Elektrik Teknisyeni ve Ustalar

Evliyim 2 tanede çocuk var ellerinizden öper
kira 500
çocuk biri okula gidiyor aylık 100 lira koy
elektrik su doğalgaz telefon 250 daha buda yaz kışı siz düşünün
aidat 50
yemek içmek 700
ayda bir dışarı çıksak 100 daha
ilaç eczane vs ilave masraflar 100 lira

toplam 1700 lira sence ben gelirmiyim ? yada aklı olan gelirmi anca dediğin gibi bekar adamlar gelir adam 10 yıl tecrubeli olsa en az 25 yasında zaten evlidir eeee 10 yıldada işi öğrenmiştir. 1500 az gibi bana geldi

bu benim şahsi görüşüm birde hukuki var

1. işçi haftalık 40 saat çalışır fazlası mesaiye girer. Siz kaç saat çalıştırıyorsunuz ?
2. sigorta pirimlerini asgari ücrettenmi yatırıyorsunuz ?
3. şehir dışı işlerde harcira veriliyormu ?

bu maddeleri uzatırım siz üzerinize düşeni bir yapın sonra konusuruz. Ölüm var arkadaşlar hesap vermek var ya hakkıyla layığıyla işi yapın yada gidin sizin yüzünüzden piyasa düştü kalite yerlerde
sayın wolflane öncelikle çocuklarınızı ALLAH bağışlasın
bende nacizane bir hesap yapayım
1500 maaş
en az 350 ssk
aylık en az 400 yemek harcı
işin durumuna göre en az 500 tl prim
sürekli dısarda iş yaptığımız için günlük en az 70 tl kalacak yer
iş 20 gün sürse :
otel : 70*20 = 1400
yemek : 400
ssk : 350
maaş :1500
prim : 500
4150 tl yapar *2 8300 yapar
sürprizler hariç bu rakam yapar
ofis kirası ofis masraflarınıda koyunca üzerine büyük paralar cıkar yıllık olarak

yapacağınız işin iskonta oranı var piyasa allak pullak 30000 tl lik işe 30 firma teklif veriyor yıllardır calıştığınız firma bile bazen fiyattan dolayı baska yere kayabiliyor
peki şimdi ben napabilirim ? 1500 tl verip bir aileyi az da olsa gecindirebilirim ama 3000 tl veririm deyipte 2 ay calıştırmak sonrada adama KARDEŞİM OLMAYACAK DEMEK benim işime gelmez
ssk maaş üzerinden yatar asgari değil

ARANAN KRİTERLER
* iş anlaşması yapıldığı günden itibaren başka şehirlerdeyse bile antalyaya yerleşesini istiyoruz
(çok kıymetli bir iş olmalı ki, yerimi yurdumu bırakıp geleyim, aşağıda özellikler önemli olmalı):)

* askerliğini bitirmiş olmalıdır (ok)

* düzgün karakterli olgun kişiler olmalıdır (kime göre, neye göre düzgün karekter)

* elektrik tesisatı konusunda en az 10 yıl deneyimi olmalıdır (maşallah, sanırım marsa uzay istasyonu dikecez)

* özellikle evli arkadaşlar alınacaktır (bekar olması sıkıntılı oluyor adam rahat olduğu için iki gün sonra ses tonunuzu bile yükseltmiş olsanız işi bırakıyor
smile.png
) (ses tonu mu yoksa evli ve işe muhtaç olmalı ki, parayı geç ödemeye azarlamaya ses etmesin mi)

* alkol alışkanlığı olmamalıdır (ok)

* şehir dışındaki şantiyelerde çalışabilecek özelliklere sahip olmalıdır (amele-köle arası bişey )

* verebilecek olduğumuz maaş 1500+ssk+yemek harcı (şehir dışına çıktığı an kalacak yerin temin edilmesi+20 günden fazla şehir dışında çalıştığı an ek prim ) (efendim anlayamadım, o fiyat haftalık mı?)

* pazar günleri tatil (hadi canım be bu kadar da güzellik beklemiyorduk)

* en az 1 yıllık iş sözleşmesi yapılacaktır (oh uzun süreli hayat planlarımı yerine getirebilirim artık içim rahatladı) :)

Şimdi 10 yıllık deneyimli karekteri düzgün bir adam gerektiğinde şehir dışında şantiyede kalmak ve 1.500 liralık bir iş için niye bu firmayı seçsin arkadaş. Emin ol daha iyi şartlarda kendi memleketinde bu özelliklere sahip kişi ekmeğini kazanır. Elbet bu işlere başvuran olur ama aradığınız özelliklerde imkansız.

Resmen farkında olmadan şunu yapıyorsunuz, elektrik mesleğini seçmeyi yeni düşünen kişileri başka alanlara yönlendiriyorsunuz. Hiçbir elektrik ustasının oğlu bu şartları görüpte usta olmaz. Asgari ücret 800 tl yi geçti, 10 yıllık deneyimli evli barklı ustayı başka şehirde 1.500 liraya çalıştırmak istemek. Sonra efendim eleman sorunu var, yetişmiş eleman bulamıyoruz falan filan fişmekan. Önce vicdanıza el koyun bu şartlarda siz çalışırmıydınız. Hiç sanmam!!!!!

Son düzenleme:
Arkadaşlar öncelikli olarak herkese kolay gelsin hayat zor hele hele memleketimizde sanki biraz dahamı zor ne?
Hayatta herkesin hedefi çogunlukta insan gibi yaşamak,ailemize vakıt ayırmak tatile gitmek belirli zaman dilimlerinde (haftalık 40)olacak biçimde çalışmak arabamızın olması evimin olması gibi hayatta olan ihtiyaçlarımız.
Bunun içinde çok para kazanmamız lazım elbette,ama bizim memlektte bu zor neden?
Zamanında birileri kesesini doldura bilmek adına bankalarımızın boşatmışlar gelen yemiş giden yemiş.
Haliyle devlette ayakta durabilmek için vergi yükü artırdı.Bundan en çok etkilenen özel sektör oldu.Özel sektörde ise bu yükü hafiflete bilmek için (yanlışda olsa )iş gücünden maksimum faydalanmak ücreti minimumda tutmaya çalışıyor.
Olay burda kopuyor.
Kanatimce şu aşamada teknolojimiz gelişip devletimiz güçleninceye kadar çok çalışmamız gerekiyor ki çocuklarmız rahat bir hayat sürsün.

Son düzenleme:
kardeş verdigin maaşı kimse vermez 1500 lira maaşa çalışıyor aldırma sen onlara paranını nasıl kazanıldıgını bilmiyor

bi fikir vermesi amacıyla şahit olduğum bir olayı anlatayım topkapıdan cebeci istikametine gitmek için tramvaya bindim bir iki durak sonra istasyonlarda temizlik işçisi olarak çalışan iki kişi bindi başka bir yolcu bunlarla muhabbet açtı maaş çalışma saatlerini filan sordu temizlik işçileri istasyonların temizliğini yapıyorlar günde 8 saat çalışıyorlar 1350 lira maaş aldıklarını ama bunun az olduğundan dert yanıp istasyon güvenlik görevlilerinin 1650 lira maaş aldıklarından filan bahsettiler ulaşım aş bu işler için taşeron firmalar ile çalışıyor arada sakata gelme olayları illaki olur eğer devletten maaş almıyorsan herkesin canı illaki bir firmada yanmıştır kendi yaptığın işin zorluğuna bak birde bu adamları düşün ayrıca bu firmalar sigortayı aldığın maaştan yatırıyor sonuçta herkes para için çalışıyor güvenlik görevlisi olmak daha mantıklı ondan sonra ara eleman yok kalifiye adam yok filan falan inşaatta duvar kırmaktansa akşama kadar temiz temiz oturup 1650 almak daha mantıklı bu kafayla artık memlekette eleman filan yetişmez gençler her şeyi bizden daha iyi görüyor meslek lisesini okuyupta işine devam eden fazla çocuk yok artık

kardeş verdigin maaşı kimse vermez 1500 lira maaşa çalışıyor aldırma sen onlara paranını nasıl kazanıldıgını bilmiyor
yorum yazan arkadaşlar ne şartlarda para kazanıldığını gerçekten bilmiyor kardeşim haklısın

Evet bilmiyoruz mirim, biz bu ülkede yaşamıyoruz, para ile değil soğan cücüyle yaşıyoruz. Aynen böyle devam edin.

Arkadaşlar öncelikli olarak herkese kolay gelsin hayat zor hele hele memleketimizde sanki biraz dahamı zor ne?
Hayatta herkesin hedefi çogunlukta insan gibi yaşamak,ailemize vakıt ayırmak tatile gitmek belirli zaman dilimlerinde (haftalık 40)olacak biçimde çalışmak arabamızın olması evimin olması gibi hayatta olan ihtiyaçlarımız.
Bunun içinde çok para kazanmamız lazım elbette,ama bizim memlektte bu zor neden?
Zamanında birileri kesesini doldura bilmek adına bankalarımızın boşatmışlar gelen yemiş giden yemiş.
Haliyle devlette ayakta durabilmek için vergi yükü artırdı.Bundan en çok etkilenen özel sektör oldu.Özel sektörde ise bu yükü hafiflete bilmek için (yanlışda olsa )iş gücünden maksimum faydalanmak ücreti minimumda tutmaya çalışıyor.
Olay burda kopuyor.
Kanatimce şu aşamada teknolojimiz gelişip devletimiz güçleninceye kadar çok çalışmamız gerekiyor ki çocuklarmız rahat bir hayat sürsün.
Kusura bakmayın ama bu yorum tam saçmalamanın dibi ; devlet kendini küçültmek tüccarlık yapmamak adına eline geçen her şeyi satıyor ; küçülen devlete rağmen vergi yükü anamızı ağlatmaya devam ediyor ; o zaman bu noktada bir durup soluklanıp düşünmek lazım ; elimize geçeni sattık devleti tüccarlıktan ve kamu yükünden kurtarmak adına ; ama hem çalışan hem işveren adına vergi yükü hala niye anamızı ağlatmaya devam ediyor . Devlet ayakta durabilmek için kaynak bulsun bir zahmet benim cebimi hortumlayacağına ; kendilerine zam kepçeyle bize kaşığın ucuyla ; 1,3 lira rafineri çıkışı benzin pompada 5 lira ; bu ne biçim vahşet ; böyle adaletsizliğin dibine vurmuş devlet şaha kalkacak diye ben it gibi çalışamam ........

bu mesleği ne olacak canım iki kablo bağlıyosunuz diye gördükleri sürece bu konuşmalar bu tartışmalar hep olacaktır.kimse size değer vermez.patronlar az para çok iş mantığıyla çalışmak ister.bir elemanın yetişmesi gerçekten kolay olmuyor.sonra eleman kaçınca vay efendim niye gittin.gider adam normal olarak.gerçketende denildiği gibi insan küçümsemek değil tabik ama güvenlik görevlisi kasiyer olsan daha iyi.onlarla bir seviyede tutuluyorsun.şimdi ben proje çiziyor,malzeme siparişi veriyor,panoyu tasarlayıp yapıyor veya kontrol ediyor makinanın kablajını yapıp bağlıyıp üstüne yeri geliyor panelini programayıp plc programını değiştiriyor.makinayı götür başka yerde kur bağla test et.müşteriyle uğraş derdini anlat tartış.sonra gidip zam iste yol paranı iste.kaale alınma.bu işleri iyi yapan elemanlar için 2000 tl civarı bir ücret olması gerekirken açılan fiyatlar gerçekten insanın canını sıkıyor.soğutuyor işten.insan böyle olunca böyle çalışıcağıma çalışmam diyorsun.bunları yaptım.istedim zammı vermedim.şimdi yana yakıla arıyorlar.böyle mi olması gerekiyor.bir elemanın değerini yanındayken bilsen onu doyursan daha iyid aha mantıklı değil mi.bizdeki mantık şu.tecrübeli adamın yanına al birini yetişsin.tecrübeli olan horozlanınca yolla,diğeriyle yola devam et.işin kalitesi düşsün ama maliyette düşsün.önemli olan bu değil mi zaten?sen bana kazandırırsan bende sana kazandırırm.iş ilişkileri bu kadar basit aslında.

Konu kapanmistir arkadaslar 2 kisiyle anlasma yapildi herkese tesekkur ederim
SAYGİLAR

Sent from my iPhone using Tapatalk

Forum istatistikleri

Konular
128,828
Kullanıcılar
450,920
Son üye
cihan.demir

Yeni konular

Geri