ELSTER sayaç detayı

fabia

Üye
bu gün itibarı ile edindiğim bir detayı reaktif enerji kompanzasyonu ile uğraşan arkadaşlar ile paylaşmak istedim.

Elster marka sayaçlar 2 türlü reaktif enerji kaydı yapıyor.
1.si sistemde bulunan harmonikleride hesaplayıp reaktif hanesine kaydediyor ki bu sayacın üzerinde beyaz zeminde " T " harfi yazılı.

2.si ise harmoniklerden bağımsız olarak sadece reaktifi yazan sayaç,bu sayaçta " T " harfi yok.

her iki sayacın da aktif tüketim kaydetmesinde bir sapma yok.
sorun sadece reaktif tüketimlerin kaydedilmesinde oluşuyor.
Eğer sisteminizde hormonik bozulma yüksek derecede ise ve sayacınızda T harfli Elster ise oranları tutturamamanız normal ve aktif filtre kullanmanız gerekiyor demektir.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

Evet Elster marka sayaçlar bu yönde epdk nın böyle bir talebi olmamasına rağmen, genelde organize sanayi bölgelerinde aktif hizmet yapıyorlar. e tabi organize de özel olduğundan şebekesinin kirlenmemesi için elinden geleni yapıyor.
geçenlerden bir organizede sayaç değişimi yapmışlar ve bizim muhatap olduğumuz bir firma reaktif cezaya girmiş. doğal olarak ayni problem hamonikleride hesaba kattığı için ve filitre olmadığından reaktif bedel ödemek durumunda kaldı. neyseki bir an önce filitreli bir sistem kuruldu ve problem ordatan kalktı.

bu konu hakkındada ayrıda bir sorun var oda farklı bir derin konu og ölçüm ve dengesiz yükler

makel den gerisi yalan sayaçlarda vikolar bile sorun çıkartıyo bilginiz olsun

elster marka sayaçta bende reaktif sorunu yaşamıştım. çözümü sayacı değiştirmekte buldum ve sorun giderildi.

Ben 2-3 yıl kadar uğraştım :) harmonik filtre kullanarak ta bu sorunu aşmak güç. Tabii harmonik filtre satıcıları için, çözüm harmonik filtre, akabinden de aktif harmonik filtre. Herkes bir şeyler satmaya çalışıyor. Ama böyle bir durumda kalanlar için , daha önce uyarmıştım( ABB sayaç diye yazmıştım, şimdi Elster adıyla satılıyor) sayacı değiştirmek, en ucuz ve en kesin çözüm.

sayacı değiştirmek en ucuz ve en kesin çözümde buradaki organize sanayi illaki elster olacak diyor.neyseki elster'lede irtibata geçtik onlarda 2 tür sayaçlarının olduğunu, birinin harmanikleri hesapladığını ve reaktifin üzerine kaydettiğini diğerinin ise harmoniklerden bağımsız olarak çalıştığını söylediler.
biz de harmoniklerden bağımsız ölçüm yapan modelini aldık değiştirdik şimdi oranlar gayet iyi.

Harmoniklerden etkilenmeyen model hangisi imiş ?

sayacı değiştirmek en ucuz ve en kesin çözümde buradaki organize sanayi illaki elster olacak diyor.neyseki elster'lede irtibata geçtik onlarda 2 tür sayaçlarının olduğunu, birinin harmanikleri hesapladığını ve reaktifin üzerine kaydettiğini diğerinin ise harmoniklerden bağımsız olarak çalıştığını söylediler.
biz de harmoniklerden bağımsız ölçüm yapan modelini aldık değiştirdik şimdi oranlar gayet iyi.

Elsteri 2-3 yıl önce arayıp, sayaçlarının PF mi yoksa cosfi yi mi baz alarak hesaplama yaptığını sormuştum. Bu konu çok tartışılan bir konu, yurt dışını arayıp öğrenince size dönerim dedi. Daha da dönmediler :) demek size nasipmiş bunu öğrenmek. Bizi de bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Tabii olan bana ve patronuma oldu bu arada :)

bu gün itibarı ile edindiğim bir detayı reaktif enerji kompanzasyonu ile uğraşan arkadaşlar ile paylaşmak istedim.

Elster marka sayaçlar 2 türlü reaktif enerji kaydı yapıyor.
1.si sistemde bulunan harmonikleride hesaplayıp reaktif hanesine kaydediyor ki bu sayacın üzerinde beyaz zeminde " T " harfi yazılı.

2.si ise harmoniklerden bağımsız olarak sadece reaktifi yazan sayaç,bu sayaçta " T " harfi yok.

her iki sayacın da aktif tüketim kaydetmesinde bir sapma yok.
sorun sadece reaktif tüketimlerin kaydedilmesinde oluşuyor.
Eğer sisteminizde hormonik bozulma yüksek derecede ise ve sayacınızda T harfli Elster ise oranları tutturamamanız normal ve aktif filtre kullanmanız gerekiyor demektir.

Harmoniklerden etkilenmeyen model hangisi imiş ?

üzerinde T harfi olmayanmış.

Forum istatistikleri

Konular
128,785
Kullanıcılar
450,876
Son üye
metinklcc
Geri