Elektronik balast problemi

piynst

Üye
Arkadaşlar, merdiven aydınlatmasında fotoselli 4xfloresan lamba var ve arıza yaptılar.
Elektronik balast olduğu için işin içinden çıkamadım. Floresanlardan bir tanesi çok hafif pır pır ediyordu. Floresanları tek tek değiştirdim sonuç aynı. Balastın girişinde ve çıkışlarında enerji var. Sizce sorun ne olabilir? Balast arızası olduğunu tahmin etmekle birlikte emin olamadığım için yenisini aldırıp deneyemiyorum. ( Elektrik teknisyeni değilim ama bakmak zorundayım )
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Arkadaşlar, merdiven aydınlatmasında fotoselli 4xfloresan lamba var ve arıza yaptılar.
Elektronik balast olduğu için işin içinden çıkamadım. Floresanlardan bir tanesi çok hafif pır pır ediyordu. Floresanları tek tek değiştirdim sonuç aynı. Balastın girişinde ve çıkışlarında enerji var. Sizce sorun ne olabilir? Balast arızası olduğunu tahmin etmekle birlikte emin olamadığım için yenisini aldırıp deneyemiyorum. ( Elektrik teknisyeni değilim ama bakmak zorundayım )
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

lambalardan bir tanesinin pır pır etmesi ilk defa duyduğum bir olay, öğrenmiş olduk

normalde elektronik balastlarda bir tane lambada bile sorun çıksa tüm lambalar söner
sizde de pır pır olurken tüm lambalar sönüp tekrar yanmalı aslında?

pır pır yapan lambayı yeni bir lamba ile değiştirseniz bile o yeni lamba mı pır pır yaptı?

pır pır yapan lambanın 4 tane kablosu vardır. balasttan gelen ve duylara giren kabloları gevşekliğe karşı kontrol ediniz

eğer çözülmüyorsa muhtemelen balast bozuktur.

balastınızın markası nedir?

lambalardan bir tanesinin pır pır etmesi ilk defa duyduğum bir olay, öğrenmiş olduk

normalde elektronik balastlarda bir tane lambada bile sorun çıksa tüm lambalar söner
sizde de pır pır olurken tüm lambalar sönüp tekrar yanmalı aslında?

pır pır yapan lambayı yeni bir lamba ile değiştirseniz bile o yeni lamba mı pır pır yaptı?

pır pır yapan lambanın 4 tane kablosu vardır. balasttan gelen ve duylara giren kabloları gevşekliğe karşı kontrol ediniz

eğer çözülmüyorsa muhtemelen balast bozuktur.

balastınızın markası nedir?

Hocam cevabınız için teşekkürler. Balastın markasını bilmiyorum, muhtemelen Uzakdoğudur. Floresanları değiştirince pırpırlama dikkatimi çekmedi, ama yeni lambalar da çalışmayınca tekrar eskilerini taktım ve aynı floresanda belli belirsiz ışık titremesini tekrar farkettim.
Balastı elektronik olmayan floresan devrelerinde, anahtar açık ve herhangi bir sebepten dolayı floresanlardan biri ya da birkaçı yanmıyorsa; sorunu giderdiğinizde lambalar yanıyor ( anahtarı açıp kapatmasak bile) Bu durum elktronik balastlar için de geçerlimi?
Yoksa ille de devreyi tekrar startlamak mı gerekiyor?

elektronik balastlarda lambalardan herhangi bir tanesi bozulduğunda tüm lambalar söner

arızalı lambayı değiştirdiğinizde balast otomatik olarak tüm lambaları ateşler. şebekeyi (anahtarı) açıp kapatmanıza gerek yok

tabi uzakdoğu ürünlerinde sistem nasıl bilemem :)

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,934
Son üye
altandomx

Yeni konular

Geri