Elektrik Faturası Gün Eksikliği Nasıl Çözülür ?

abdullahse

Üye
Rize / İkizdere köyümüzde elektrik sayaçları genelde temmuz ağustos ayları gibi yılda 1 yada 2 defa okunarak Aksa Çoruh tarafından faturalandırılıyor.
Bu sene gelen faturalardaki bir hata dikkatimi çekti.
01/08/2024 tarihinde gelen faturaya göre kullanımımız son 80 güne ait olarak gösterilmiş.
Oysaki bu faturadaki sayaç ilk endeks değerlerimiz geçen sene (31/07/2023) tarihindeki okunan değerler.
Fakat bu değerler 13/05/2024 de okunmuş gibi gösterilmiş.
Sonuç olarak son 365 günde kullandığımız elektrik son 80 günde kullanılmış gibi gösterilmiş.
Faturanın 8*365=2920KW’lık kısmı düşük kademeden olması gerekirken 8*80=640KW’ı düşük kademeden gösterilmiş.
Haksız yere 2920-640=2280KW’ı yüksek kademeden fatura etmişler.

Firmaya itiraz ettim. 1 haftadır dönüş bekliyorum. Bu konuda başka ne yapabiliriz?

Köyün tamamının faturalandırması bu şekilde. Köyde oturan kesim genelde yaşlı vs. olduğu için durumun farkında bile değil. Kimsenin birşey yaptığı yok.
Benim tahminim kasıtlı yada kasıtsız şekilde firma tarafından 13/05/2024 tarihinde birşey yapılmış. Faturalar okunmuş gibi gösterilip geçen seneki değerler sisteme yazılmış.
Bu arada köyde sayaçların hepsi ev dışında. Ulaşılamama gibi bir durum yok.

Yoksa acaba devlet bir kanun mu çıkardı bu okuma süreleri ile alakalı. Çıkarsa bile saçma olur. Elektrik idaresi gelip saati zamanında okumuyor. Sonra katlamalı fatura çıkarıyor. Kullanıcının suçu ne.

Gelen son 3 faturayı ekledim. Kontrol edebiliriz. Yoksa ben mi yanlış anlıyorum birşeyi

Ekli dosyalar

• IMG_5075.jpeg
    IMG_5075.jpeg
    265.9 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_5074.jpeg
    IMG_5074.jpeg
    269.5 KB · Görüntüleme: 2
  • IMG_5073.jpeg
    IMG_5073.jpeg
    272.3 KB · Görüntüleme: 2
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

Forum istatistikleri

Konular
129,107
Kullanıcılar
451,426
Son üye
abdullahse

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri