elektrik - ısı

mrtulbs

Üye
Herkese merhaba
Isıyı iletetip elektriği iletmeyen katı maddeler varmıdır, varsa bunlar nelerdir.
Bizleri bilgilendirirseniz sevinirim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
ısıyı iletip elektriği iletmeyen bir sürü malzeme vardır. Ne amaçla kullanacaksanız, o amaca uygun malzeme bulmak lazım.Ve ısı iletiminen kastınız,ne kadar bir ısı.Örneğin,kâğıt,kuru halde iken elektriği iletmez,ama ısıyı iletir.Fakat belli bir sıcaklığı geçtiğinde alev alır.
siz kaç derece sıcaklıktan bahsediyorsunuz?

Porselen, cam, mermer...
Elektriği iletme konusu görecelidir. Voltaj yükseldikçe malzemenin yalıtkanlığı azalır ve iletime geçer.

ben metal boru içerisinden gecen bir sıvıyı ısıtmada kullanmak istiyorum.sıcaklık yaklasık olarak ısıtıcıda 300ºC olacak.Bu sıcaklıgı en verimli ve guvenli bir şekilde sıvıya nasıl aktarabilirim? ilginize şimdiden tasekkur ederim.

biraz pahalıdır ama,teflon bu iş için uygun gibi geldi bana.Verim konusunda bilgim yok ama.elinizde hazırda ısıtıcı varsa,nasıl bir şey? yani borudan geçen bir sıvıyı ısıtmak kolay değil pek.tabii kaç dereceye ısıtacağınız da önemli :)

Metal içindeki suyu ısıtmak için esanjör kullanabilirsiniz.Yapmış olduğumuz projede komprasörde oluşan sıcaklığı esanjör kullanarak,ısıyı suya aktarmıştık.

Son düzenleme:
eski utulerde ve kalem havyalarda kullanılan bi madde vardı saydam bişeydi ismini bilmiyorum ama ısıtıcı rezistanslar bu maddeye sarılıydı.kalem havyalarda hala kullanılmakta.bu madde hakkında bilgisi olan varmı?
diger bahsettiğiniz yontemlerde uygulanabilir ama maliyet yuksek olur.

mrtulbs arkadaşım.Bahsettiğiniz malzemenin adı mikanittir.Levha olarak satılır.

ben metal boru içerisinden gecen bir sıvıyı ısıtmada kullanmak istiyorum.sıcaklık yaklasık olarak ısıtıcıda 300ºC olacak.Bu sıcaklıgı en verimli ve guvenli bir şekilde sıvıya nasıl aktarabilirim? ilginize şimdiden tasekkur ederim.

arkadaşım boru içine yerleştireceğin bir boru tipi rezistansla sıvıyı ısıtabilirsin.....elektrikli şofben mantığı....bilmiyorum ben mi yanlış anladım soruyu?kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
129,145
Kullanıcılar
451,478
Son üye
ugur3377

Yeni konular

Geri