Elektrikçilerin Maaşları Neden Düşük?

forumdaki kaç kişi gerçekten elektrikçi . verilen cevapların yarısı gerçeği yansıtmıyor arkadaşlar . bir işyerinde çalışma süreleri arkadaşların acaba kaç yıl . işe gir 1500 - 2000 tl maaş isterim ya 1-2 ay çalış kendini bir kanıtla işyerini kola işyeride seni kollasın o zaman 1500 -2000 TL senin köpeğin olsun . ben 1600 tl maaş yol-yemek-sigorta senelik 2-3 maaş işin yoğunluğuna göre değişir primle elektrikçi bulamıyorum . eski ustalık sorumluluk en önemlisi insanlık kalmamış arkadaşlar ben bu işin lisesinden çıraklığından en son çalıştığım yerde de 11 yıl çalıştım . forumda bazıları atıp tutuyor her işte olduğu gibi elektriktede meslekten olmayanların yüzünden gerçek kişilerde zarar görüyor .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Evli, tek çocuklu bir usta,

500 TL kira
200 TL doğalgaz
100 TL elektrik-su-telefon
150 TL okul masrafı
200 TL pazar parası
250 TL market masrafı
100 TL giyecek masrafı
250 TL çay-sigra parası (cep harçlığı)
150 TL eşinin harçlığı
100 TL görünmez ekstra masraf (düğün olur, hastalık olur, cenaze olur...)
2000 TL çalışmaya değecek asgari ücrettir. Ne bir birikim yapılabilinir. Ne bir takside girilebilinir...

Açılımını yaptığım masrafların abartlı olduğunu düşünen var mı ?

Sayın Şerif-58, ben gerçek bir elektrikçi olduğumu düşünüyorum. :) 27 yıldır mesleğimi yapıyorum ve %50 sine hakimim... İşverenlerin sıkıntılarını da çok iyi biliyorum... Esnaf çocuğuyum. İşverenlik yaptım. Halen tek tabanca çalışmaya devam... Bir ara sıkıntıların getirdiği psikolojik baskıyla, maaşlı çalışmaya karar vermiştim... Ama beceremedim. Çünkü salla başını al maaşını yapamadım... Aynı stres-sıkıntıyı çekeceksem, neden maaşlı iş diye düşünüp, geriye döndüm... Şimdi müteahit işi yapmıyorum. Adam çalıştırmak zorunda kalmıyorum... Tek başıma altından kalkabileceğim gibi, peşin ve tatlı paralı işler yapıyorum... Cebim para gördü biraz... :)

Kısacası Algısı yok vergisi yok diyorsunuz. veya ben yanlış anladım

Teknik adam pazarlık yapmasını bilmez patron adamın işi pazarlıktır. Patron adam teknikten anlamaz pazarlıktan anlar onlarla pazarlık diliyle konuşmak gerekir. Pazarlıkta deneme amaçlı denilir ama deneme süreleri genelde hiç bitmez. İyi maaş için sadece teknik bilgi yetmez ticari bilgi de gerekir.

evli, tek çocuklu bir usta,

500 tl kira
200 tl doğalgaz
100 tl elektrik-su-telefon
150 tl okul masrafı
200 tl pazar parası
250 tl market masrafı
100 tl giyecek masrafı
250 tl çay-sigra parası (cep harçlığı)
150 tl eşinin harçlığı
100 tl görünmez ekstra masraf (düğün olur, hastalık olur, cenaze olur...)
2000 tl çalışmaya değecek asgari ücrettir. Ne bir birikim yapılabilinir. Ne bir takside girilebilinir...

açılımını yaptığım masrafların abartlı olduğunu düşünen var mı ?

Sayın şerif-58, ben gerçek bir elektrikçi olduğumu düşünüyorum. :) 27 yıldır mesleğimi yapıyorum ve p sine hakimim... Işverenlerin sıkıntılarını da çok iyi biliyorum... Esnaf çocuğuyum. Işverenlik yaptım. Halen tek tabanca çalışmaya devam... Bir ara sıkıntıların getirdiği psikolojik baskıyla, maaşlı çalışmaya karar vermiştim... Ama beceremedim. çünkü salla başını al maaşını yapamadım... Aynı stres-sıkıntıyı çekeceksem, neden maaşlı iş diye düşünüp, geriye döndüm... şimdi müteahit işi yapmıyorum. Adam çalıştırmak zorunda kalmıyorum... Tek başıma altından kalkabileceğim gibi, peşin ve tatlı paralı işler yapıyorum... Cebim para gördü biraz... :)

herkes sizin gibi düşünsede gelsin 2000 değil 2500 vereyim ama 1-2 ay ondan sonra havalara girmeler hemen müşterileri kapmalar vs vs vs ....... Halen 6 kişi çalışıyor ve sürekli işini yaptığım firmalar var .

Gerçekleri bilenler biliyor bilmeyenler de yavaş yavaş öğreniyor

Dedim ya, işverenlerin sıkıntılarını da iyi biliyorum, eleman çalıştırmanın sıkıntılarını da...
Eleman ile işveren arasındaki ekonomik ilişki, bir nevi ortaklıktır.
2000 TL net maaş alan elemanın, SGK, yol-yemek parası vs. vs. ile işyerine maliyeti yaklaşık 3000 TL dir... Bu eleman işyerine en az 6000-7000 TL para kazandırmalı ki, o maaşı almaya devam edebilsin... Öyle ya, firma zarar ederse kapanır veya eleman çıkarır...

Genç arkadaşlarımız heyecanlarına yenik düşüyorlar tabi... Hevesliler... Ama mesleki yeterliliklerini arttırmaya değil, para kazanmaya hevesliler... Unutmamaları gereken en önemli unsur, parayı "bilgi + tecrübe + zeka"nin kazanabileceğidir...
Kusura bakmayacaklar... Ne ben, ne de başka bir işveren usta, 1-2 yılda kimseye meslek öğretmez ! Sadece üzerimizdeki hammaliyeyi alabilecekleri kadar birşeyler gösteririz o kadar...

Müşteri kapmak ??? Bırakın yanımda çalışan elemanı, en ciddi rakibim bile benim müşterimi kapamaz... Ta ki ben istemeyeyim... ;)

ben bu yüzden işi bıraktım verilen zamm vaatleri tutulmayan sözler vs. vs. TEK KALEM Bakım departmanı sorumlusuna ''bugün zam olayını çözün yok çözemiyorsanız yarın sabah ben yokum'' dedim tabiki çözemediler bende işi bıraktım......
Amaaa çıkmadan önce biraz daha yükses maaşla iş bulmuştum.... :D :D onun rahatlıgı ile verdim ceryanı verdim ceryanı :D namussuzlar yeter sen bize bi topraklama çek maaşı yükseltelim demedi :D:D yeni başlangıçlara yelken açtık...

Piyasaya henüz tam atılamadık ama benim gözlemlerime göre ucuza iş yapıp çok müşteri kapma hırsından dolayı.

meslek liselerinde az maaşla işe başlayıp piyasayı düşürmeme dersi çıkarılmalıı...

Forum istatistikleri

Konular
129,006
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri