elektrik tesisatı hakkında yardım.

gokmen29

Üye
arkadaşlar merhaba

evimde mutfağımın yerini değiştirdim. yeni mutfakta hiçbir elektrik tesisatı bulunmuyor. şekildeki gibi bir düzenek işimi görür.

sizce ;

1. seçenek ;

tek hat üzerinde 4 priz kullanmam problem olur mu ? ve buna bağlı kullanmam gereken 2,5 lik kablo işimi görür mü? ve sigorta kutusuna aydınlatma ve priz bağlantıları nasıl yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum ?

2.seçenek

Kutudan değilde mutfak duvarının yanındaki odadaki buat tan elektrik çeksem kaldırır mı ?

teşekkürler..
Slayt1.JPG

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Slm... Mutfaktaki bulaşık makinesinin, fırınlı ocağın ayrı linye hatları ve birer sigortaları olması lazım. Sigorta kutusundan mutfağa kadar. Diğer cihazlar için de bir hat çekersiniz ve kullanırsınız..Normalde bir linye hattına en fazla 7 priz bağlanabilir..Ama çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şohben ve fırınlı ocağın ayrı linye hattı, sigortaları olması lazım..Aydınlatmayı yan odadan alırsanız sorun olmaz..Kombinin elektrikle işi sadece ateşleme anında elektriğe ihtiyaç duyar ve 2A sigorta takılır..

Yandaki odadan hat çekemezsiniz ve çekmeyiniz. Mutfaktaki elektrikli aletler güçleri yüksek olan aletlerdir. Linye hatları 2,5 mm2 olması lazım..Priz sortileri de 2,5 mm2 olması lazım..Aydınlatma linye 2,5mm2 ve aydınlatma sortileri de 1,5 mm2 olması lazım..

öğretmen arkadaşımıza aynen katılıyorum bu şekilde bağlantı yaparsanız problemler yaşarsınız en az 3 bağımsız linye gerekir. slm

yardımlarınız için teşekkürler prizler için 3 hat çektim

acemiyim kusura bakmayın :))

aydınlatma işlemi kafama takıldı aşağıdaki bağlantı şekillerinden hangisi yapmalıyım.
yan odaki buattan elektrik çekecem
bildiğim kadarıyla anahtarlara 2 kablo geliyor
şekildeki gibi yaparsam 4 kablo olacak kafam karıştıSunu1.jpg

2.şekildeki gibi olacak nötr direkt olarak lambaya çekeceksiniz saygılar

- - - Updated - - -

2.şekildeki gibi olacak nötr direkt olarak lambaya çekeceksiniz saygılar

Slm... Mutfaktaki bulaşık makinesinin, fırınlı ocağın ayrı linye hatları ve birer sigortaları olması lazım. Sigorta kutusundan mutfağa kadar. Diğer cihazlar için de bir hat çekersiniz ve kullanırsınız..Normalde bir linye hattına en fazla 7 priz bağlanabilir..Ama çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, şohben ve fırınlı ocağın ayrı linye hattı, sigortaları olması lazım..Aydınlatmayı yan odadan alırsanız sorun olmaz..Kombinin elektrikle işi sadece ateşleme anında elektriğe ihtiyaç duyar ve 2A sigorta takılır..

Yandaki odadan hat çekemezsiniz ve çekmeyiniz. Mutfaktaki elektrikli aletler güçleri yüksek olan aletlerdir. Linye hatları 2,5 mm2 olması lazım..Priz sortileri de 2,5 mm2 olması lazım..Aydınlatma linye 2,5mm2 ve aydınlatma sortileri de 1,5 mm2 olması lazım..
öğretmen ustam bir borudan kaç linye geçerki en fazla tabi borunun ebatıda önemli bizim mutfakta iki piriz var yeterli olmadığı için bir tane daha takayım dedim yanına diğer pirizlerin linyesi tek pirizden pirize atlama yapılmış ikinci pirize ayrı linye çektim bir piriz için daha çekecektim ama borudan geçmedi nasıl olacak şöyle düşündüm ama piriz buatlarına sigorta kutusundan 4mm kesitli kablo çeksem buattan üç yada dört pirize 2.5mm sorti çeksem sıkıntı olurmu borudan iki linyeden başka geçmiyor tabi birde topraklama kablosu var bizim evin elktriğini yapan adamlarda nasıl bir zihniyet varmış arkadaş bir pirize 1.5 mm kullanmış nasıl iştir bunu kontrol eden kimse yokmu

yanılmıyosam bu sonradan bı tesısat olucak oyle olacagı ıcınde boru kalınlıgı yetmeyecektır ya sıva ustu gecıcek yada [MENTION=1045]YAVUZ[/MENTION]58 arkadasın dedıgı gıbı yapacak lınye hattı 4mm sortı hatları 2.5 mm olacak .

Merhabalar Sayın [MENTION=1045]YAVUZ[/MENTION]58. Mesajınızı geç gördüm. Dediğinizde çok da haklısınız. Sıva üstünden çekmek lazım bu durumda. Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,018
Son üye
cihannover

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri