Elektrik Sayacı

kardeş bunun elektrikle alakasi yok bu tamamen elektronik müh. konusu elektrik ile tek alakasi gerilim ve akım bilgisini almasi...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
elektrik ve elektronik bir bütündür bölünemez.....:)

Bu konuda electrics haklıdır. Elektrik ve elektronik ana dallar olup alt dallarda ayrım yapılarak bu alt dallarda uzman yetiştirme söz konusudur. Yurtdışındaki uygulamalar bu şekildedir. Her dalda her konuda teknik hakimiyet söz konusu olamaz. Olursa bir dalda uzmanlık yerine hepsinden azıcık bilgi olur.

Bu konuda electrics haklıdır. Elektrik ve elektronik ana dallar olup alt dallarda ayrım yapılarak bu alt dallarda uzman yetiştirme söz konusudur. Yurtdışındaki uygulamalar bu şekildedir. Her dalda her konuda teknik hakimiyet söz konusu olamaz. Olursa bir dalda uzmanlık yerine hepsinden azıcık bilgi olur.

haklısınız,ben sadece esprili bir anlayışı sergilemek istedim.
iş yaşamında bu söyledikleriniz şart.bir dalda uzman olmassanız
para kazanamassınız.bir bina tesisatçısıyla,telsiz yapan birini
iş dalı olarak aynı kefeye koymak yanlış

ama entegrenin kullanıldığı yer itibarıyla
aktif reaktif ölçüm yapma bunun belirlenmesindeki
teorik bilgiler açısından elektrikçilerede yakın sayılır.

ADE7758 isimindeki Analog Device firamasna ait olan bu işlemci sadece ölçüm için hazırlanmış bir microkontorlerdir. Akım ile gerilim arasındaki faz farkına bakarak gücü belirliyor ve bunu tasarımcının tasarıma bağlı olarak 1:10000 örnekleme ile diğer micro kontorlere aktarıyor.

Fiyat meselesine gelince kompanzasyon rölesinin maliyeti bir elektrik sayacından daha düşüktür ancak pazarlama iyi yapılıyor Elektrik sayacı üreticileri rekabet sebebi ile elektrik sayacının nerede ise kar etmez bir hale getirmiş durumdadır ki Monofaze sayaçalrda kar etmedikleri apaçık ortadadır dikkat ederseniz Entes firması da elektrik sayacı üretmiş fakat reakbetin ağır olmasından dolayı üretimi durdurmuştur.

bana iç devre seması ve çalışma prenibi lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri