elektrik tesisatı hakkında yardım.

1.SORUN:tek hat üzerinden çamaşır makinası buzdolabı fırın gibi çok elektrik çeken makinaların prizlerini kulanamazsın.bunların dışında bir hatta 7 tana priz kullanabilirsin...aydınlatma ve priz bağlantılları ayrı linyeler üzerinde olmalıdır.bir linye (hat) üzerinde en fazla 9 tane aydınlatma olabilir.. yani priz hattı ayrı linye hattı ayrı buz dolabı,fırın,çamaşır makinası hatı ayrı olmalıdır...
2.SORUN:Her buattaki sortinin kapasitesi farklı olduğundan her buattın kapasiteside farklıdır...bundan dolayı kaldırmaz...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
herkes diyor aydınlatma linyeleri ayrı olacak ,ben hiç görmüyorum tesisatlarda, mesela bir odaya bir buat koymuşlar, tek linye iki piriz bir aydınlatma aynı buat ta. aydınlatma linyeleri sigorta kutusundan ayrımı çekilmesi lazım.

Selam ben almanyadan yaziyorum burada her odaya tek bir linye cekeriz ve o kinyeden em aydinlatma hem opriz kullaniriz 3x1.5 kablo kullaniriz mutfakta bulasik makinasi Mikrodalga ocak ve firin hatlari ayri olur yani 1 firin 2 elektrikli ocak 3 bul.mak. 4 mikro dalga 5 priz ve aydinlatma toplam 5 linye mutfak icin ama sadece firin icin 5x2.5 cekeriz 3fazli yani ;)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Selam ben almanyadan yaziyorum burada her odaya tek bir linye cekeriz ve o kinyeden em aydinlatma hem opriz kullaniriz 3x1.5 kablo kullaniriz mutfakta bulasik makinasi mikrodalga ocak ve firin hatlari ayri olur yani 1 firin 2 elektrikli ocak 3 bul.mak. 4 mikro dalga 5 priz ve aydinlatma toplam 5 linye mutfak icin ama sadece firin icin 5x2.5 cekeriz 3fazli yani ;)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Linyelere buralarda 2,5 mm2 kablo kullanıyor. Zaten diğer saydığınız cihazların linyeleri ayrı olmazk zorunda.

herkes diyor aydınlatma linyeleri ayrı olacak ,ben hiç görmüyorum tesisatlarda, mesela bir odaya bir buat koymuşlar, tek linye iki piriz bir aydınlatma aynı buat ta. aydınlatma linyeleri sigorta kutusundan ayrımı çekilmesi lazım.

Aydınlatma linyesi sigorta panosundan buata kadar ayrı çekilir. 2,5 mm2 kablo kullanılınır. 6A VEYA 10 A sigorta kullanılınır aydınlatma sayısına göre.....

Moderatör tarafında düzenlendi:
yardımlarınız için teşekkürler prizler için 3 hat çektim

acemiyim kusura bakmayın :))

aydınlatma işlemi kafama takıldı aşağıdaki bağlantı şekillerinden hangisi yapmalıyım.
yan odaki buattan elektrik çekecem
bildiğim kadarıyla anahtarlara 2 kablo geliyor
şekildeki gibi yaparsam 4 kablo olacak kafam karıştıEkli dosyayı görüntüle 14025

kardeş ben sana herkez daha daha sağlıklı bır akıl vereyim bence sen bu işi yetkili işini bilen bir usta çağır ona yaptır.3 kuruş kar yapacam derken 5 kuruş zarar etme.ne yapacağını soyleyn arkadaşlarım hocalarım ustalarım ilk önce bunu sıze belırtmelıler.ekmeği ekmekçiye ver 5 kuruş fazla ver saygılar....

yardımlarınız için teşekkürler prizler için 3 hat çektim

acemiyim kusura bakmayın :))

aydınlatma işlemi kafama takıldı aşağıdaki bağlantı şekillerinden hangisi yapmalıyım.
yan odaki buattan elektrik çekecem
bildiğim kadarıyla anahtarlara 2 kablo geliyor
şekildeki gibi yaparsam 4 kablo olacak kafam karıştıEkli dosyayı görüntüle 14025

Doğru olan(daha doğru bir ifadeyle uygulanan) 2. çizimdeki gibidir ancak 1. çizimdeki gibi yapmanızın yani anahtar kasasına nötr hattınıda çekmenizin ayrı bir avantajı vardır.:)

Takıldığınız bir yer varsa yardımcı oluruz.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
129,171
Kullanıcılar
451,521
Son üye
mccan_

Yeni konular

Geri