Endüktif Ceza

Çalıştığım yerde geçen ay faturada endüktif ceza yazdı.
Ana sayaçtaki değerlere baktım. 1 aylık değerleri baz aldım.
Endüktif oran % 16
Kapasitif oran % 0
İşletme iki katlı.

Alt katın süzme sayaçındaki değerler;
Endüktif oran % 2,7
Kapasitif oran % 2,8

Üst katın süzme sayaçındaki değerler;
Endüktif oran % 58
Kapasitif oran % 0

Kompanzasyon panosu 250kVar ama sadece ilk ik kademe devreye alınıyo. Diğer kademelere ihtiyaç duymuyo bile. İşletme tam güç çalışsada ilk iki kademe boştaykende ilk iki kademe devrede. Bazen ikinciyi çekiyo. Ama genellikle birinci kademe devrede.
İlk kademe: 5kvar
İkinci kademe: 10kvar.

Cosfi değerleri bazen eksiye düşüyo bi fazın örneğin -0.994 ve -0.998 arası değerler alıyo. Bazende hepsi 1 oluyo.
Ne yapmam lazım. Yardımcı olursanın çok sevinirim

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Monofaze kademeler oluştur. Küçük güçlü kademeler yap.Tabiki de elektrikçi değilsen bilgin yoksa bilen birinin çağır

Monofaze kademeler oluştur. Küçük güçlü kademeler yap.Tabiki de elektrikçi değilsen bilgin yoksa bilen birinin çağır
Ben sadece araştırıyorum bunun nedenini. Peki endüktiften ceza yemesinin sebebi çok kompanze etmesi mi. Daha küçük kondansatörler gerekiyo mu?

Endüktif ceza kompanzasyon sstemi tam sağlıklı çalışmadığı içinde gelir yada eksik olduğu içinde burda sizin probleminiz anlattıklarınıza göre röle ayarı ile geçebilecek gibi duruyor

Nasıl bi ayar yapılmalı peki anlatır mısın
Kullanılan röle markası nedir?
Sistemdeki kondansatörlere bağlı sigorta ve kontaktörlerde sorunda olabilir eğer elektrik bilginiz yok ise bir profesyonel den yardım alın sorun yeni yeni çıktıysa büyük ihtimalle kondansatör grupları eski gücü kalmamış olabilir sigortaları atmış olmasıda ihtimaller içinde ne yazıkki

Pensampermetre yardımı ile her fazdan geçen akımları kontrol edin. Kondansatörün üzerindeki etiket değerinden altında bir amperaj yakalarsanız kondansatörler ömürlerini tamamlamaya başlamıştır demektir.

Kullanılan röle markası nedir?
Sistemdeki kondansatörlere bağlı sigorta ve kontaktörlerde sorunda olabilir eğer elektrik bilginiz yok ise bir profesyonel den yardım alın sorun yeni yeni çıktıysa büyük ihtimalle kondansatör grupları eski gücü kalmamış olabilir sigortaları atmış olmasıda ihtimaller içinde ne yazıkki
Elektrik bilgim var ama kompanzasyon konusunda çok bi bilgim yok maalesef. Evet bu sorun bu ay ortaya çıktı. Sigorta ve kontaktörler sağlam. İlk iki kademe kondansatörü ölçüm pensampermetreyle 5kvar ve 10kvar. 5kvar kondansatörün fazlarındaki akım 5A, 10kvar kondansatörüb fazlarındakide 11A yaklaşık noninal değerlwrin altı oluyor galiba bunlar. Bunların değişmesi durumu düzeltir m?

Elektrik bilgim var ama kompanzasyon konusunda çok bi bilgim yok maalesef. Evet bu sorun bu ay ortaya çıktı. Sigorta ve kontaktörler sağlam. İlk iki kademe kondansatörü ölçüm pensampermetreyle 5kvar ve 10kvar. 5kvar kondansatörün fazlarındaki akım 5A, 10kvar kondansatörüb fazlarındakide 11A yaklaşık noninal değerlwrin altı oluyor galiba bunlar. Bunların değişmesi durumu düzeltir m?
Kontaktörler üzerinden de mi ayni akimlar geçmekte?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,876
Kullanıcılar
451,004
Son üye
bego.1

Yeni konular

Geri