Elektrik panosu

Selamün aleyküm
değerli arkadaşlar bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var
patoz diye bildiğimiz harman makinası nı bilirsiniz
ben bu makinayı trifaze bir motorla çalıştırmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olurmusunuz
yapmam gereken pano nasıl olacak neler kullanacağız

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Önce güç devresi yapılmalıdır zaten fiziki açıdan şalt malzemenin güç bağlantıları altta kumanda bağlantıları üsttedir eğer önce kumandayı yapacak olursan güç bağlantılarında güçlük çekersin.Ayrıca sistemde kullanılan alıcılar yani güç çoğu zaman başta planlanır fakat kontrol ancak test aşamasında doğrulanır ve herhangibir değişiklik yapılması gerektiğinde sonra yapılmış bir kumanda devresine daha rahat müdahele edilebilir.

önce motor gücünü ve motor yol verme biçimini belirtirsen daha doğru bilgilere ulaşabilirsin.
softstarter kullanarak daha kolay ve ucuz çözümlerede ulaşabilirsin.

devrenin akışına göre her ikiside yapılabilir ama kafa karışır . kumandadan başlamak en sağlıklısı bence . neden böyle diyorum çünkü lisedeyken panocuydum böyle yapmak daha kolay oluyor ama genelde güç kumanda kontaktörleri ayrı oluyor farketmez hangisinden başladığın sırayla yapıldıktan sonra hiç birşey farketmez

önce güç devresi yapılmaz sebebine gelince güç devresinde kalın kablo kullanılmaktadır tabiki kullandığın güce göre değişebilir bu işlemi yaptıktan sonra yani güç devresini yaptıktan sonra kumanda kablosunu devre üzerine yerleştirmekte zorluk çekilir bu sebepten dolayı önce kumanda devresi sonra güç devresi yapılır. saygılarımla...

ilk önce güç devresi yapılır. sonra kumanda devresi yapılır.panoda arıza ararken güç devresine fazla bakılmaz.projen yoksa ellerini kalın kabloların altına sokmadan rahatca kumanda devresini takip edebilirsin.

kişiye nasıl kolay geliyorsa öyle yapılır, panoyla sevişeceksin fantazine hangisi uygunsa onu yapacaksın senin fantazin kumanda veya güç devresinden başlamaksa ben sana kumanda devresini yaptıraramamki yaptırırsam mutsuz olursun :) ilk defa başlıyorsan bu işe denersin bi ordan başlarsın bi burdan baktın şu hoşuna gidiyor devam et arkadaşım
kolay gelsin...

arkadaşlar,
ben köyde patoz makinasını çok kullandım.traktörün arkasına bağlanır ve traktörün gaz ayarıyla oynayarak patozun bıçak dönüş hızı ayarlanır.ürünün cinsine göre traktöre hız ayarı yapılır.kumanda devresiyle motor hız ayarı ancak birden fazla sargı ile mümkün olur.bu.da kullanılacak motorun ve kumanda panosunun boyutunu büyütür.hatta motoru patoz hızlarına göre özel sardırmak dahi gerekebilir.
bence en güzel çözüm frekans konverteri kullanmaktır.yapılacak işe uygun güçte ve devirde motor hesabı yapıldıktan sonra motora uygun bir frekans konverteri bulmaktır.frekans koverterinin kumandası da yıldız-üçgen kumandaya göre çok basittir.1 adet elektronik potansiyometreyle dahi hız kontrolü yapılabiliyor.maliyet olarak belki kumanda sisteminden daha aşağıda kalacağını tahmin ediyorum.motoru ve insanı koruma açısından kumandaya göre güvenilirliği tartışılmaz.
tüm kumanda-motor aksamları ayarlansa dahi elektrik sorunu ortaya çıkıyor.tarlada elektrik ihtiyacını gidermek için jeneratör almak yada traktörün arkasına bir alternatör bulmak gerekecek.

arkadaşlar,
ben köyde patoz makinasını çok kullandım.traktörün arkasına bağlanır ve traktörün gaz ayarıyla oynayarak patozun bıçak dönüş hızı ayarlanır.ürünün cinsine göre traktöre hız ayarı yapılır.kumanda devresiyle motor hız ayarı ancak birden fazla sargı ile mümkün olur.bu.da kullanılacak motorun ve kumanda panosunun boyutunu büyütür.hatta motoru patoz hızlarına göre özel sardırmak dahi gerekebilir.
bence en güzel çözüm frekans konverteri kullanmaktır.yapılacak işe uygun güçte ve devirde motor hesabı yapıldıktan sonra motora uygun bir frekans konverteri bulmaktır.frekans koverterinin kumandası da yıldız-üçgen kumandaya göre çok basittir.1 adet elektronik potansiyometreyle dahi hız kontrolü yapılabiliyor.maliyet olarak belki kumanda sisteminden daha aşağıda kalacağını tahmin ediyorum.motoru ve insanı koruma açısından kumandaya göre güvenilirliği tartışılmaz.
tüm kumanda-motor aksamları ayarlansa dahi elektrik sorunu ortaya çıkıyor.tarlada elektrik ihtiyacını gidermek için jeneratör almak yada traktörün arkasına bir alternatör bulmak gerekecek.

özel sargı sardırmak yerine motor hız kontrol ünitesi almak daha iyi bir fikir gibi ama maliyetli bir iş patozu traktörün motoruyla beslemeye devam etsek daha iyi çünkü patoz ağır bir makina benim gördüğüm patozlar öyle (fındık patozu) yüksek devirde çalışıyorlar ve baya bir güç gerekli. hava vakumu, ayıklayıcı taşıyıcılar, fırçalar, bıçaklar vs hepsi 1 motora bağlı.. bu iş için yüksek beygirli ve devirli motor, güçlü bir motor hız kontrol ünitesi ve güçlü bir jeneratör.. traktör motorundan beslemeye devam :)

arkadaşlar her yiğidin yoğurt yeyişi farklıdır.şahsen bende pano yaparken ilk önce güç devresini yapıyorum sonra kumandayı ama ne farkeder önemli olan panoyu yapıp sistemi çalıştırmak değil mi :)

saygılar

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,852
Kullanıcılar
450,960
Son üye
eyaraef

Yeni konular

Geri