Elektrik Kaçağı Var

acilse kardeş yapabiliyorsan duvara bir delik del uzun vida veya çivi çak kablonun bi ucunu çiviye bi ucunuda buzdolabı çamaşır veya bulaşık makinesinin gövdesinde iletken olan bi yer bul bağla..idareten topraklama yaparsın.

o kadar uğraşmaya gerek yok. Bir saksıyı buzdolabının yanına koysun. içindeki toprağa kablo batırıp buzdolabına bağlasın . Ne de olsa, ikisi de bir işe yaramıyacak. böylesi daha kolay :)

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
o kadar uğraşmaya gerek yok. Bir saksıyı buzdolabının yanına koysun. içindeki toprağa kablo batırıp buzdolabına bağlasın . Ne de olsa, ikisi de bir işe yaramıyacak. böylesi daha kolay :)

saksının içindeki toprağı toprak olarak düşünmekle, çivi çakmak arasında fark var. O farkta aşağıda izah edildiği üzeredir.

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihaza insanın dokunması durumunda oluşacak devrede akımlar yukarıdaki gibi olacaktır. Cihaz çalışmaya devam eder.

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihazın hemen yanına bir çivi çakılıp, bu çivi ile gövde birleştirilmesi durumunda oluşacak devre yukarıdaki gibi olacak ve yeterli koşullar sağlanırsa sigorta atacaktır.

Sonuç: Nasıl ki çıplak havai hat iletkenleri üzerine konan kuşlar çarpılmıyorsa, bizimde çarpılmamak için yapacağımız en kolay ve en ucuz şey cihazın bulunduğu ve ayağımızı bastığımız zemine bir adet çivi çakmak olacaktır. Faz gövdeye kusursuz değse bile gövde kablo ile çiviye bağlı olduğundan yani kablonun direnci bizden çok küçük olduğundan ve tüm akım kablodan akacağından, (kendinizi tele konan kuş gibi düşünün :D) kişi çarpılmayacak, yeterli koşul oluşursa sigorta da atacaktır.

kaçak buzdolabıda çamaşır makinası da bulaşık makinasıda hatta fırın aspiratör de yapar fişleri çek tek tek dene çünkü herzaman başımıza gelen olaylardan birisi bu

kablolar arasında kaçak olma ihtimali yüksek topraklamada sorun olabilir toprak hattı kopmuş da olabilir

saksının içindeki toprağı toprak olarak düşünmekle, çivi çakmak arasında fark var. O farkta aşağıda izah edildiği üzeredir.

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihaza insanın dokunması durumunda oluşacak devrede akımlar yukarıdaki gibi olacaktır. Cihaz çalışmaya devam eder.

gövdeye elektrik kaçağı olan bir cihazın hemen yanına bir çivi çakılıp, bu çivi ile gövde birleştirilmesi durumunda oluşacak devre yukarıdaki gibi olacak ve yeterli koşullar sağlanırsa sigorta atacaktır.

Sonuç: Nasıl ki çıplak havai hat iletkenleri üzerine konan kuşlar çarpılmıyorsa, bizimde çarpılmamak için yapacağımız en kolay ve en ucuz şey cihazın bulunduğu ve ayağımızı bastığımız zemine bir adet çivi çakmak olacaktır. Faz gövdeye kusursuz değse bile gövde kablo ile çiviye bağlı olduğundan yani kablonun direnci bizden çok küçük olduğundan ve tüm akım kablodan akacağından, (kendinizi tele konan kuş gibi düşünün :D) kişi çarpılmayacak, yeterli koşul oluşursa sigorta da atacaktır.

Yeterli koşul olursa, sigorta atacaktır??? Yeterli koşul olmaza? Canınız helva çekti galiba :) Siz bilgili bir insansınız. Nasıl duvara çivi çakmayı teşvik ediyorsunuz anlamadım. Kolonu kırıp, inşaat demirine toprağı bağlamayı anlarım ama, kup kuru duvara çakılan çivi ile topraklama tavsiyesini anlayamıyorum. Bu arada, cihazın olduğu yere çakmak dediğinizi gözden kaçırmadım. O bir nebze mantıklı. Ama duvara çakmaktan bahsediyorum. Yere çakılan çiviye gelince. Buzdolabı elektrik kaçırıyor. Yer ve beton kuru,yani yeterli koşul oluşmamış. Siz de uykulu uykulu gidip, gece bir bardak soğuk su içeyim dediniz. çivinin yanındaki bölgeyle, sizin aranızda bir adım kaldı. Son adımınızı attığınızda, gerideki ayağınızla, ilerideki ayağınız arasındaki potansiyel fark, ayağının birini bir iletkene, diğerini diğer iletkene koymuş kuş etkisi oluşturmaz mı ?

Arkadaslar,

Herkese açık bir internet forumunda bence bu tür teknik olarak zayif tartışmalar konu hakkında bilgisi sınırlı ziyaretçilerin kafasını karistiracaktir. Eğer uygar dünyadan uzakta bir dag evinde iseniz, duvara çivi çakmak belki bir çözüm olabilir.

Burada iki tane sorun var. Birincisi evdeki cihazlardan birisinde bir kacak var. Bu cihazın bulunması ve tamir edilmesi gerekiyor. Kacak o kadar büyük ki sigortayı attırmış. Ayrıca gelecekteki kaçaklarda insanların hala korunabiliyor olması icin topraklamanin uygun bir teknik çözümle tamir edilmesi gerekiyor. Buna itirazı olan bir teknik kisinin olacağına inanmak istemiyorum.

arkadaşım cihazların fişini tek tek çekerek dene kaçak düzeliyormu, kaçak yapan cihazı bulmak için...sigortalar attı demişsin atan sigortanın beslediği cihazlara bak...muhtemelen arızalı bi cihazın var...

Can ile kumar oynanmaz Elektrikte yapılması gerekenler, standartlar bellidir. Farklı arayışlara girmek ve teşvik etmek kumara davettir. Elektrikçinin kumarı ise en tehlikeli olanıdır sadece 1 kez kaybedersiniz ikinci eli oynama şansınız çoğunlukla olmaz.

bence almaclarınızı teker teker denerdim.sırayla fişe takıp denerdım.o zaman kacak hangı aletde oldugunu bulabılırsın gıcık bır arızadır.koly gelsın

şofben ve elektrikli cihazları sistemden dışarı al, sigortasını aç, fişini çıkar. en son olarak da sırası ile devreye alıp kontrol et. arıza devre elemanlarından kaynaklanıyorsa sorun bu şekilde bulunur.

Forum istatistikleri

Konular
129,069
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri