten çekinir ve yapmaktan da mutlaka cayardınız.Bunu ayrıca siz bu noktalara kadar da gelmişken sizinle tartışmanın zaten bir anlamı olmaz.Bunu özellikle üzerine basarak belirtmemiz de, tamamen sizin,çevrenizin ve ailenizin,kendi güvenliğiniz ve emniyetinizin en azami ölçüde arttırılmaya çalışılmasıdır,art niyet veya sizi hiçbir şekilde bu işten caydırmak,vazgeçirmek hedefli de olamaz,sakın bu konuda yanlış olarak da düşünmeyin.

Ben elektriğe 13-14 yaşında çocukken oyuncak arabalara minik ampüllerden far takıp telli direksiyonla,içinde yassı pil varken,anahtarla yakarak dc.elektrikle ilk tesisat macerama başladım.Daha sonra 16-17 yaşında topraklı prizleri faz-nötr-toprak hattını iyi ayırt ederek kablo-fiş bağlantılarını,uzatma kabloları yapmaya,trafo nüvelerini söküp, trafo sarıp başka trafolar yapmaya,alternatörlerin çalışma prensibini,seri (Üniversal) motor sarımını,ac. akımın özelliklerini,diyotun fonksiyonu,ac akımların direklerde ne şekilde iletildiği,ac ve dc arasındaki farkları,bu akımların üretim kaynaklarını,menşeini,üretilmesini,eve kadar gelişini,nötürün dünyada topraktan iletilmesini,derslerden değil,”Nasıl Çalışır?” ansiklopedisinden inceleyerek,teorik yollardan çözümlemeyi başardım.Mak.fakültesinde bunlar öğretilmiyor,kendi gayretimle çözdüm tüm bunları inanın.

Bundan sonra da gerisi çorap söküğü gibi geldi,yani adaptör yapımı,montajı,araba teypleri,hoparlör bağlantıları,evdeki şalterler,sigortalar,otomatlar,elektrik süpürgelerini açtım,kapadım,dijital saat,müzikle yanan modülatörler,RF uzaktan kumandali ile flüoresanları yakıp söndürme,vumetrelerin lehimli montajını (Kit),vb.yaptım,hem elektrikçileri devamlı olarak gözlemledim,hem de basitçe bu devreleri oluştururken,bir yandan da işin teorisini de kavramaya çok gayret ettim.Çünkü her ne şekilde yapılırsa yapılsın,teorik bilgi desteğinden yoksun kalan uygulamaların,insana güvensiz ve emniyetsiz iş yapıyor intibasını uyandıracağını aklımdan hiç de çıkarmadım.

Sizin de benim yolumdan ilerleyeceğinizi,zamanla teorik bilgi eksikliğinizi tam olarak telafi edeceğinize sonsuz güvenim var.Zamanla bu sizdeki bu heves ve heyecan olduktan sonra hiç sorun olmayacak,kolayca el becerisi,pratiğinizle bu bilgiler bütünleşecektir,bundan kuşkunuz bulunmasın.Yeri gelmişken üniversitede zamanla bilgi alışverişinde bulunduğum “Serkan” kod adlı mak müh.sinin,sizin gibi elektriğe çok meraklı olduğunu,ev tesisatını ekmek parası için yaptığını,ilave olarak tabela yazmak,üniversitedeki öğrencilere para karşılığında proje ödevi hesaplarında yardımcı olmak,vb.bir koltukta birkaç karpuzu taşımak gibi çeşitli işleri vardı.Ancak müh.lik eğitiminden almış olduğu bir miktar elektrik bilgisi (Kaynak dersinden elektriğin elektron ve pozitif yüklerin hareketiyle ark (Plazma) içindeki yolculuğu,malzeme dersinden elektrokimyasal olaylar,galvanik pil oluşumu (Farklı metallerin asitli havada pil oluşturması),elektroteknik dersinden flüoresan bağlantılarının devre yapısı,elektrikle ilgili genel bilgiler,vb.en hayati bilgileri,kendi beceri,merak,isteğiyle (Sizin yaptığınız işler gibi) birleştirmek suretiyle,bilinçli ve emniyetli olarak bu mesleği yapmaktaydı.

Ancak diğer arkadaşların ve benim de üzerinde ısrarla durarak size söyleyebileceğim en önemli ve can alıcı nokta aşağıdaki ilkeler olacaktır;

1-ELEKTRİK AFFETMEZ!
2-ELEKTRİK DÜZENİ ÇOK SEVER!
3-ELEKTRİK KALİTELİ MALZEMEYİ ÇOK SEVER! (UCUZ MALZEMEYİ HİÇ SEVMEZ,BİR YOLUNU BULUR,BAHANE YAPAR,YANGIN ÇIKARIR,TÜM GÜVENLİĞİ TEHDİT EDER)

Bu prensipler aklınızda hep bulunuyorsa,içinizdeki bu heyecan da hiç bitmiyorsa,teorik bilgileri de en kısa zamanda tamamlarsanız neden olmasın diyorum ben.Kimse doğuştan elektrikçi olmuyor ki,ya ekmek parası veya sizin benim gibi hevesle,araştırmayla,teorik bilgileri hazmederek kendi çapında da mükemmeli yakalamaya çalışıyor.Ancak benim izlediğim yol gibi öncelikle elektriğin santralden 3 fazlı olarak nasıl üretildiğini,naklini,trafolarla yükseltilip düşürülmesini,elektrik kanunlarını (ohm,kirşof,vb.) çok iyi kavramanız,ondan sonra elektrik mesleğini daha bilinçli ve özünü,aslını bilerek yapmanızda sizden yaşça oldukça büyük olan bir arkadaşınız,meslektaşınız olarak tavsiye etmemde sakınca görmüyor,hatta çok da gerekli görüyorum.Herşey sizin iyiliğiniz içindir,bu forum başlıbaşına bir eğitim yeridir,burada birçok eksiğiniz,açığınızın da kolayca kapatılacağına (Öyle olmasa bize başvurup fikirlerimizi tek tek almak ihtiyacınız da olmazdı,direk olarak da kimseye danışmadan bu işlerinizi yapmaya da devam ederdiniz)

Kusura bakmayın,mesaj biraz uzun içerikli oldu,ama tüm bunları çok detaylı olarak size bu konunun hassasiyetinin iyice farkında olan birilerinin (Biri de ben oldum bu arada) hatırlatması da gerekliydi değerli hocam.Tüm elektrik işlerinizde ayrıca kolaylıklar diliyorum sevgili meslektaşım.Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,884
Kullanıcılar
451,028
Son üye
Mashiro Shiina

Yeni konular

Geri