elektronik sayacın optik portunu pcden okuma

Resimdeki devrenin fonksiyonu pc'den gelen rs232 sinyallerini ir ışık işaretlerine, sayaçtan gelen ir sinyalleri de seri portun algılayabileceği elektriksel sinyallere çevirmekten başka birşey değil. Yani sadece fiziksel arabirim.
Cihazla iletişim kurabilmek için PC'de çalışacak ve RS232 üzerinden sayaçla seri iletişim kuracak bir yazılım gerekiyor. Bu yazılım da internetten bulabileceğinizi söylediğiniz sayaç okuma programından başka birşey değil zaten.

Devre çok basit ve çalışmaması için ben bir sebep göremedim açıkçası.

İncelemek isteyen olur diye kullanılan iletişim protokolünü ekliyorum

Siz Bunu Her Hangi Bir Sayaca Uyguladınızmı?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
illaki optik porttan okuma isteğin nedeni nedir. sayacın iletişimi için 232 veya 485 okuma uçları olması lazım. onları kullanarak da okuyabilirsin. ama arayüz programını bulman lazım 1 sayaş için belki firmalarda hazır programlar vardır.
biz kendimiz arayüz programı yaptık fakat lokal bazlarda enerji tüketimi için hazırlanmış bir program sayaç markası fark etmiyor ama programı burada yayınlayamam ticari mesele olduğu için. optik porttan ziyade dediğim haberleşme uçlarını kullanırsan daha iyi olur. hatta işletmenin eternet hattına bile bağlayıp istediğin zaman bilgileri okuyup kayıt altında tutabilirsin.

Tedaş RS Çıkışlarından Bilgi Almana Müsade Edecekmi Bakalım! :)

Ben Mikrosisle Çalışıyorum Gerek Yok;)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar Benim Gayri Resmi Bi durumum yokki Tedaş Müsaade Etmesin ben elektrik Sayacımın Endeksini Alıp Pcme Aktarmak İstiyorum Beni Yanlış Anladınız Herhalde ben Sürekli optik Port Sayaca takılı kalsın demiyorum Ayda 2 yada 3 defa sayaçtan Endex Almak için Kolaylık Olsun Diye Böyle bi Yola başvurmak İstedim buna tedaşın Karışmaya hakkı varmı, sayacım ne yazmış , hangi saatlerde ne kadar yazmış bunun takibini yapmak benim doğal hakkım ben tedaşın bu konuda bi şey yapabileceğine ihtimal vermiyorum..

Arkadaşlar Benim Gayri Resmi Bi durumum yokki Tedaş Müsaade Etmesin ben elektrik Sayacımın Endeksini Alıp Pcme Aktarmak İstiyorum Beni Yanlış Anladınız Herhalde ben Sürekli optik Port Sayaca takılı kalsın demiyorum Ayda 2 yada 3 defa sayaçtan Endex Almak için Kolaylık Olsun Diye Böyle bi Yola başvurmak İstedim buna tedaşın Karışmaya hakkı varmı, sayacım ne yazmış , hangi saatlerde ne kadar yazmış bunun takibini yapmak benim doğal hakkım ben tedaşın bu konuda bi şey yapabileceğine ihtimal vermiyorum..

Tedaş herhangi bir şey diyemez siz sadece optic porttan/rs485 hattından okuma yapabilirsiniz.

Teşekkür Ederim Arkadaşlar İlginize Birini Deniycem Hangisi Sonuç Vericek Bakalım

İlla optik okuyucudan veri okuyacaksanız optik port kablosuna önce besleme vereceksiniz. Çünkü optik portlar PC nin USB veya com portundan 5V alarak optik led leri çalıştırırlar. Dolayısı ile standart optik port kablosunu kesip besleme uçlarına harici 5V verin. data uçlarını bir DB9 sokete bağlayıp RS232/485 çeviriciye bağlayın PC ye kadar belnedajlı bir data kablosu çekin (max 150 mt civarı) kablonun diğer ucuna yine RS485/232 dönüştürücü takıp PC ye girin. Eğer sayacın yazılımı varsa açın ve haberleşin yok ise profesyonel destek almanızı tavsiye ederim. Zira sayaçların optik port protokolünü bilmeniz lazım...

sayacın optik port dökümünü almak basit bir işlemdir.bunun için üreticinin optik port okuma proğramını bilgisayarınıza yüklersiniz.sonra optik portu sayacınızın ekranına tutturur okursunuz.yalnız sayacınızın 2003 ve sonrasında üretilmiş olması gerekir.

yapmanız gereken sayacınızın t2 ve t3 endekslerini karşılaştırmaktır.mevcut durumda t3 tüketiminiz t2 tüketiminizden az ise sakın 3 tarifeli sisteme geçmeyin.zarar edersiniz.

merhaba bu işi yapmak için önce antreman yapmak lazım ring e çıkınca antremansız olursan nakavt olursunuz benım düşüncem yanlış anlamayın bende bu konuya gırmek ıstedım ama işlerımın yoğunluğundan zaman ayıramadım ha antreman malzemesı dersenız onu aldım depomda masamın uzerıne koyacak zamanım yok işin içindesınız optik sayaçlar okadar ahım şahım fiyatta değıl 35 tl aldım açtım sayacı kizilötesi ne gonderıyor ne istiyor bakmaya zamanım olmadı protokol için proğram gereklı rs 232 çıkışta var oradanda haberleşilir ama en kolay optik okuyucuyla iletışım kurmak zamanım olur konuya gırersem buradan paylaşirım inşallah zaman bulabılırım baharda bır proje için kullanmaktı niyetım ama sanırım başka bahara kalacak

Forum istatistikleri

Konular
128,984
Kullanıcılar
451,186
Son üye
pavic

Yeni konular

Geri