Endüktif Geceleri Artıyor Gece %25 Gündüz %8

endüktif geceleri ceza sınırının üstüne çıkıyor. düşürmek için ne yapmalıyım.
kondansatör dizilimi:
1:2.5kvar
2:5kvar/
3:5kvar
4:15kvar
5:15kvar
6:7.5kvar
7:7.5kvar
sabit 15kvar role entes rg-12t c/k 0.20 akım trafosu 100/5 cos 1.00 işletme bir hastane yardımcı olursanız sevinirim.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadasım ılk once sıralamayı ıyı yapmalısın 1.klwardan basla ve2.5klw 5klw 7.5klw 10klw 15klw 20klw kat kat artarak gıder tabıkı yukun az ısı busekılde yap aksamlarıda konntrol etmelısın dırek bagladıgın kodastor az gelebılır

rölenizin 5,6,7 nolu grubu devreye almama durumu hala devam ediyor mu ? özellikle bu kontaktörlerin sağlam olduğundan eminsiniz değil mi ?

rölenizin 5,6,7 nolu grubu devreye almama durumu hala devam ediyor mu ? özellikle bu kontaktörlerin sağlam olduğundan eminsiniz değil mi ?

bugn test ettim. yeterli geldiği için devreye girmiyo sanırım çünkü sağlam.test için ilk kademelerdeki kond.leri kapattım devreye girdiler. c/k yı şimdi 0.12 ye düsürdüm. eğer kombi sayaçta kısa sürede okunuyorsa %14e düşürdüm. acaba gündüzde yükselme olur mu?

ustam bu şekilde bi ayarda kalsın yine yazmaya devam ederse yardıncı olmaya çalışırız

%14 'e düştüğünü sayaçtan nasıl anlayabildin ? düne göre mi ?

Ya olur mu? C/K değeri ne olması gerekiyorsa o dur.Gündüz ya da gece,elbette sorun yaşayacaksınız.
Sanırım gece,gündüz devreye girmeyen fluoresanlar da devreye giriyor.Bu fluoresanlar da,mekanik balastlı anladığım kadarıyla.Bunların cosinüsq si 0,50 olması lazım.Röleniz ise,tek fazdan referans alan bir röle.Bu devreye giren fluoresanlar( ya da her ne yükse) referans alınmayan fazlarda ağırlıklı olarak var ise, bu durumun olması kaçınılmazdır.Çünkü,röleniz referans aldığı fazı kontrol ediyor.Cosinüsq yi ona göre ayarlıyor.Ama bu arada,cosinüsqsi çok düşük olan fazı ölçemiyor.
Elimizde 3 seçenek var.
1- 3 fazdan referans alan bir röle ile rölemizi değiştirip, monofaze kompanzasyon yapmak.
2- alron kullanmak. ( bu aralar kibele abi buralarda,ondan önce ben yazayım dedim)
3- elimize pens ampermetre alıp,fazların akımını ölçmek.Diğerlerinden epeyice fazla çeken fazı bulup,o fazdaki yükleri ,diğer fazlara dağıtmak.Yani fazları dengelemek.Ama bir de şu var ki,yükleri öyle bir ayarlamalı ki, gece de,gündüz de,her fazın reaktif güç dengesi eşit olsun.Bu şekilde bunu sağlayamazsanız,bir analizörle fazların güç katsayısını,tek tek ölçmek ve dengeyi sağlamak.

Belki en yüksek akımı çeken faza akım trafosu bağlanıp,referans olarak bu fazı kullanmak işe yarayabilir( ama belki)
Ya da reaktif güçler ölçülüp,dengesiz olan fazlara,zaman saati yardımıyla,gece için sabit kondansatörler koyulabilir.

Ya olur mu? C/K değeri ne olması gerekiyorsa o dur.Gündüz ya da gece,elbette sorun yaşayacaksınız.
Sanırım gece,gündüz devreye girmeyen fluoresanlar da devreye giriyor.Bu fluoresanlar da,mekanik balastlı anladığım kadarıyla.Bunların cosinüsq si 0,50 olması lazım.Röleniz ise,tek fazdan referans alan bir röle.Bu devreye giren fluoresanlar( ya da her ne yükse) referans alınmayan fazlarda ağırlıklı olarak var ise, bu durumun olması kaçınılmazdır.Çünkü,röleniz referans aldığı fazı kontrol ediyor.Cosinüsq yi ona göre ayarlıyor.Ama bu arada,cosinüsqsi çok düşük olan fazı ölçemiyor.
Elimizde 3 seçenek var.
1- 3 fazdan referans alan bir röle ile rölemizi değiştirip, monofaze kompanzasyon yapmak.
2- alron kullanmak. ( bu aralar kibele abi buralarda,ondan önce ben yazayım dedim)
3- elimize pens ampermetre alıp,fazların akımını ölçmek.Diğerlerinden epeyice fazla çeken fazı bulup,o fazdaki yükleri ,diğer fazlara dağıtmak.Yani fazları dengelemek.Ama bir de şu var ki,yükleri öyle bir ayarlamalı ki, gece de,gündüz de,her fazın reaktif güç dengesi eşit olsun.Bu şekilde bunu sağlayamazsanız,bir analizörle fazların güç katsayısını,tek tek ölçmek ve dengeyi sağlamak.

Belki en yüksek akımı çeken faza akım trafosu bağlanıp,referans olarak bu fazı kullanmak işe yarayabilir( ama belki)
Ya da reaktif güçler ölçülüp,dengesiz olan fazlara,zaman saati yardımıyla,gece için sabit kondansatörler koyulabilir.

çok teşekkür ederim. zaten bende %14 e düşürememişim. dediğiniz çok doğru sanırım. çünkü gece reklam panoları devreye giriyo ve hepsi mekanik balastlı. şimdilik roleyi değiştiremiyoruz. işletme bir hata yapmış almış o yüzden bununla ayarlamamı istiyorlar. alron demişsiniz ben bu konuda acemi olduğum için onu anlamadım açıkcası. 3. seçeneğe gelince evet şu an akım trafosu en yüksek akımı çeken fazda değil. sanırım şu panoların bağlı bulunduğu fazları bulup onlarla oynamam gerekicek dediğiniz gibi. bir de kondansatör sıralamasını 2.5, 5, 5, 7.5, 7.5, 15, 15 olarak da değiştirdim, maalesef sonuçta değişiklik olmadı.

Geceleri daha fazla endüktif yazıyorsa, gece konumunda sistem dengesiz ve devreye alabileceği kondansatör de fazla geleceğinden devreye almamaktadır.

çok teşekkür ederim. zaten bende %14 e düşürememişim. dediğiniz çok doğru sanırım. çünkü gece reklam panoları devreye giriyo ve hepsi mekanik balastlı. şimdilik roleyi değiştiremiyoruz. işletme bir hata yapmış almış o yüzden bununla ayarlamamı istiyorlar. alron demişsiniz ben bu konuda acemi olduğum için onu anlamadım açıkcası. 3. seçeneğe gelince evet şu an akım trafosu en yüksek akımı çeken fazda değil. sanırım şu panoların bağlı bulunduğu fazları bulup onlarla oynamam gerekicek dediğiniz gibi. bir de kondansatör sıralamasını 2.5, 5, 5, 7.5, 7.5, 15, 15 olarak da değiştirdim, maalesef sonuçta değişiklik olmadı.
Alron dediğimiz şey,IGBT kontrollü bir kompanzasyon sistemi.Mevcut kompanzasyon sisteminize bağlıyorsunuz.Her fazı bağımsız olarak ve çok hızlı şekilde kompanze ediyor.Forumda yeterli bilgi var.Ama röleden de pahalı.Yani onu almayan bunu hiç almaz.
Siz bence hiç uğraşmayın fazların yeriyle.Çünkü öyle de sorun çıkabilir.Mesela diğer fazların cosqsi yüksek olduğundan dolayı,bu sefer de gece kapasitif çok yazar.Siz en sağlamı münferit( lokal ya da bölgesel) kompanzasyon yapın.Türkçesi şu,reklam panosunu ayrıca sabit olarak kompanze edin.Yani paralel kondansatör bağlayın.Her bir 36 watt lık lamba için kaç var kondansatör bağlanması gerektiğini google usta bilir,ona sorarsınız.Ya da imkan varsa,elektronik balast ile değiştirin.Tanesi 40 lira civarı ve,2 lambayı çalıştırıyor.Starter derdi de yok.Ayrıca % 2-3 kadar da,ısı ve demir kayıplarından dolayı,aktif güçten kârınız da olur.

Düzeltme:Sordum öğrendim,alronda IGBT değil tristör kullanılıyormuş.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri